Серпень, мабуть, найприємніший місяць для виноградаря. Починають з’являтися перші плоди його праці – дозрівають ранні й середні сорти винограду. Особливо приємно пробувати ягоди нових сортів, яких чекаєш із таким нетерпінням.
Але турботи на винограднику не закінчуються збором перших ягід. Триває підв’язка зелених пагонів, пасинкування. У серпні виконують ще одна зелену операцію на виноградному кущі – карбування, яке полягає в підрізуванні верхівок пагонів на 15-30 см, залежно від сили росту куща. При особливо сильному рості проводять і більш глибоке карбування. На сортах з великими гронами залишають більше листя, ніж на пагонах з невеликим урожаєм.
Навіщо робити карбування? Необхідність його обумовлена тим, що молоде листя верхівок пагонів для свого розвитку використовує значно більше живильних речовин, ніж виробляє. Після проведення карбування живильні речовини, які виробляються листям і залишаються в пагонах, у більшій кількості йдуть у ягоди. При цьому поліпшується світловий і повітряний режим, прискорюється дозрівання ягід і лози. Навіть поліпшується смак винограду та збільшується врожайність.
Карбування дуже ефективне на сильнорослих пізніх сортах, а також на сортах, розміщених на родючих ґрунтах в умовах зрошення, при великій вологості повітря, у дощові роки із прохолодною та похмурою погодою. Карбування не застосовується на молодих виноградниках, на пагонах, призначених для виведення відсаджень, на широкорядних, з високим штамбом насадженнях з вільним розміщенням пагонів, в умовах спекотливого літа й посухи.
У серпні в деяких виноградарів виникає проблема: поливати чи не поливати виноградник? Дехто вважає, що, коли зріють ягоди, полив слід припинити. Це до деякої міри правильно для ранніх сортів винограду. Але якщо ви бачите, що кущ «опустив вуха», тобто листя в спеку в’яне у середині дня, тоді необхідний помірний полив з одночасним внесенням невеликих доз фосфорно-калійних добрив (по 5-10 г на відро води). А для середньопізніх і пізніх сортів винограду полив є вкрай необхідним.
Щоб поліпшити доступ повітря та світла до грон, поліпшити забарвлення і прискорити визрівання ягід, слід видалити листя, розміщене нижче першого грона. Листок, що перебуває на одному вузлі з гроном, видаляти не слід.
І нарешті, найбільш приємна операція на винограднику – зрізання грон. Найсмачніші грона – зібрані вчасно в суху погоду. Для виноробства треба збирати ягоди якнайпізніше, коли вони стають найбільш солодкими. Зрізавши ж грона, не слід поспішати з їхньою переробкою – нехай полежать 2-3 дні. При цьому частина води з ягід випарується і вони стануть ще солодшими.