26 вересня – Всесвітній День серця. Його мета – привернути увагу людства до епідемії серцево-судинних захворювань у світі та потреби профілактики цих недуг, які щороку забирають 17,5 мільйона життів. У Тернополі з цієї нагоди фахівці обласного центру громадського здоров’я організували на вулиці інформаційну і просвітницьку кампанію, вимірювали тиск і проводили обстеження серця всім охочим, а також круглий стіл місцевих медиків та науковців щодо актуальних проблем лікування серцево-судинних захворювань.
– Серцево-судинні захворювання займають перше місце щодо поширеності і смертності як на Тернопільщині, так і в Україні, – зазначає начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук. – Сьогодні ми робимо все, аби створити найкращі умови для надання медичної допомоги цим хворим і порятунку життів. На Тернопільщині працює сучасний кардіоцентр, де зробили вже понад 200 операцій на відкритому серці різноманітної складності. Створення єдиної диспечерської служби теж допомагає, за нашим аналізом, оперативніше допомагати хворим.
Важливо вчасно розпізнати недугу
Медики зазначають, дуже важливо вчасно надати допомогу і почати лікувати хворобу на ранніх стадіях. Існує статистика – у кожного третього українця підвищений артеріальний тиск, однак кожен другий з них не знає про свою недугу.
– Багато наших пацієнтів спершу не розуміють, що з ними відбувається, – зазначає експерт з питань реперфузіології та інтервеційної хірургії управління охорони здоров’я ТОДА Богдан Маслій. – Тому вони звертаються до лікарів доволі пізно, думаючи що це печія чи інше нездужання. Варто пам’ятати кожному, симптомами інфаркту є тривалий пекучий біль за грудиною, різкий нестерпний біль, який може віддавати у ліву руку, щелепу, спину, задишка, пітливість, слабкість. Варто відразу ж викликати швидку для того, аби надати оперативну медичну допомогу.
Симптоми інсульту: людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається кутик губ; постраждалий не може нормально говорити: вимова нерозбірлива та плутана; людина не може підняти руки вгору або одна рука занадто слабка і не ворушиться; виникає слабкість або оніміння в правій або лівій частині тулуба та кінцівках. Зверніть увагу, що іноді інсульт може проявитися тільки інтенсивним головним болем.
Якщо ви помітили хоча б один із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу! Що швидше пацієнту нададуть фахову допомогу, то більші його шанси уникнути важких ускладнень.
Надмірна вага і куріння скорочують життя
Чому ж сьогодні недуги серця претендують на звання епідемії? Основні фактори їх виникнення – актуальні проблеми сучасного світу. Насамперед, надмірна маса тіла. Наразі кожен другий українець має різний ступінь ожиріння. Це, у свою чергу, може стати причиною більшості хронічних захворювань, у тому числі й серцево-судинних.
Друге – підвищений артеріальний тиск. Кожен третій українець має підвищений артеріальний тиск і часто не знає про це. Підвищення артеріального тиску (артеріальна гіпертензія, гіпертонічна хвороба) виявляється у 25% дорослого населення України і належить до захворювань, які скорочують тривалість життя та призводять до інвалідності.
Третім фактором є вживання алкоголю і тютюну. Зловживання алкоголем призводить до підвищення артеріального тиску, гіпертрофії серцевого м’яза, розвитку інфаркту міокарда та порушення мозкового кровообігу – інсульту. Кожен п’ятий українець курить і цим, зокрема, істотно підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Інтенсивне куріння з підліткового віку (понад 20 років) може скоротити життя на 20–25 років, в тому числі і внаслідок хвороб серця.
Негативно на стан серця впливає низька фізична активність. Достатній рівень оздоровчої рухової активності має лише 3% населення України. Недостатня фізична активність призводить до збільшення маси тіла і розвитку захворювань серця. Також варто остерігатися стресів і тривожних станів, які більше ніж у 2 рази підвищують ризик серцево-судинних захворювань, а у разі хвороби – ускладнень та смерті. Головні вороги серця – переїдання, недостатнє споживання овочів та фруктів, безконтрольне вживання висококалорійної їжі, напоїв, кухонної солі. Підвищений рівень глюкози у крові теж впиває негативно. Цю проблему мають понад 2 мільйонів українців, половина з яких не знають про це і, відповідно, не отримують необхідного лікування.
Що робити?
Як вберегтися? Формула проста: правильне харчування, контроль ваги, достатня фізична активність (загальноприйнята норма – 150 хв. середньої фізичної активності на тиждень), відмова від куріння, нормальний рівень глюкози і холестерину в крові, нормалізація артеріального тиску, психологічне здоров’я і гарний настрій. В сумі це дає позитивний результат для організму і захищає від ризиків отримати серцево-судинні захворювання.
Експерти склали список продуктів, які допомагають зміцнити серце. Для підтримки здоров’я серцевого м’яза обов’язково потрібно їсти зернові, зокрема, овес і ячмінь. В них міститься багато бета-глюкану, який допомагає організму виробляти інсулін для виведення зайвого цукру, що загрожує судинам втратою еластичності в їх тканинах.
Також рекомендована до вживання жирна риба, хоча б оселедець. В рибі є йод, кальцій, вітамін D і багато інших цінних для міокарда речовин. Вживання жирної риби не дозволяє серцевому м’язу швидко зношуватися.
Вкрай корисні для серця авокадо і оливки, які є джерелами цінних, добре засвоюваних рослинних жирних кислот. Ще один «сердечний друг» – це буряк: він робить кровоносну систему краще захищеною від негативного процесу затвердіння судинної тканини, а також від підвищення артеріального тиску та інших порушень серцевої системи
Листові овочі у вигляді різних салатних рослин, шпинату лікарі радять вживати кожен день. Той же шпинат містить у собі фолієву кислоту, магній і калій, які сприятливо діють на судинні стінки і склад крові. Всі зелені листові овочі чинять судинорозширювальну дію, захищаючи таким чином людину від гіпертонії. Аналогічні властивості мають горіхи і насіння.
Допоможуть зробити серце більш здоровим і молочні продукти – їх вживання сприяє стабілізації кров’яного тиску. Крім цього, одним з найкращих продуктів для захисту від гіпертензії є бобові, які насичені клітковиною, яка очищає від надлишкового холестерину.