4 лютого – Всесвітній день боротьби з онкологічними захворюваннями. Сьогодні ця недуга – одна з головних причин смерті людей. Щорічно в усьому світі виявляють понад 10 мільйонів нових випадків хвороби, а помирає від неї 7 мільйонів пацієнтів. Найчастіше люди гинуть від раку легень, шлунку, печінки, товстого кишечника та молочної залози. А загалом видів раку налічують понад сотню.
На Тернопільщині торік виявили більше 3,5 тисяч нових хворих на рак. 15,7% пацієтів звернулися до лікарів уже із запущеними стадіями недуги. Кожен третій хворий не прожив і року з моменту встановлення діагнозу.
Однак, шанси одужати є. Все залежить від того, на якому етапі хвороби звернутися по медичну допомогу. Крім того, сьогодні вчені наголошують, що здоров’я можна зберегти, змінивши життєві звички.
Вага і рухливість
У Всесвітній організації охорони здоров’я кажуть, що близько 40% ракових захворювань можна уникнути, якщо відмовитися від цигарок, регулярно займатися фізкультурою та харчуватися здоровою їжею.
Тютюн значною мірою провокує розвиток раку легень, гортані, стравоходу, шлунка, сечового міхура, порожнини рота й інших органів. Збільшують небезпеку ожиріння та нездорове харчування, як-от недостатня кількість овочів і фруктів у раціоні, надмірне вживання солі.
Малорухливий спосіб життя також підвищує ризик хвороби. Є докази й того, що вживання алкоголю може призвести до різних злоякісних новоутворень: раку стравоходу, глотки, гортані, печінки, молочної залози.
Що має насторожити
Якщо ж хвороби не вдалося уникнути, надзвичайно важливо вчасно її виявити. Рак розвивається з однієї клітини. Її перетворення у пухлину є багатоступеневим процесом. Недуга, діагностована на ранній стадії, набагато краще піддається лікуванню.
Злоякісні новоутворення проявляються по-різному. Насторожити мають припухлості, вузлики чи виразки на шкірі, постійні розлади травлення, стійкий кашель, кровотечі з природних отворів тіла.
Звертатися до свого лікаря або іншого фахівця-медика необхідно одразу, якщо помічаєте зміни свого нормального стану здоров’я.
У зоні ризику – жінки
На жаль, часто люди легковажать своїм здоров’ям. Наприклад, найпоширеніша форма раку в жінок – рак молочної залози. Однак близько 60% пацієнток визначали у себе пухлину, але до лікаря не звертались.
Ще половина хворих жінок не були на обстеженні у лікарів більше двох років. У результаті третина пацієнток починають лікувати рак грудей на пізній стадії.
Між тим, за останні 20 років, за даними національного канцер-реєстру України, захворюваність на цю недугу зросла майже вдвічі. Молочна залоза є органом-мішенню при ендокринних збоях. Жінки в наш час рідко народжують, дітородні органи не виконують своїх функцій, що викликає гормональні порушення.
Збільшують ризики і штучне переривання вагітності, пізнє народження першої дитини, відмова від годування малечі грудьми. Вікові зміни в організмі теж підвищують небезпеку.
Щоб не запустити хворобу, кожній жінці слід раз у місяць проводити самообстеження грудей. Роблять це в перший тиждень після менструації. Особливу уважними слід бути хворим на мастопатію, злоякісні новоутворення у цьому випадку виникають частіше.
Спеціалізовану допомогу хворі можуть отримати в Тернопільському обласному онкологічному диспансері. Сьогодні існує надійна методика раннього виявлення раку молочної залози – мамографія. Після 50 років мамографічне (рентгенологічне) обстеження жінкам бажано робити щорічно.
Щоб знизити ризик раку грудей, жінкам необхідно контролювати вагу тіла, помірно вживати тваринні жири, відмовитися від неконтрольованого прийому гормональних препаратів. Не варто зловживати цигарками. Каліфорнійські вчені провели дослідження серед 116 тисяч жінок і виявили, що куріння підвищує ризик раку молочної залози на третину. Тяжкі наслідки має і пасивне куріння, особливо в дитячому віці.
Огляд – хоча б раз у рік
В останні роки, на жаль, почастішали і випадки раку шийки матки в молодих жінок. Серед шкідливих факторів, які збільшують імовірність недуги, є ранній (до 18 років) початок статевого життя, велике число статевих партнерів, збудники різних інфекцій, ранні вагітності, у тому числі ті, що закінчилися абортами. Вплив цих факторів критичний у віці від 15 до 24 років.
Негативні наслідки може мати й травматизація шийки матки, порушення функції яєчників. Тож кожна жінка в будь-якому віці повинна проходити огляд у гінеколога хоча б раз у рік, щоб вчасно діагностувати патологію та не допустити розвитку онкологічного захворювання.
Небезпечна родимка
Необхідно ставитися уважно і до родимок на тілі. Якщо вони змінили колір чи форму, варто проконсультуватися в лікаря. Також слід пам’ятати, що надмірне перебування під палючим сонцем, сонячні опіки в дитинстві можуть призвести до розвитку раку шкіри в майбутньому.
Звичайно, жоден з цих факторів не є критичним чи визначальним, але в сумі вони можуть зіграти вирішальну роль і зберегти ваше здоров’я.
Любов САМБОР, обласний онкогінеколог.