Блаженніший Володимир боронитиме церкву і Україну в обителі Господній – на Небесах…

Блаженніший Володимир боронитиме церкву і Україну в обителі Господній – на Небесах…

Ім’я Володимир для Русі-України стало символом. Князь Володимир у 988 році провів обряд Хрещення Русі, у результаті чого християнство стало провідною релігією. 

sabodan

Через тисячоліття очільник Української православної церкви Московського патріархату, митрополит Київський та всієї України Володимир боронитиме Церкву від зазіхань Москви й страждатиме за віру і вірність.

sabodan4

Володимир очолив УПЦ МП 27 травня 1992 року. Тоді, коли він прибув до Києва, свою першу проповідь почав словами: «Я прибув на рідну землю служити людям і незалежній Україні». Він стояв на чолі церкви 22 роки. Оточення владики вважало фігуру митрополита Володимира такою, що об’єднує Україну.

5 липня, на 79 році життя, після тривалої хвороби, душа митрополита відійшла в інші світи. Для України і церкви це стало великою духовною втратою. І ще й у тяжкий час, коли країна веде війну з російськими окупантами.

Здоров’я митрополита Володимира похитнулося кілька років тому. У нього було онкологічне захворювання і хвороба Паркінсона. Крім того, він переніс операції на серці й стегні. Тривалий час тяжкохворий митрополит був позбавлений належного лікування, лежав у приватній київській лікарні. У кінці червня стан його здоров’я став критичним.

Ще наприкінці лютого цього року Синод УПЦ МП визнав за неможливе виконання митрополитом обов’язків глави церкви за станом здоров’я і призначив його намісником митрополита Чернівецького та Буковинського Онуфрія, який, фактично, отримав верховну владу в УПЦ МП.

sabodan3

Схилити митрополита Володимира до відмови від сану намагалися ще взимку. Цього хотіли не лише промосковські ієрархи на чолі з Кирилом Гундяєвим, але й влада екс-президента Януковича.

Причиною стала непохитна церковна політика покійного глави УПЦ МП, сказав у інтерв’ю «Німецькій хвилі» професор політології Олексій Гарань. «Попри те, що УПЦ завжди залишалася під омофором Московського патріархату, за останні роки Володимир забезпечував еволюцію формально самостійної української церкви в українському напрямку. Він ніколи прямо не заявляв про свою прихильність до автокефалії. Але, незважаючи на серйозну проросійську опозицію серед церковних ієрархів, Володимиру вдавалося досягати дедалі більшої лояльності УПЦ до української державності», – зазначив політолог.

Стосунки влади Януковича і церкви (УПЦ МП) варті особливої уваги. Як повідомляє програма «Гроші», ченці Києво-Печерської Лаври на четвертий день після втечі екс-президента поспіхом спалили стоси невідомих паперів. І поки офіційна церква божилась, що там не було нічого таємного, до програми «Гроші» потрапив один врятований папірець. У документі настоятель Києво-Печерської Лаври владика Павло просив екс-прем’єра Азарова посприяти розмитненню далеко не церковних принад. Владику Павла, намісника Києво-Печерської лаври, вважають найскандальнішим монахом УПЦ. Він ніколи не приховував близькості до влади. Коли Азаров став прем’єром, саме Павло освячував його кабінет. Він розповідав про свої теплі стосунки з комуністами і працював у Київраді з колегами із фракції Партії регіонів.

sabodan1

Екс-чиновники мільйонами вкладали гроші у церкву, тому двері Лаври завжди були відкриті для «набожної» банди Януковича. На президентських виборах-2015 церква мала б агітувати за Януковича. За задумом політтехнологів, церковний рупор мав би принести йому аж 15 відсотків голосів. Ось лише співпрацювати відмовлявся предстоятель Української церкви митрополит Володимир. Саме тому екс-генпрокурор Пшонка і екс-глава МВС Захарченко вирішили допомогти Януковичу зректися Блаженнішого, підозрюють у Генпрокуратурі. Хворого Володимира шантажували. А на найближчого помічника митрополита – Олександра Драбинка – завели кримінальну справу.

Подейкують, замість Блаженнішого під час президентських виборів-2015 Янукович хотів бачити владику Антонія, який на 1025-річчя Хрещення Київської Русі отримав нагороду від президента РФ Путіна. І саме митрополит Антоній дуже часто відправляв служби для Януковича.

…«Ми завжди говорили про те, що чим довше він (митрополит Володимир – авт.) буде жити, тим краще буде для України», – казав прес-секретар УПЦ КП владика Євстратій Зоря. Віруючі УПЦ Київського патріархату молилися за очільника УПЦ Московського патріархату.

sabodan2

Тепер, після смерті Блаженнішого, експерти не виключають великих змін у відносинах УПЦ МП з Московським патріархатом. Ці зміни можуть мати значний вплив на внутрішньополітичну ситуацію та на відносини Москви із Києвом.

Смерть Володимира може як об’єднати УПЦ, так і призвести до її повної руйнації, вважає директор компанії стратегічного консалтингу «Berta Communications», політолог Тарас Березовець. «Російська православна церква на чолі з патріархом Кирилом піде на все і вдасться до інтриг, шантажу та підкупу, аби якнайшвидше провести архієрейський собор, на якому будь-якою ціною забезпечити обрання на посаду очільника УПЦ промосковського ієрарха», – упевнений він. Такий поворот подій може призвести до бунту серед більшості вірян і духовенства, лояльно налаштованих до України. А також до масового виходу з-під лона УПЦ МП і входження під омофор УПЦ Київського патріархату цілої низки парафій і навіть єпархій. «Обрання промосковського очільника, фактично, означатиме зникнення УПЦ», – прогнозує політолог.

Предстоятель УПЦ Київського патріархату Філарет також пророкує боротьбу між Україною та Росією за призначення нової кандидатури на посаду очільника УПЦ МП. За його словами, передає «Радіо Свобода», Росія захоче призначити на цю посаду свою людину. «В умовах неоголошеної війни між Україною і Росією він служитиме інтересам агресора. Тому Україна має подумати, що треба обирати такого предстоятеля, який служитиме інтересам українського народу, а не Москві», – застерігає Філарет.

…Митрополит Володимир був цікавою людиною з дивною долею. У Блаженнішого були почесні докторати від кількох університетів і світових наукових закладів. Він був дійсним членом Міжнародної академії інформатизації (при Екологічній і соціальній раді ООН) і Міжнародної кадрової академії Ради Європи, відомим православним проповідником, богословом, духовним письменником та поетом. І одним із найвпливовіших архієреїв.

А в молоді роки він, тоді ще Віктор Сабодан, двічі хотів одружитися. Але напередодні весілля його наречені раптово помирали. Тоді й написав пісню про кохання – «Ромашка». Її Блаженнійшому завжди співали, коли він гостював удома, – в селі Марківці на Хмельниччині, розповідає ТСН. А також садили ці квіти біля хати, яка збереглася й досі, і дарували йому.

Володимир був наймолодшим серед чотирьох синів у родині колгоспників. Батьки були побожними. Однокласник майбутнього митрополита – Анатолій Добровольський пригадував, як вони пасли свиней біля річки і дружили з місцевою красунею Ніною. Її в селі вважають першим коханням юного Сабодана. Але Ніна вийшла заміж за іншого.

Чернечу долю Володимиру віщували, переповідають у селі. Та він казав, що одружуватиметься. Перший раз хотів поєднати життя з донькою священика. Але після сватання дівчина раптово померла. Другу наречену – Раю – зустрів під час навчання в Одеській духовній семінарії. Вона також загадково і раптово померла.

Пізніше, у храмі Свято-Успенського монастиря, Віктора Сободана постригли в ченці й нарекли Володимиром. Відтоді навіть матір називала сина лише Владикою.

На родинному подвір’ї досі росте троянда, яку посадила матір Блаженнійшого. Проте найбільше він любив ромашки…

Ще селяни розповідають: коли митрополит приїжджав на малу батьківщину, завжди йшов дощ.

У селі Володимир ніколи й ні з ким не прощався. Востаннє, у травні минулого року, на городі, він сів на вертоліт і піднявся в небо. Полетів назавжди…

…Тисячі вірян, політики, представники влади попрощалися з митрополитом Володимиром. Попрощалася його велика і мала Батьківщина. Попрощалася вся земля… Тепер Блаженніший боронитиме церкву і Україну в обителі Господній – на Небесах…

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *