Зайва вага та амнезія: правда і міфи про алкоголь

Зайва вага та амнезія: правда і міфи про алкоголь

Вісім літрів на душу – приблизно стільки чистого спирту в рік припадає в середньому на одного українця, підрахували в інформаційному центрі з проблем алкоголю та наркотиків.
В алкоголю є і прихильники, і противники. Любителі випити готові приписувати вину, горілці й іншим напоям майже чудодійні властивості, а затяті непитущі запевняють, що крапля спирту – абсолютне зло. Яким твердженнями про алкоголь варто вірити, а яким ні?

Алкоголь провокує апетит?

Це дійсно так. Саме цей ефект в більшості випадків пояснює зайву вагу в любителів випити. І хоча апетит розпалює будь-який алкоголь, особливо сприяють цьому гіркі настоянки і десертні вина – їх довгий час застосовували, а де-не-де застосовують і зараз як лікувальний засіб для людей, які страждають втратою апетиту і мають дефіцит ваги.

Спиртне має високу калорійність?

Сам по собі спирт хоча і висококалорійний, калорії ці «порожні», практично повністю спалюються і переходять в тепло. Тому якщо подивитися на алкоголіка, який багато п’є, але забуває їсти, то ви побачите – він зазвичай худий. Солодкі й напівсолодкі вина, лікери містять багато цукру, при зловживанні вони здатні збільшити ваші форми в обсягах. Загалом помірне споживання алкоголю, якщо і впливає на вагу, то через підвищення апетиту. Однак, коли алкоголь в помірних кількостях стає елементом збалансованого харчування, як це відбувається в середземноморській дієті, де вино вживають з овочами, фруктами, горіхами, зеленню, м’ясом, морепродуктами і сиром – він не сприяє збільшенню ваги.

Дорогий алкоголь не шкодить організму?

Зруйнувати здоров’я можна за допомогою будь-якого алкоголю – самогону чи колекційного коньяку. Різниця в ступені очищення від багатоатомних спиртів (сивушних масел) і смаку. Яким би не був хороший алкоголь, Всесвітня організація охорони здоров’я не рекомендує перевищувати дозу в 40 грамів спирту в день для чоловіків і 30 грамів для жінок, при цьому не менше 2 днів у тиждень повинні бути вільні від алкоголю зовсім. І це загальна рекомендація, для когось токсичними можуть виявитися і менші дози.

Горілка з перцем рятує від застуди?

Це хороший відхаркувальний засіб. В аптеках можна зустріти препарати, схожі за дією – наприклад, мукалтин або корінь солодки. Тобто прийом чарки горілки з перцем натщесерце може прискорити виділення мокротиння. Однак, чудес від таких «ліків» чекати не варто, до того ж, у період хвороби, коли організм піддається інтоксикації, багато людей погано переносять алкоголь.

Келих вина в день корисний для здоров’я?

Для більшості людей це дійсно так. При тривалому спостереженні за способом життя людей, які дали на це згоду, було встановлено, що ті, які помірно п’ють, можуть навіть мати перевагу перед абсолютно непитущими щодо серцево-судинних ризиків. І хоча подальші дослідження не змогли підтвердити це з високою вірогідністю, можна сказати, що такі дози вина або іншого алкоголю, в обсязі, еквівалентному за вмістом спирту, безпечні для здорової людини. Однак, якщо у вас є захворювання печінки, підшлункової залози, епілепсія, деякі спадкові хвороби – алкоголю слід повністю уникати.

Алкоголь убиває нервові клітини мозку й погіршує пам’ять?

Вживання – ні, а зловживання – звичайно. Люди, які зловживають алкоголем, страждають багатим спектром захворювань, що вражають периферичну і центральну нервову системи, у них високий ризик інсульту, розвивається атрофія кори головного мозку, втрачають чутливість периферичні нерви, а м’язи перестають бути керованими. Але це прояви великий алкогольної хвороби. У дозах, про які я говорив вище – алкоголь цілком безпечний.

Від пива в чоловіків ростуть живіт і груди?

Дійсно, в пиві містяться рослинні аналоги жіночих статевих гормонів – естрогенів. І це зовсім не страшно, до того часу, поки ви не стали пити пиво літр за літром. Справа в тому, що в нормі у чоловіків в організмі теж виробляється невелика кількість естрогенів, вони потрібні для нормального гормонального балансу. Якщо чоловік випиває пару пляшок пива в тиждень – йому нічого не загрожує, а якщо кожен день – співвідношення тестостерону і естрогенів змінюється на користь останніх, і тут можна побачити і збільшення грудей, і ожиріння, а також зниження статевої функції.

Алкоголь і ліки не можна поєднувати?

Є ліки, поєднання яких з алкоголем небажане або навіть небезпечне. Вельми обережно слід ставитися до поєднання алкоголю та психотропних засобів – їх ефект може мати непередбачуваний перебіг, і людина, випивши зовсім небагато, може впасти в глибокий сон або вести себе неадекватно. Тим не менше, більшість ліків з невеликими дозами алкоголю цілком сумісні. Читайте інструкції до препаратів, якщо залишаються сумніви – радьтеся з лікарем.

Алкоголь допомагає зняти стрес?

Алкоголь, безсумнівно, впливає на психічну сферу, але не завжди його ефект можна передбачити. Найчастіше він здатний заглушити тривогу і надати снодійну дію. Але є люди, у яких він, навпаки, здатний викликати тривогу і страх. Загалом, якщо пити регулярно і більше рекомендованих доз – може виникнути депресія. Короткотривалий ефект алкоголю в здатності зменшити тривогу – вагомий фактор на шляху від пияцтва до алкоголізму. Людина «запиває» свої проблеми. Цього робити ні в якому разі не можна і, якщо регулярно виникає потреба зняти стрес алкоголем, слід якомога швидше звернутися за допомогою до лікаря.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *