Жителі села Шманьківці, що на Чортківщині, відновили і зберегли до наших днів унікальну каплицю

Півтора століття під омофором Миколая Чудотворця

У неділю, 26 травня, в селі Шманьківці, що на Чортківщині відбулася святкова молитва з нагоди 150-річчя каплички святого Миколая. Святиню спорудили у далекому 1895 році на східній околиці села у місці, яке видно з усіх куточків Шманьківців. Фундатором будівництва був пан Микола Карпінський. Сільська реліквія має непросту історію. Однак завжди були люди, які її відновлювали і оберігали. У 1926 році після повернення із заробітків житель села Мартин Вавриневич відновив капличку і пожертвував фігуру святого Миколая.

За часів більшовицького режиму святиня зазнала руйнувань. Покійні Йосип Сивак та Михайло Вавриневич своїми руками спорудили накриття для фігури і перенесли її на подвір’я храму святих безсрібників Косми і Даміана. Згодом занедбану капличку знову пошкодили.

Ідею відновлення святині в 1989 році запропонували жінки, які поряд обробляли поля. Почали її ремонт, облаштували перекриття і поштукатурили. Лепту своєї праці внесли й односельці Володимир Зятик (майстрував дах), Петро Захарчук (двері), Орест Вавриневич (обрамлення та престіл для образу святого Миколая) та багато інших людей, які доклалися своєю допомогою на зібрання коштів. Планували придбати образ святого Миколая дві найактивніших односельчанки Анна Мацьків та Меланія Вавриневич. Для цього подалися в місто Сокаль Львівської області до Зіновія Тимошика, який був одним із малярів церкви. Він намалював образ і пожертвував його.

Відтоді минуло 30 років, і не одне покоління дітей очікували, виглядаючи в бік споруди, коли запалає свічка біля каплички, це означає, що святий Миколай уже в дорозі з подарунками.

Не тільки шманьківчани, але й чужі люди, щиро заздрять нам, що маємо оберіг, який захищає село від різних бід. Ми ж вдячні предкам за збереження святині. Імена жертводавців залишаться в пам’яті їхніх нащадків.

До 150-річного ювілею святині у Шманьківцях готувалися ретельно. Сьогодні за каплицею доглядає сім’я Вавриневичів-Ушіїв. Саме вони впорядкували каплицю до свята.

У неділю під звуки дзвонів храму святих безсрібників Косми і Даміана на чолі з священиком Володимиром Лижечком шманьківчани урочисто з вишитими хоругвами зібралися довкола оберегу села на святкову молитву.

Наприкінці відправи отець Володимир звернувся до всіх присутніх з промовою, в якій розповів про добрі справи святого Миколая. А також пригадав історію святині, її фундаторів та сім’ю, яка доглядає за каплицею сьогодні. Після промови церковний хор заспівав «Многая літа» та «Ой, хто, хто Миколая любить».

Завершилася святкова молитва з нагоди 150-річчя каплички святковим частуванням всіх присутніх.

Максим ОГОРОДНИК, світлини автора.


Loading...Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

shares