Бережанський обласний музей імені Богдана Лепкого святкував міжнародний день музеїв разом із відвідувачами. Усі охочі побували в залах музею, та ще й вночі – нова атмосфера для поціновувачів мистецтва, що додала експонатам незвичних відтінків.
Одночасно з цим презентували відкриття нового залу та виставки. Публіці показали картини подружжя тернопільських митців Миколи та Ірини Кафтан.
До організації та проведення мистецької Ночі долучилися і друзі музею, серед яких Тернопільська обласна організація Національної спілки художників України.
– Ця ніч у музеї стала особливою завдяки моєму учню, талановитому художнику Миколі Кафтану, його дружині Ірині та високому рівневі професіоналізму цих митців, – зауважив керівник організації Євген Удін.
Розпочалась музейна ніч вітаннями підростаючого покоління поціновувачів мистецтва – третьокласників місцевої школи. А згодом їх продовжила інсценізована екскурсія залами музею.
Найбільш очікуваною подією ночі стало відкриття виставки живопису, присвяченої 146-й річниці від народження Богдана Лепкого. Представлені на ній картини і належать пензлю тернопільських митців Миколи та Ірини Кафтан.
Виставка й справді дуже особлива, бо не лише вразила своєю різноманітністю та красою, а й відкрила новий виставковий зал музею.
– Євген Удін запропонував показати картини тернопільських художників Кафтанів, і задля того, щоб обговорити та узгодити деталі, я завітала до пана Євгена, – розповіла директор музею Ірина Ухман. – Він одразу ж провів екскурсію своїм будинком, у нього надзвичайно багато робіт талановитих художників. І коли ми увійшли в коридор, я побачила на стіні портрет власника будинку. Мене вразило, наскільки точно й вдало передано кожну рису обличчя, він наче дихав. Я не знала, хто автор, тому одразу ж запитала. І коли виявилося, що робота належить Миколі Кафтану, зрозуміла, наскільки вдалий мій вибір. Та найбільш це відчутним стало, коли картини розмістили в залі.
Щодо самих митців, часто говорять, що людям, які займаються однією справою, важко знаходити спільну мову, тим паче, створити сім’ю. Однак приклад подружжя художників стверджує протилежне.
На виставці представлено чимало картин, присвячених сучасним українським героям. Серед них – «Майдан» і «Герої не вмирають». Також доволі багато полотен, на яких зображені тварини – це одна з улюблених тем Миколи Кафтана.
– Взагалі для творення картин є дві основи. Перша свідома – художник усвідомлює, народжує якусь ідею завдяки своєму вмінню, таланту. Друга основа творчості – внутрішні поштовхи, яких я й сам не усвідомлюю, мій розум сам цілковито не розуміє, що це, мов подих вітру, – каже він.
Митець подарував музею портрет Богдана Лепкого. А на завершення свята всі мали змогу насолоджуватись поезією Юрія Вітяка та поспілкуватися за «вчесною чорною кавою».
Ольга БОДНАР.
Фото автора.
* * *
Ось пензель мов біжить по полотні,
спішить скоренько думку записати.
Освітлений сам майстер сполотнів,
у відблиску проміння наче злато.
Його думки летять за небосхил,
щоб світ увесь вмістити у мольберті.
Збирає, як пір”їни дужих крил,
та до мети іде своєї вперто.
Нехай тобі, художнику, щастить
і мрії хай летять по небосхилах.
В життя твоє прийде лаврова мить,
все працею зробити в твоїх силах!