Найсильніша магнітна буря за 165 років: гігантська пляма на Сонці стала у 15 разів більшою за Землю.
Велетенська сонячна пляма збільшилася до 200 тисяч кілометрів і не припиняє рости.
Космічний корабель NASA Solar Dynamics Observatory вже понад три доби спостерігає за гігантською сонячною плямою AR3664. Наразі ця ділянка підвищеної активності в 15 разів більша за розмір нашої планети і продовжує рости.
Про це пише Space.com.
AR3664 вже стала настільки велетенською, що її можна побачити з Землі навіть без спеціальної апаратури, скориставшись лише темними окулярами для спостереження за сонячним затемненням.
На поверхні сонячної плями відбуваються надзвичайно активні вибухові процеси виділення енергії (сонячні спалахи) та корональні викиди маси (КВМ). Ця потужні викиди енергії в космос можуть дістатися Землі й спричинити широкомасштабні збої в електромережаї, перешкоди радіозв’язку та навігаційним сигналам, вивести з ладу супутники та викликати посилене явище північного сяйва.
У NASA очікують, що висока сонячна активність спостерігатиметься протягом усіх вихідних 11 та 12 травня. Вони продовжують спостереження за КВМ й не виключають, що кілька спалахів можуть об’єднатися й утворити “канібальський” сонячний супершторм.
Сонячні плями – це темні ділянки на поверхні нашої зірки з аномально потужним магнітним полем, що сильніше за земне приблизно у 2,5 тисячі разів. Такі плями регулярно утворюються на поверхні Сонця, але зазвичай їх розмір не перевищує діаметр Землі. Спостереження показують, що разом з розміром сонячних плям посилюється їх магнітне поле і збільшується ризик КВМ.
Сайт спостережень за космічною погодою повідомив, що AR3664 вже досягла розмірів сонячної плями, яка викликала так звану “подію Керрінгтона” 1859 року, або Сонячний супершторм – найпотужнішу геомагнітну бурю за всю історію спостереження.
Сонячна пляма Керрінгтона відома тим, що у серпні та вересні 1859 року вона випустила серію інтенсивних сонячних спалахів та коронарних викидів маси і викликала потужні геомагнітні бурі. Внаслідок цього у всьому світі спалахували телеграфні станції, а полярне сяйво можна було спостерігати від Куби до Гаваїв.
Потужна геомагнітна буря спричинила збої в роботі супутникового підрозділу компанії SpaceX.
У суботу, 11 травня, супутники Starlink втратили можливість надавати стабільну послугу Інтернет-зв’язку через потужну геомагнітну бурю, викликану наймасштабнішою сонячною активністю за останні два десятиліття.
Про це повідомило агентство Reuters з посиланням на веб-сайт компанії SpaceX Ілона Маска.
Раніше в публікації на платформі X Маск заявив, що супутники Starlink перебувають під сильним тиском через геомагнітну бурю, але поки що витримують.
Starlink володіє приблизно 60% із приблизно 7500 супутників, що обертаються навколо Землі, і є домінуючим гравцем у супутниковому Інтернеті. Зокрема, терміналами цієї Мережі користуються українські військові на лінії фронту під час стримування російської агресії.
Сьогодні Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США заявило, що геомагнітний шторм став найбільшим від жовтня 2003 року і, ймовірно, триватиме протягом вихідних, створюючи ризик для навігаційних систем, електромереж і супутникової навігації.
Люди, які залежні від погоди, можуть відчувати:
головний біль; втому; дратівливість; проблеми зі сном; біль у м’язах і суглобах; погіршення настрою; загострення хронічних захворювань, підвищення тиску.