Не за економічними показниками Україна перегнала Штати, а… за рівнем життя. Ні-ні, це не стосується пересічних громадян нашої держави. Йдеться про «слуг народу», які доробилися до солідних статків.
Як виявилося, найбагатший конгресмен США уп’ятеро бідніший від найбагатшого українського нардепа. Республіканець Даррелл Ісса, конгресмен від Каліфорнії, став лідером списку 50-и найбагатших парламентарів Сполучених Штатів за версією газети «Hill». Проте його багатство у п’ять-шість разів скромніше за статки народних обранців України. Капітал американця складає близько $355 мільйонів. А капітал найзаможнішого українського депутата Петра Порошенка, згідно з підрахунками «Forbes», сягнув $1,6 мільярда. Проте, після прийняття присяги у вересні, його обійде Вадим Новинський з капіталом близько $ 1,9 мільярда.
Український парламент, узагалі, називають «клубом мільйонерів». Але, при тому, що народні обранці вміють робити гроші, позитивно на житті держави, зокрема, економічної сфери, це не відбивається.
Експерти зазначають: виключно економічна ситуація зменшила, фактично, населення України з 52 до 40 мільйонів. За роки незалежності наша держава фізично втратила шість мільйонів громадян. І, за офіційними оцінками ООН, понад 6,5 мільйона осіб перебувають за межами України з метою заробітку. «На сьогодні, за 22 років незалежності, не знайдете на території України більше 40 мільйонів громадян. Це – мінус 12 населення населення, при тому, що у нас не було військових дій або конфліктів, чуми», – сказав голова Комітету економістів України Андрій Новак.
Ще один приклад: державний борг України протягом другого кварталу цього року збільшився і склав 439,243 мільярда гривень, свідчать дані державної казначейської служби. Торік на початок липня держборг становив 373,418 мільярда. Різниця суттєва.
А «The Financial Times» пише: Україна опинилася за крок від повномасштабної кризи платіжного балансу через вкрай несприятливу ситуацію на зовнішніх ринках. За даними видання, серед ринків, що розвиваються, український постраждав чи не найбільше після початку розмови про згортання монетарної політики США. Резерви Нацбанку скорочуються протягом останніх двох років. Минулого року вони впали на на 7,4 відсотка – найнижчого рівня від 2006 року.
Кредитори, серед яких і Міжнародний валютний фонд, усе більше стривожені тим, чи зможе наша держава обслуговувати свої боргові зобов’язання.
«Торгівельні війни» з Росією – ще один головний біль України. Як прогнозують аналітики, наступною за розкладом може стати «газова війна». І початися може початися вже у жовтні. У нас «провисає» перед «Газпромом» так званий борг у $7 мільярдів. За словами директора економічних програм Центру Разумкова Василя Юрчишина, ситуація ускладнюється ще й тим, що Україна так і не опротестувала цей борг в суді. Інші країни чинили саме так. Тому Росія може звернутися до суду з вимогою, аби Україна сплатила мільярди. Якщо це станеться, то в складну ситуацію потраплять і вітчизняні виробники, і пересічні українці. Крім того, припускає експерт, такі дії Москви призведуть до додаткового удару по іміджу України. Нашу державу знову можуть звинуватити, що вона не може забезпечити безперебійні поставки газу в країни Євросоюзу. А в жовтні починаються холоди. У листопаді – очікується підписання Україною Угоду про асоціацію з ЄС.
Варто нагадати, НАК «Нафтогаз України» у січні отримала від «Газпрому» рахунок на $7 мільярдів за недобір газу у 2012 році. Фактично, маємо заплатити за те, чого не купували.
Москва, проте, не настільки зацікавлена у грошах, як у тому, аби повністю повернути Україну у сферу свого впливу. Як зазначив політолог Ігор Хсів, керівництво Росії не змирилося із самим фактом існування незалежної України. Для них Україна – нестерпна як самостійна незалежна держава. Російські керманичі вважають це історичної помилкою і всілякими способами намагаються повернути нашу країну у стан Малоросії.
Водночас, верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон під час зустрічі у Таллінні з прем’єр-міністром Естонії Андрус Ансіп наголосила: Україна має величезну важливість для Євросоюзу. «Ми не можемо втратити Україну», – сказала вона.
«Естонія чекає, що на листопадовому саміті Східного партнерства у Вільнюсі буде підписаний договір про асоціацію та вільну торгівлю з Україною. Це виведе відносини між нею та ЄС на новий рівень», – цитує Андруса Ансіпа його прес-служба.
Депутат Європарламенту від Польщі Павел Залевський також заявив на важливості європейського вибору для України. Рішення про євроінтеграцію – не тільки геополітичний, а й цивілізаційний вибір України, сказав європейський політик. За його словами, згідно з Угодою про асоціацію, Україна впровадить і поліпшить 60 відсотків європейських стандартів, норм законодавства. У довгостроковій і короткостроковій перспективі це поліпшить економічну ситуацію, буде стимулювати іноземні фірми інвестувати в нашу державу. Павел Залевський назвав підписання Угоди про асоціацію з ЄС історичною подією, яку можна за своєю значимістю порівняти з прийняттям християнства на Русі.
Боротьба за Україну на геополітичній арені триває. І вийшла вже на новий рівень. Нам би не програти у битві інтересів.
Ольга ЧОРНА.