А що у нас на сніданок?

А що у нас на сніданок?

Переконані, у багатьох родинах із цього запитання розпочинається ранок. Хочеться потішити близьких чимось смачним і корисним, адже правильний сніданок – запорука продуктивного дня. Східна мудрість говорить: “Сніданок з’їж сам, обід поділи з другом, вечерю віддай ворогові”. Тому цей прийом їжі, беззаперечно, важливий для людини. Пропонуємо ідеї смачних сніданків, які неодмінно сподобаються вашим рідним.

Бананові оладки

Потрібно: 160 г борошна, 2 стиглих банани, 1/4 ч. л. кориці, 1 ст. л. коричневого цукру, 2 ч. л. розпушувача, 200 мл молока, 1 яйце, 2 ст. л. олії

Приготування: банани очистити від шкірки, порізати і подрібнити блендером. Додати до бананового пюре яйця, молоко, цукор і збити міксером до однорідного стану. Просіяти борошно до бананової маси, додати розпушувач і корицю. На сковороді розігріти олію. Викладати ложкою бананове тісто на сковороду і обсмажувати по кілька хвилин з кожного боку. Подавати оладки гарячими.

Мафіни цедрові за півгодини

Потрібно: 3 яйця, 200 г цукру, 100 г розтопленого масла, 1 лимон, 400 г борошна, ванілін, 1 п. розпушувача,150 г сметани.

Приготування: яйця збити з цукром, додати масло, цедру і лимонний сік. Окремо змішати сухі інгредієнти. З’єднати з основною масою і добавити сметану. Пекти в розігрітій духовці до 180 градусів 25 хв.

Сирники, що завжди вдаються

Потрібно: 400 г домашнього сиру, 2 яйця, 2 ст. л. цукру, 0,5 пачки ваніліну, 2 ст. л. борошна.

Приготування: сир перетерти через сито. Яйця злегка збити вінчиком з цукром, додати ванілін. Змішати сир і яйця до однорідної маси, додати борошно, вимішати, дати постояти тісту до 5 хв. Вологими руками формувати кульки, злегка припудрити борошном, сформувати і викладати на попередньо розігріту сковорідку випікатися близько 4 хв.  Перевернути на інший бік і випікати до готовності під кришкою.

З вказаної кількості інгредієнтів виходить 12-14 сирників. Олію у сковороду не наливати, а змастити пензлем. Вогонь має бути трохи вище мінімального.

Вівсянка у банці

Потрібно: 6 ст. л. вівсяних пластівців, 2 ст. л. висівок, ½ скл. молока, 3 ст. л. йогурту, 1 ст. л. меду, жменя ягід.

Приготування: насипати в банку вівсяні пластівці та висівки, додати мед, влити молоко і йогурт. Закрити кришку та добре струснути банку кілька разів, щоб інгредієнти перемішалися. Додати ягоди. Поставити в холодильник на ніч.

Запіканка з сиром

Потрібно: 3 яйця, 1 банка згущеного молока, 2 ст. л. манної крупи, 0,5 кг кисломолочного сиру.

Приготування: сир перекрутити через м’ясорубку або змолоти в блендері. Згущене молоко збити з яйцями. З’єднати усі компоненти, додати манку і добре вимішати. У змащену вершковим маслом форму викласти тісто. Пекти 40-45 хв. при температурі 180 градусів.

Дати запіканці добре вистигнути і тільки тоді порізати на порційні шматки.

Ліниві вареники

Потрібно: 2 яйця, 250 г кисломолочного сиру, 350 г пшеничного борошна, 0,5 скл. цукру, щіпка солі, 30 г родзинок, 50 г вершкового масла, сметана до смаку.

Приготування: сир, яйця, цукор і сіль перемішати разом.

Додати промиті родзинки. Всипати борошно.

Замісити м’яке тісто, яке буде трохи липнути до рук.

Стільницю посипати борошном, розкатати тісто ковбаскою, трішки приплюснути і нарізати маленькими шматочками.

Відварити вареники в підсоленій воді до готовності.

Дістати з води, покласти в миску, поки гарячі, додати вершкове масло до смаку, добре перемішати, щоб не злиплися. Ліниві вареники з родзинками за цим рецептом можна також зготувати в пароварці. Найкраще смакують гарячими з додаванням сметани.

Яєшня в помідорі

Потрібно: 4 яйця, 4 помідори, вершкове масло, 50 г твердого сиру, сіль, перець, зелень – на смак.

Приготування: з кожного помідора зрізати верхню частину, вийняти ложкою м’якуш, щоб утворилася «мисочка». Цю «мисочку» зсередини змастити вершковим маслом. Обережно, аби не пошкодити жовток, вилити туди яйце. Посолити, поперчити, притрусити зеленню. Сир потерти на крупній тертці і покласти по щіпці на кожен помідор. Поставити в розігріту духовку приблизно на 20 хв.

Найпухкіша яєшня з сиром

Потрібно:  4 яйця, 0,5 ч. л. розпушувача, 50 г дрібно тертого напівтвердого сиру, сіль до смаку, 0,5 пучка кропу, 2 ст. л. олії.

Приготування: відокремити білки від жовтків. Жовтки збити з сіллю, перцем і пекарським порошком. Змішати з сиром.

Білки збити в міцну піну. Розігріти невелику сковорідку з олією на середньому вогні. Акуратно ввести білки до жовтків. Обережно, але впевнено перемішати. Смажити на розігрітій сковороді.

Французи, творці омлету, його не перевертають, а скручують у процесі в «сигару» і залишають середину трохи сирою. Згортати впевненими рухами. І не стукати по омлету лопаткою, адже повітря вийде. Подавати омлет з сиром гарячим, одразу ж, посипавши дрібно порізаним кропом!

Панкейки

Потрібно: 2 яйця, 200 мл молока, 2 ст. л. цукру, 1 пак. ванільного цукру, 10 ст. л. борошна і 0,5 ч.л. розпушувача, мед, горіхи.

Приготування: м’які, солодкі американські млинці, які ще називають панкейки, класно поєднуються з медом. Панкейки на молоці сподобаються і дорослим, і дітям. Змішати 2 яйця і 200 мл молока. Потім додати 2 ст. л. цукру і ваніль. Додати 10 ст. л. борошна і розпушувач. Ретельно перемішати. Тісто для панкейків на молоці має вийти досить густим. Розігріти пательню з антипригарним покриттям. На суху сковорідку налити невеликий черпак тіста, закрити кришкою, смажити панкейки на середньому вогні. Перевернути, коли верхня поверхня панкейку стане пористою, при цьому ще вологою. Кожен млинець готується не більше 1 хв. Складати готові  панкейки вежею на тарілці. Подавати з медом і горіхами.

Конвертики з сиром

Тісто: 200 г вершкового масла, 250 г сиру (можна використовувати домашній), 3 ст. л. цукру, 350 г борошна.

Приготування: перемішати масло, сир та цукор (якщо є комбайн – на низькій швидкості насадкою-лопаткою, якщо ні – перетерти руками). Одноразово додати борошно та замісити м’яке тісто. Помістити в харчову плівку та відправити в холодильник мінімум на добу.

Для солодкої сирної начинки – сир перетерти з цукром та жовтком (якщо сир обезжирений, рідкий – прийдеться додавати або манку, або кукурудзяний крохмаль).

Для солоної сирної начинки – сир змішати з тертим твердим сиром (в пропорції 2 до 1), сіль, чорний перець, жовток.

При випічці з фруктами-ягодами тісто посипати сумішшю сухарів (40 г), борошна (60 г), цукру (40 г), для того, щоб не було закальцю від соку (розраховано на 0,5 кг фруктів чи ягід).

Шоколадні млинці

Потрібно: 200 г молока, 200 г води, 3 ст. л. какао, борошно, 4 ст. л. олії, щіпка кориці, ванільний цукор або ванілін.

Приготування: спочатку молоко змішати з водою, сюди ж додати какао, корицю, ванілін і олію – все перемішати. Потім додати просіяне борошно, щоб тісто було як густа сметана.

Смажити млинці треба на добре розігрітій сковороді. Щоб млинці не прилипали, сковороду можна змазувати шматочком сала, або ж просто додати в тісто більше олії і тоді смажити на сухій сковороді. Їсти такі млинці можна і без начинки, поливши улюбленим джемом або згущеним молоком. Можна зробити і сирну начинку. Для цього змішати домашній сир, яйце, ванільний цукор, можна додати цедру лимона та родзинки. Готовим сиром перемастити млинці і зробити  рулетики. Не менш смачними будуть такі млинці й з улюбленими фруктами.

Домашня гранола

Гранола – це традиційна для США їжа для сніданку, яка складається із вівсяних мюслів, горіхів, насіння, сухофруктів і меду, іноді повітряного рису. І вся ця краса запечена до хрусткого стану й карамельного кольору. Вона схожа на мюслі, але в рази смачніша!  ЇЇ можна їсти з йогуртом або молоком – це корисна і смачна страва.

Потрібно: 300 г вівсяних пластівців (можна швидкого приготування або ж взяти готову суміш мюслі),180 г горіхів та насіння (підійдуть волоські, арахіс, мигдаль, кунжут, насіння льону, соняшника та гарбузове), 125 г яблучного соку (магазинного з пакету), 125 г меду (бажано зважити), 60 г олії, 2 ст. л. кориці, по дрібці солі та перцю,180 г сухофруктів.

Приготування: горіхи (попередньо підсушені на сковорідці) нарізати шматочками комфортного для вас розміру та з’єднати з насіннячком. Потім змішати в мисці разом із пластівцями. Розчинити в сотейнику мед, сік, олію, корицю, сіль і перець (кип’ятити нічого не потрібно!). Вилити гарячу рідину в сухі інгредієнти й ретельно все перемішати.

Потім викласти у форму, встелену пергаментом, розрівняти.

Випікати в духовці при 160°С від 40 хв. до години (режим «верх-низ-конвекція», наприкінці посипати ще трішки ванільним цукром. Діставати форму слід через кожні хвилин 10 й ретельно все перемішувати. Це потрібно для того, щоб гранола добре й рівномірно пропеклася.  Після того, як вийняли деко з духовки – дайте суміші повністю охолонути. Спершу вона буде досить м’якою, навіть вологою. Не лякайтеся, при охолодженні стане саме тією, правильною і хрусткою текстурою. Орієнтуватися на колір – він має бути золотаво-бурштиновим. В готову гранолу додати подрібнені сухофрукти на свій смак і знову все перемішати.a

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *