15 тисяч розлучень від початку року: чому все більше українців розривають стосунки?

15 тисяч розлучень від початку року: чому все більше українців розривають стосунки?

Менше одружень та більше розлучень: такими є цьогорічні шлюбні тенденції в України.

Серед регіонів, де люди розлучаються найбільше: Дніпропетровщина, Харківщина, Одещина та Київщина.

Чому так відбувається та який вплив на рівень розлучень в Україні має війна, розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.

Одне розлучення на кожні п’ять одружень

За даними Міністерства юстиції, від початку року українці уклали понад 72 тисячі шлюбів. Це на 15% менше, аніж за той самий період минулого року та на третину менше, порівняно з 2022. Найбільше сімей українці створили у Києві – 9 392. Друге місце у  Дніпропетровщини – 7 076, далі йде Одещина – 4 896. До п’ятірки також входять Львівщина (4616) та Харківщина (4148).

Водночас, заданими Опендатабот, на кожні п’ять одружень в Україні припадає одне розлучення. Їхня кількість росте вже два роки поспіль. Понад 15 тисяч розірвань шлюбу зареєстрували за перше півріччя 2024 року. Це у 1,5 рази більше за відповідний період минулого року та на 18% більше, ніж за перше півріччя 2021-го.

У лідерах тут також Київ – 2 118 розірвань шлюбу. До п’ятірки потрапила ще Дніпропетровська область (1404 розлучень), Харківщина (1148), Одещина (1076) та Київщина (1072).

Відстань, втома і втрата довіри

Окрім усіх інших факторів, які й раніше впливали на кількість розлучень в Україні, після лютого 2022 року свій “внесок” робить і повномасштабне вторгнення росіян.

За словами кандидатки психологічних наук Людмили Гридковець, війна проявляє усе, що ми раніше ховали від себе та інших, всі наші внутрішні патології. ”Люди заморожували свої конфлікти, замість того щоб їх розв’язувати. Притрушували зверху побутом, жили. А коли опинилися на відстані, не захотіли в оте все повертатися. Відстань – це теж сильний чинник. Коли люди опиняються нарізно, вони починають проявляти свою власну активність і влаштовують особисте життя. Починається відвикання, бо не всі шлюби ґрунтувалися на великому коханні. Хтось жив разом через повагу, приязнь один до одного, хтось – через звичку. І це не значить, що погано жили, обом було комфортно. Але довелося роз’їхатися, і виявилось, що окремо теж живеться непогано”,  – наводить приклади Гридковець.

Схожу думку висловлює і психотерапевтка Марія Фабрічева. За її словами, криза, якою є війна, – це завжди перевірка зв’язків на міцність. “Криза завжди оголює приховані негаразди, які були між людьми за часів мирного життя, коли вони намагалися їх ігнорувати”, – підкреслює фахівчиня.

Серед факторів, які впливають на рішення розірвати шлюб під час війни, на її думку, є відмінні політичні погляди у сім’ї, втрата довіри одне до одного, а ще – втома.

Гридковець додає, що не варто забувати й про постійний стрес, який вже роками переживають українці. Зокрема, вона припускає, що навіть подружня невірність під час війни часто не просто про “похід наліво”. Це також наслідок стресових ситуацій, спричинених бойовими діями.

Щоправда, обидві фахівчині наголошують, що під час великих потрясінь, люди ризикують ухвалювати необдумані, імпульсивні рішення. Та закликають українців все ж давати стосункам другий шанс. “Може ви видихнете і впораєтесь зі своїми емоціями, поспілкуєтеся, вгамуєтеся і зможете домовитися між собою. Сварки і гупання дверями – це ще не привід для розлучення”, – наголошує Фабрічева.

Найбільше розлучаються на Мальдівах. Україна – дев’ята у переліку

Україна не є лідером за рівнем розлучень у світі. Про це свідчать дані цьогорічного дослідження Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD), яку проаналізували в Data Panda.

Перше місце за кількістю розірваних шлюбів посідають Мальдіви. Рівень розлучень в країні становить 5,52 на тисячу людей.

Друге і третє місяця посідають Казахстан (4,6) та Росія (3,9). Також нас випереджають Бельгія, Білорусь, Молдова, Китай і Куба.

Україна ж з рівнем розлучень 2,88 на тисячу громадян на 9 місці. Замикають сумну десятку країн Сполучені Штати Америки – 2,7 розлучень на тисячу людей.

Хоча співвідношення шлюбів і розлучень в Україні виглядає не надто оптимістично, аналітики Опендатабот зазначають, що українці почали більш свідомо підходити до планування та створення сім’ї. Адже все частіше укладають шлюбні договори. Зокрема, цьогоріч нотаріуси вже використали 3 768 нотаріальних бланків для шлюбного договору. А це – на чверть більше, ніж за відповідний період 2023 року.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *