14 вересня: Новоліття – слов’янський Новий рік

14 вересня: Новоліття – слов’янський Новий рік

14 вересня вшановують пам’ять Симеона Стовпника і його матері Марфи. Симеон прожив на землі понад 100 років. Він був праведником та отримав від Бога дар зцілювати душевні і тілесні недуги, передбачити майбутнє.

Святий усамітнився в Сирійській пустелі, побудував стовп висотою в кілька метрів і оселився на ньому. Він не мав змоги лягти і відпочити, дотримувався стриманості у їжі та молився Богові.

Також 14 вересня православні святкують церковне новоліття або початок індикту. Новоліття – це слов’янський Новий рік.  Свято в православній церкві присвячене початку Нового року або Нового літа від Створення світу в богослужбовому церковному календарі.

Цей день важливий тим, що в цей день християни просять Бога про дарування благословення на новий рік, що почався.

14 вересня – це день початку нового церковного року. Останнім святом року, що завершується, є Успіння, а першим святом нового року – Різдво Пресвятої Богородиці.

Святкування новоліття почалося у вересні 1363 роки як данина візантійській традиції. З 1492 року новоліття стало відзначатися на Русі як церковно-державне свято. Сенсом богослужіння в цей день був спогад про проповіді Спасителя в Назаретській синагозі, коли Ісус Христос сказав, що він прийшов “перев’язати зламаних серцем”.

Раніше і в Римській імперії, і на Русі початок Нового року святкувався першого березня. Олександрійські вчені довели цю традицію тим, що Бог, за їхніми розрахунками, завершив творіння світу саме першого березня, в п’ятницю, яка передувала дню відпочинку, суботі.

Початок індикту – це початок фінансового року, початок нового періоду збору податків. Сам індикт – одна п’ятнадцята частина індиктиона, тобто п’ятнадцятирічного проміжку часу, який при рівноапостольному царю Костянтина утвердився як компромісна між роком і століттям одиниця відліку історичного часу.

Деякі історики вважають, що рахунок по індиктіону був введений Костянтином замість рахунку за язичницькими олімпіадами, які остаточно були скасовані Феодосієм Великим в 394 році. Священний переказ зберіг свідчення про те, що індикт і індиктіон були введені в церковний календар на знак подяки рівноапостольному імператорові.

Іменини

14 вересня день Ангела відзначають Наталя і Семен.

Прикмети

Якщо сьогодні день теплий – то й зима буде теплою.

Зранку дощ – до сирої і холодної погоди.

Південний вітер дме – до теплої і сирої зими.

Що не можна робити

Не можна в цей день давати гроші в борг.

Не радять сьогодні вирушати в далеку дорогу.

Сьогодні не можна викидати залишки зі столу.

Не варто в цей день лихословити.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *