На вулиці похмуро і сіро, та на кухнях наших читачок завжди гарно пахне. Адже справжні господиньки знають, чим потішити своїх найдорожчих. У цьому номері пропонуємо вам підбірку рецептів солоних смаколиків, які неодмінно стануть вам у пригоді.
Чебуреки «Клас»
Тісто: 3 скл. борошна, 3 ст. л. олії, 3 ст. л. горілки, 1 ч. л. цукру, 1,5 скл. окропу, дрібка солі.
Фарш: 250 г м’яса, 100-150 г сала, 300 г цибулі, часник, вода, сіль, перець.
Приготування: у борошно влити олію, горілку, окріп, додати сіль і цукор. Замісити круте тісто і залишити на 30 хв. Для фаршу перемолоти м’ясо і сало, посолити, поперчити, нарізати цибулю, додати воду і вимішати. Розкачати тісто тоненько, викласти фарш, защипнути краї і смажити в олії. Виходить 25-30 штук.
Домашні чебуреки
Тісто: 4 скл. борошна, 8 ст. л. олії, сіль, 1 ч. л. цукру, 1 та 1/4 скл. води, 1 ст. л. горілки.
Начинка: 300 г свинини, 300 г яловичини, 1 скл. бульйону, 1 цибулина, сіль, перець.
Приготування: у воді розвести сіль і цукор. Борошно просіяти, додати воду, олію, горілку. Замісити тісто. Дати йому постояти, знову помісити, знову дати постояти і так – 3- 4 рази.
Приготувати фарш. Тісто розкачати завтовшки 4 мм, діаметром 15 см. На тісто викласти фарш, защепити краї виделкою і смажити у великій кількості олії . Виходить 10 -12 штук.
Економні чебуреки
Потрібно: тісто на вареники, готова м’ясна начинка.
Приготування: тісто, що залишилося від вареників, поставити на годинку у холодильник. Потім розкачати. Змастити олією. Скрутити тісто в рулет і порізати на брусочки. Кожен брусочок знову розкачати. Викласти посередині фарш і сформувати чебурек. Смажити на олії.
Чебуреки по-каспійськи
Потрібно: борошно пшеничне – 2 скл., вода – 100 г, сіль.
Фарш: судак або інша свіжа риба – 500 г філе, цибуля ріпчаста – 2-3 головки, перець, бульйон рибний або вода.
Приготування: рибне філе і цибулю пропустити через м’ясорубку, додати сіль, перець, небагато рибного бульйону або води і перемішати.
Замісити тісто з борошна, води і солі, розділити на порції і розкачати в тонкі коржі. На середину коржів покласти фарш і защипнути чебуреки у вигляді півмісяця. Обсмажити їх в олії з обох боків, подавати гарячими.
Чебуреки пісні
Тісто: 700 г борошна, сіль, перець за смаком, 1/2 л води.
Начинка: грибний фарш, квашена капуста, смажена з цибулею, цибуля, смажена з морквою.
Приготування: у воді розвести сіль за смаком, додати чорний мелений перець, просіяне борошно і замісити тісто. Тісто має бути еластичним. Розкачати тонкі коржі завтовшки 3 мм і діаметром близько 20 см. Викласти начинку, сформувати чебуреки та смажити на олії.
Заварне тісто на чебуреки
Потрібно: 100 г маргарину, 1скл. води, 1 ч. л. солі, 2 ст. л. олії, 4 скл. борошна, 3 яйця.
Приготування: воду закип’ятити, додати маргарин, олію, сіль і кип’ятити на малому вогні. Коли все перетвориться в однорідну масу, поступово додати 1 склянку борошна, швидко помішуючи. Коли тісто «звариться», відставити його на п’ять хвилин, щоб трішки охололо. Далі додавати яйця по одному, активно помішуючи ложкою і 3 скл. борошна. Тісто виходить дуже ніжне, а готові вироби крихкі і слоїсті.
Біляші
Тісто: 1 яйце, пакетик сухих дріжджів, 1 скл. молока, 6-7 ст. л. олії, 1-2 ст. л. цукру, 1 ст. л. солі, 500 г борошна.
Приготування: у молоці розвести дріжджі з цукром, дати піднятися шапочці. Додати туди яйце і розмішати. Борошно просіяти в миску (краще відразу взяти трохи менше, потім додавати), додати сіль, олію і дріжджі з яйцем. Перемішати дерев’яною ложкою, зверху трохи притрусити борошном і поставити підніматися. Коли підніметься – ще раз вимішати (сильно місити не треба, лише злегка помісити), якщо зарідке – додати борошна. Але головне – борошно не пересипати, щоб тісто було м’яке, тоді воно виходить дуже легким і повітряним.
Приготувавши тісто, відразу смажити. Не треба, щоб воно підіймалось в готових біляшах. Як начинку, можна використовувати буд-який фарш, варення або ж свіжі ягоди. Щоправда, для солодкої начинки потрібно додавати у тісто менше солі.
Вироби відразу класти на сковорідку, щоб тісто від фаршу не розмокло. При смаженні вони збільшуються в об’ємі. Біляші виходять рум’яні, ніжні і смачні.
Узбецькі паляниці
Потрібно: 1,2 кг борошна, 2 ч. л. солі, 3 ч. л. цукру, 4 ч. л. сухих дріжджів, 8 ст. л. олії, 800 мл. води, 1 жовток для змащування, насіння кунжуту, льону, коріандру.
Приготування: борошно просіяти в миску, додати сіль, цукор, дріжджі, вимішати. Підливаючи теплу воду, замісити тісто. В кінці замісу додати олію. Тісто вимішувати 10 хв. в комбайні чи вручну, потім домісити на дошці. Залишити в мисці на годину, щоб підійшло. Прикрити рушником.
Тісто розділити на 10 частин, з кожної частини сформувати кулю, а потім паляницю. Залишити на 30 хв. В середині кожну паляницю поштрикати пальцями (або молотком для м’яса). Жовток вимішати 1: 1 з водою. Змастити жовтком паляниці. Посипати насінням. Випікати в духовці протягом 10 хв. при температурі 250 градусів. Викласти на кухонний рушник чи дерев’яну дошку. Остудити.
Сирні хачапурі
Потрібно: 500 г борошна, 250 мл молока, 8 г дріжджів, 1 ст. л. масла, 1 ч. л. солі, 1,5 ч. л. цукру, 300 г сулугуні, 1 яйце.
Приготування: молоко підігріти, розчинити цукор, дріжджі. Просіяти борошно, ввести молоко з дріжджами і замісити тісто. Воно має бути не липким. Залишити його, щоб піднялось. Поки тісто піднімається, натерти на тертці 300 г сулугуні і вмішати в нього яйце. Сирну суміш можна трохи посолити, якщо сир не солоний.
Коли тісто підійде, злегка обімнути його і відразу ж сформувати 10 кульок. Накрити їх рушником та залишити на 10 хв. Далі з кожної кульки розкачати круг товщиною 3 мм., покласти в центр сир і загорнути у вигляді хінкалі. Перевернути швом донизу і розкачати скалкою до товщини 1,5 см.
Змастити жовтком. Пекти до готовності при температурі 200 градусів.
Хачапурі по-аджарськи
Потрібно: для тіста: 600 г борошна, 400 мл молока, 12 г сухих дріжджів (це досить багато, але, враховуючи, що це ресторанний рецепт – тісто дуже швидко росте і перекисає – удома можна дати і менше дріжджів), 1 ст. л. олії, 1 яйце, 1 ч. л. цукру, 1,5 ч. л. солі.
Начинка (на 1 хачапурі): 180 г сулугуні, 3 яйця, 20 г масла.
Приготування: із складників замісити тісто і поставити у тепле місце, щоб підросло. Тісто рідкувате, але дуже легко з ним працювати. Для приготування хачапурі взяти 200 г тіста, розкачати коло. З протилежних сторін скрутити крайчики тіста в рулети – аж до середини. Накласти кінці рулетиків один на одного, зліпити (при бажанні – трошки загорнути навиворіт). Ці всі маніпуляції можна проводити на пергаменті для випічки, на якому будете випікати хачапурі, або перед накладанням начинки перенести тісто з дошки на пергамент, підсипавши трохи борошна. Трошки відтягнути краї від середини – щоб надати тісту форми подовгастого човна.
Змастити тісто яйцем – краї і середину. Для начинки: сулугуні розім’яти або натерти на тертці. Додати до сиру одне яйце. Викласти начинку в хачапурі і ложкою чи рукою рівномірно розподілити її – краї самі розходяться і набирають овальної форми. Пекти в духовці 10 хв. до зарум’янення при температурі 200°. Витягнути хачапурі, за допомогою ножа надрізати серединку і зробити місце для яйця. У підготовлену ямку вилити яйце, щоб жовток залишився цілим. Пекти ще 5 хв. – щоб білок побілів і «схватився», а жовток залишився сирим. Витягнути з духовки, перекласти на блюдо, на начинку викласти масло.
М’якенькі пиріжки на кефірі
Потрібно: 0,5 л кислого молока, 1 ст. л. цукру, 1 ч. л. солі, 1 ч. л. соди, 3 ст. л. олії, 1 ст. л. спирту (або 2 ст. л. горілки)
Приготування: замісити тісто з цих інгредієнтів. Борошна додавати скільки забере (має бути м’яке тісто). Бажано поставити в холодильник на 2 години.
Начинка: картопля, тушена капуста і, дуже смачно, яйця з зеленою цибулькою (порізати дрібно кубиками). Смажити на олії до готовності.
Солоні палички із бринзи і картоплі
Потрібно: 200 г картопляного пюре, 100 г бринзи, 50 г вершкового масла, 3/4 скл. борошна, 1 білок, 1/2 ч. л. кмину, сіль за смаком.
Приготування: у картопляне пюре додати масло, сіль, терту на дрібній тертці бринзу, борошно. Замісити тісто. Сформувати палички, змастити білком, посипати кмином. Випікати при 180 градусах 30 хв.
Сирні скони
Потрібно: 175 г борошна (в оригіналі 125 г – пшеничного і 50 г -кукурудзяного), 1 ч. л. розпушувача, щіпка солі, чорний мелений перець, 90 г твердого сиру, 1 яйце, 50 мл. молока + 2 ст. л. для змащування, 50 г розм’якшеного масла.
Приготування: яйце збити виделкою, змішати з молоком та маслом. Борошно перемішати з розпушувачем, сіллю та перцем. Сир натерти на грубій тертці та додати до борошна, перемішати, додати яєчну масу та замісити тісто.
Скони можна сформувати руками або розкачати тісто в коло і вирізати трикутники. Викласти скони на деко та змастити молоком. Випікати в розігрітій до 200 градусів духовці приблизно 15-20 хв.