Що можна приготувати з червоного буряка? Борщ, вінегрет, шубу… Перше, що спадає на думку, але насправді, смаколиків з червоного буряка чимало і цей овоч у нас недооцінений, адже він не просто смачний, а й дуже корисний.
Салат «Рубінова сніжинка»
Потрібно: буряк (варений) – 2 шт., чорнослив (в’ялений без кісточки) -15-20 шт., горіхове асорті (волоський, мигдаль, фундук) – 100 г, майонез – 2 ст. ложки, зерна одного граната.
Приготування: буряк натерти на крупній тертці і викласти в ситечко, щоб стік зайвий сік. Горіхи дрібно порізати. Чорнослив нарізати тонкими смужками. Всі інгредієнти з’єднати і заправити майонезом. Форму для печива у вигляді сніжинки наповнити салатом, щільно утрамбувати, зняти форму. Посипати салат зернами граната. Так само зробити й інші сніжинки.
Новорічна закуска «Я подарую тобі зірку»
Потрібно: буряк -1 шт., яйця – 2 шт., вершкове масло – 30 г, малосольний лосось – 120 г, зелень кропу і сіль за смаком, журавлина для оздоблення.
Приготування: буряк відварити, очистити і нарізати пластинами, товщиною 0,5 см. За допомогою формочки вирізати з буряка зірки. Яйця відварити, очистити, дрібно нарізати або потерти. До яєць додати дрібно нарізану зелень, шматочки розм’якшеного вершкового масла і сіль. Перемішати. Філе лосося нарізати на дрібні шматочки. Формочки у вигляді зірочки на половину наповнити подрібненими яйцями, утрамбувати і викласти на «зірки» з буряка. Потім викласти шматочки риби, посипати подрібненою зеленню і прикрасити журавлиною.
Гуцульський салат «Шухи»
Потрібно: буряк – 500 г, гриби білі сушені – 200 г, цибуля ріпчаста – 1 шт., часник – 4 зуб., кунжутна олія, оливкова олія, лимонний сік, сіль, перець за смаком.
Приготування: гриби замочити до набухання. Відварити. Нарізати соломкою. Буряк зварити, почистити, натерти на крупній тертці. Цибулю порізати та посмажити. Часник добре розтерти у ступі. Змішати тертий буряк, гриби, цибулю, часник. Посолити, поперчити, заправити оливковою та кунжутною олією, скропити лимонним соком.
Господиням на замітку: для пікантності додайте у буряк трішки цукру.
Мільфей з буряка
Мільфей – це страва, яка складається з багатьох шарів. Зазвичай мільфеями називають десерти (наприклад, торт «Наполеон»), а також несолодкі закуски з листкового тіста і закуски, складені пірамідкою, – наприклад, з буряка.
Потрібно: буряк – 1 шт., авокадо – 1 шт., часник – 2-3 зубчика, петрушка, кмин, сік лимона, сіль, перець за смаком.
Приготування: буряк зварити чи запекти. Очистити, нарізати кільцями. Авокадо почистити, порізати, скласти разом з часником у блендер та зробити пюре. Додати сік лимона, подрібнену зелень, сіль, перець. Змастити кожен кружечок буряка пюре з авокадо, викласти один на другий.
Бурякова ікра
Потрібно: буряк – 500 г, помідори – 2,5 кг, морква – 500 г, цибуля – 500 г, болгарський перець – 500 г, часник – 1 головка, олія – 500 мл, сіль за смаком.
Приготування: буряк, моркву і цибулю почистити. З болгарського перцю видалити насіння і білу перегородку. В помідорів видалити зелену серцевину. Буряк, моркву, цибулю, перець і помідори подрібнити за допомогою блендера або пропустити через м’ясорубку. Посолити і варити на слабкому вогні 1,5-2 години, регулярно помішуючи. Наприкінці готування додати перемелений часник. Ікру розлити в чисті сухі банки і закатати кришками. Банки поставити вверх дном до повного охолодження.
Налисники з буряком і сухофруктами
Потрібно: для тіста: борошно – 1,5 склянки, вода – 2 склянки, олія – 50 г., цукор – 1 ст. ложка, сода – 0,5 ч. ложки, сіль.
Для начинки: варений буряк – 1 шт., курага – 100 г., чорнослив – 100 г., грецькі горіхи – 70 г., мед – 2 ст. ложки.
Приготування: приготувати тісто. Розчинити у воді сіль, цукор і потрошку додавати просіяне борошно, старанно розмішуючи, щоб не утворилися грудочки. Додати соду та олію і ще раз старанно все перемішати. Смажити налисники на гарячій сковороді, змащеній олією. Курагу та чорнослив залити гарячою водою, щоб зм’якли. Потім воду злити, а сухофрукти разом з подрібненими горіхами та буряком збити в блендері до стану однорідної маси. Заправити начинку медом. Змастити налисники начинкою, згорнути їх рулетиками і охолоджувати в холодильнику протягом 30 хвилин. Подавати, оздобивши листочками м’яти.
Буряк по-корейськи
Потрібно: буряк – 0,5 кг, часник – 3-4 зубці, яблучний оцет – 3-4 ст. ложки, олія – 1/3 склянки, коріандр – 1 ч. ложка, сіль і чорний мелений перець за смаком.
Приготування: буряк потерти на тертці для корейської моркви. Додати сіль, перець, коріандр, оцет, часник, пропущений через прес, перемішати. Буряк в мисці поставити на водяну баню на 15-20 хвилин, періодично помішуючи. Полити його ретельно розігрітою олією, перемішати. На ніч покласти у холодильник.
Салат з буряків з пікантною заправкою
Потрібно: картопля – 4 шт., буряк – 2 шт., яблука кислих сортів – 2 шт., почищене гарбузове насіння – 1 жменя, лимонний сік – 1 ст. ложка.
Для заправки: натуральний йогурт – 6 ст. ложок, чорнослив без кісточок – 40 г, тертий корінь хрону – 1 ст. ложка, гарбузова олія – 1 ст. ложка, сіль, чорний мелений перець за смаком.
Приготування: чорнослив залити кип’ятком на 15 хвилин, відкинути на друшляк і порізати дрібними шматочками. Змішати йогурт з гарбузовою олією, чорносливом та тертим хроном, посолити і поперчити за смаком. Поставити заправку в холодильник хоча б на 1,5 – 2 год. Картоплю і буряк помити, загорнути кожен овоч у фольгу і запікати в розігрітій до 180˚С духовці, поки не стануть м’якими. Готові запечені овочі охолодити, почистити від шкірки і потерти на крупній тертці. Яблука помити, почистити від шкірки і потерти на крупній тертці, викинувши серцевину. Заправити яблука лимонним соком і перемішати. Гарбузове насіння трохи подрібнити ножем і обсмажити на добре розігрітій сухій сковороді протягом кількох хвилин, постійно помішуючи. Акуратно викласти салат порціями на тарілки. Викладати потрібно шарами: спершу картопля, тоді буряк і яблука. Шари овочів посолити і поперчити за смаком. Полити зверху заправкою і посипати гарбузовим насінням.
*Гарбузова олія, окрім того, що надасть салату неперевершеного смаку, збагатить його цілим комплексом вітамінів, мінералів та біологічно активних речовин.
Пісний салат з буряків та грибів
Потрібно: буряк – 1 шт. (350-400 г), солоні гриби – 300 г, часник – 5 зубців, зелена цибуля за смаком, пісний майонез – 200 г, оцет – 2 ст. ложки.
Приготування: буряк відварити у воді з додаванням оцту, охолодити, очистити і натерти на крупній тертці. Гриби порізати дрібною соломкою і змішати з буряком. Часник очистити і дрібно порізати, додати до буряка і грибів. Всі інгредієнти заправити пісним майонезом, перемішати. Посипати салат подрібненою цибулею.
Червоний смузі
Потрібно: яблука – 2 шт., буряк – 1 шт., сік 1/3 лимона, корінь імбиру – 4 см.
Приготування: яблука почистити, порізати на четвертинки, вийняти серцевину. Буряк очистити, порізати на шматочки. Покласти овочі в чашу блендера, додати лимонний сік та імбир. Збити усі інгредієнти до утворення піни. Розлити в прозорі склянки, оздобити за бажанням.
Гарнір: фарширований буряк
Потрібно: буряк (запечений або відварений) – 3-4 шт., куряча грудка – 200 г, шампіньйони – 300 г, цибуля – 1 шт., вершки – 100 мл, сир – 50-80 г, сіль, чорний мелений перець, зелень кропу – за смаком, олія – для смаження.
Приготування: курячу грудку порізати маленькими шматочками і обсмажити в невеликій кількості олії до хрусткої скоринки. Гриби почистити, порізати й обсмажити з подрібненою цибулею. З’єднати з м’ясом, додати вершки, посолити, поперчити. Тушкувати 5-7 хвилин до загустіння вершків. Додати порізаний кріп. У буряку ложкою вирізати серцевину. У заглиблення викласти начинку. Посипати тертим сиром. Запікати в розігрітій до 180 °С духовці 15 хвилин.
Печений буряк з сирним кремом
Потрібно: буряк – 500 г, вершкове масло – 15 г, розмарин – 1/2 ч. ложки, сіль, чорний мелений перець за смаком.
Для крему: вершки 35% – 100 мл, бринза м’яка – 50 г, кріп, чорний мелений перець за смаком.
Приготування: розігріти духовку до 200 градусів. Буряк почистити і нарізати кружальцями. Деко застелити фольгою або папером для випікання. Буряк змішати з маслом кімнатної температури і спеціями. Якщо буряк несолодкий, можна змішати масло з 1-2 ч. ложкою меду. Буряк викласти на деко. Поставити запікатися приблизно на 50 хвилин, залежно від товщини шматочків. Вершки збити, бринзу розкришити руками або розім’яти виделкою, кріп нашаткувати. Всі інгредієнти добре змішати і поперчити. Подавати буряк разом з кремом.
Салат з буряка з курячою печінкою
Потрібно: червоний буряк – 2 шт., куряча печінка – 200 г, яблучний оцет – 6 ст. ложок, оливкова олія – 4 ст. ложки, гілочки петрушки – 6 шт., дрібка меленого кмину, сіль, чорний мелений перець за смаком.
Приготування: буряк зварити у великій кількості води до готовності й охолодити. Розігріти на сковороді оливкову олію і обсмажити курячу печінку протягом кількох хвилин на сильному вогні. Посолити, поперчити, приправити меленим кмином. Викласти печінку на окрему тарілку. Налити на сковорідку 2 ст. ложки яблучного оцту, трохи нагріти і знову викласти печінку. Тушкувати протягом 3-4 хвилин, постійно помішуючи. Зняти сковорідку з вогню та дати печінці остигнути. Охолоджену печінку порізати кубиками. Буряк почистити, помити та порізати кубиками, перемішати з порізаною печінкою. Викласти в чотири салатниці. Змішати решту оцту та оливкової олії та заправити салат. Петрушку помити, подрібнити та оздобити нею салат.