Бюджет-2020: неідеальний, бо формували з того, що є…

Бюджет-2020: неідеальний, бо формували з того, що є…
Верховна Рада швидко, на відміну від попередніх років, ухвалила бюджет-2020. Опозиція за Основний фінансовий документ країни не голосувала. Тож всю відповідальність на себе взяла президентська фракція «Слуга народу» плюс 19 голосів дала група «За майбутнє» і 20 – позафракційні депутати. Загалом – 280 голосів. «Європейська Солідарність», «Батьківщина», «Голос» та «Опоплатформа – За життя» не дали жодного голосу.

В опозиції заявили: бюджет не передбачає підвищення соціальних стандартів, як це було обіцяно владою. Захисники документу від «Слуги народу» апелювали, мовляв, зараз складна ситуація, тому при формуванні кошторису виходили з того, що є.

За даними держбюджету, українська економіка має зрости у 2020 році на 3,7- 4,8 відсотків. Прогнозований курс долара – 24,8-27 гривень.

Доходи державного кошторису складуть 1 трильйон 93,7 мільярдів.

Видатки держбюджету – 1 трильйон 180 мільярдів гривень.

Граничний обсяг дефіциту бюджету закладено в сумі 94, 27 мільярдів.

На 31 грудня 2020 року граничний обсяг держборгу становитиме 2 трильйони 45,1 мільярда гривень, а граничний обсяг гарантованого державою боргу – 318,37 мільярда гривень. Кожна третя гривня наступного року піде на обслуговування і погашення держборгу. Якщо загальну суму боргів – понад 400 мільярдів – розділити на всіх українців разом із немовлятами (за даними Держстату – 41,8 млн. осіб), вийде, що з гаманця кожного з нас дістануть приблизно 10 тисяч гривень.

Прожитковий мінімум у наступному році становитиме: з 1 січня – 2027 гривень; з 1 липня – 2118; з 1 грудня – 2189 гривень.

З 1 січня мінімальна зарплата складе 4723 гривні в місяць.

Витрати на нацбезпеку та оборону передбачено в розмірі 245,8 мільярда гривень, – це на 33,8 мільярдів більше, ніж попереднього року.

На розвиток дорожньої інфраструктури скерують 73,7 мільярдів (у 2019-ому було 54 мільярди).

На освіту заплановано 145,1 мільярда гривень – на 16,4 мільярди більше, ніж попереднього року.

Загальні витрати на охорону здоров’я сягнуть 113,3 мільярди, що на 15,1 мільярда гривень більше, ніж у 2019-ому.

Щодо соціального забезпечення, на пенсії передбачено 173 мільярди гривень, на субсидії – 48 мільярдів. Водночас, на 40 відсотків збільшено надбавки на догляд за одинокими пенсіонерами, старшими за 80 років. На виплати дітям планують витратити 5,7 мільярда гривень, на виплати людям з інвалідністю – 18,4 мільярди. На надання правової допомоги громадянам – 822 мільйони. На соціальну адаптацію ветеранів бойових дій на Донбасі – 246 мільйонів.

На сферу культури передбачено 15,1 мільярда гривень – на 2,8 мільярдів більше, ніж було.

На діяльність Верховної Ради сукупний кошторис у 2020-му складе майже 2 мільярди гривень. На зарплату нардепів планується виділити 642 мільйони. На газету «Голос України» та на висвітлення роботи парламенту в ЗМІ – 46,5 мільйонів. 31 мільйон – на телеканал «Рада». Ще 97 мільйонів скерують на автобазу, пише «РБК-Україна».

23 мільйони нардепи заклали на свої відрядження, 315 мільйонів – на соцзабезпечення. 765 мільйонів – на зарплату для іншого персоналу Ради. Ще 144 мільйони – на утримання адмінбудівель.

Експерти наголошують: у бюджеті зменшено кількість коштів, передбачених для субсидіяльних програм тощо. Він не враховує очікування позитивних змін у соціальній політиці. Передовсім, йдеться про соціально вразливі верстви населення – пенсіонерів, інвалідів, чорнобильців та інших. Приміром, бюджет уже не передбачає допомоги сім’ям, які мають більше двох дітей. Раніше на третю й четверту дитину виділяли до 1,5 тисячі гривень щомісяця.

Водночас, прем’єр-міністр Олексій Гончарук наголосив, що в наступному році, для прикладу, в Україні будуть по-справжньому безкоштовні пологи, лікування інсультів, інфарктів та лікування немовлят у рамках програми медгарантій. Ще більше карет швидкої, плюс відкриття у кожній області відділень екстреної допомоги для зменшення часу очікування приїзду на виклики. І якісні дороги по всій країні.

Щодо економічного ривка, який обіцяла влада у наступному році, то його не буде, прогнозує політолог Віктор Таран. Бо держбюджет-2020 – це документ жорсткої економії. Фактично, грошей вистачить на всіх. Але це буде необхідний мінімум, який дозволить животіти, а не розвиватися. Тож епоха бідності не закінчиться. Адже кошторис у загальних цифрах залишився таким же, як і в 2019-му. Усі збільшення, зокрема соціальних видатків, відбуваються на рівні індексацій.

Цікаво, що з якихось причин прибрали програму на підтримку фермерства. Напередодні земельної реформи – це нонсенс.

Звертають увагу експерти і на такий нюанс. Чи не вперше нардепи сперечалися з Кабміном не за стратегічні програми та яким має бути фінансування галузей, а кому дістануться субвенції на округи. Їх зменшили до 2 мільярдів. За словами Віктора Тарана, це гроші для тих мажоритарників, хто буде обурюватися і від яких потрібні голоси.

Ось такий неідеальний «високосний» бюджет.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *