Європі – армію і зброю, Україні – дипломатію

Європі – армію і зброю, Україні – дипломатію

merkelobama

Захід продовжує наполягати: зупинити війну на Донбасі можна виключно дипломатичними зусиллями. Проте європейські політики долі своїх країн дипломатії не довіряють. На саміті у червні лідери ЄС обговорять створення єдиної європейської армії. Нову військову силу для протидії Росії запропонував глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. Ідею підтримала канцлер Німеччини Ангела Меркель та керівники інших держав. Про майбутню армію, якщо вона таки буде створена, кажуть: це – європейський замінник НАТО. І свідчення слабкості ЄС, зокрема й Німеччини. А Меркель вчергове хоче довести американцям, хто в Європі господар. Наразі ж європейські країни посилюють свою «оборонку». Парадокс: після путінської агресії всі держави почали озброюватися і лише Україні пропонують вирішувати ситуацію мирним шляхом.

 

Третя світова війна вже йде?

Політик Анатолій Гриценко зазначив: відмова України від ядерної зброї дозволила США суттєво зменшити військові витрати. Для стримування можливого ядерного удару з території України до 1994 року Пентагон витрачав $14-16 мільярдів щорічно. Може б помічники підрахували й подали президентові Обамі довідку, скільки грошей Штати зекономили завдяки без’ядерній Україні за 20 років? Сума астрономічна, порівняно з тим, що нашій державі потрібно зараз від Америки.

Конгресмен Кріс Сміт, голова Гельсінської комісії (Комісія з безпеки і співробітництва в Європі) під час слухань у комітеті палати представників США у закордонних справах заявив: адміністрація Обами де-факто ввела ембарго на поставку оборонної зброї в Україну. «Затримка поставок зброї – це, по-суті, відмова. В Україні вмирають люди… Це нагадує війну на Балканах, коли ми також доклали всіх зусиль, аби боснійці та хорвати не отримали можливості захищати себе від агресії Мілошевича. Тепер бачимо повторення тієї ж політики у випадку з нашим другом і союзником Україною», – заявив Сміт. Він вважає, що вся відповідальність за відмову надання Україні озброєнь лежить на президентові США.

На позачерговому засіданні в Брюсселі керівництво Євросоюзу також фактично визнало: наразі ЄС не володіє ні юридичними, ні фінансовими засобами для оснащення ЗС України летальною зброєю. На думку народного депутата Антона Геращенка, Європа ввела негласне ембарго на постачання Україні зброї. Десять найвпливовіших країн ЄС навідріз відмовилися від вигідних контрактів з Києвом у військовій сфері.

У підтримці летальною зброєю Україні відмовили: Іспанія, Італія, Португалія, Нідерланди, Бельгія, Греція, Норвегія, Кіпр. Великобританія відповіла хитро, мовляв, Лондон визнає необхідність реформування й модернізації українських Збройних сил, тому, можливо, відправить у нашу країну військових радників та інструкторів.

Чехія, яка поставляла ЗСУ капсули для пістолетних патронів, заявила, що розриває контракт, оскільки також не бажає зростання напруги на Донбасі.

Якщо до цього додати небажання Саудівської Аравії та Об’єднаних Арабських Еміратів озброювати ЗСУ, складається вельми неприваблива картина.

Традиційно першість у питанні щодо ненадання нашій державі зброї веде Німеччина. За словами міністра закордонних справ Штайнмаєра, оборонні поставки Україні призведуть до ескалації конфлікту на Донбасі. Його підтримав президент Франції Олланд. Він конкретно заявив: Париж не готовий ділитися з Києвом своїми літаками й танками. І послався на Мінські домовленості.

Україна опинилася у делікатній ситуації. За словами британського військового експерта Корнуелла Кларка, українській владі залишається тільки сподіватися на саміт Ради Безпеки ООН, де в «рекомендаційній формі» може бути прийнято рішення про відповідну допомогу. Але це туманна перспектива.

Водночас видання «Tages Anzeiger» зазначає: Захід марнує час на дипломатію з Москвою. Адже до влади в РФ прийшла група колишніх представників КДБ, стосовно яких дипломатія не працює.

А співробітник Інституту міжнародного лідерства імені Маккейна у Вашингтоні, екс-посол Грузії у США Бату Кутелія резюмував: третя світова війна вже йде. Вона точиться між вільним суспільством, демократичними цінностями і авторитаризмом та агресією. І цей фронт частково знаходиться на території України.

 

Дорогою ціною

Очевидно, найближчим часом не варто чекати й обіцяних Заходом санкцій щодо Росії. Голова Євроради Дональд Туск в інтерв’ю газеті «New York Times» заявив: ЄС до введення нових санкцій не готовий. Незважаючи на зафіксовані порушення перемир’я, яких уже нарахували більше тисячі, досягти консенсусу в цьому питанні неможливо. Проблема ЄС в тому, що чимало європейських лідерів не вірять у можливість війни. У громадській свідомості це сприймається як неймовірна подія, через що європейці не готові захищати свої цінності. Ба, більше. Деякі європолітики готові й досі вірити, що є шанс на добру волю з боку Росії та особисто Путіна. Сам Туск налаштований скептично: «Я боюся, що Росія хоче встановити тотальний контроль над Україною: військовими, економічними чи іншими засобами».

США також не планують вводити нові санкції щодо Росії. «Ми продовжуємо спостерігати за реалізацією мінського плану», – заявив прес-секретар Білого дому Джош Ернест. І додав: Штати, як і раніше, стурбовані поведінкою РФ та сепаратистів, яких вона підтримує.

Україні війна обходиться надто дорого. І в сенсі людського життя, і економічних втрат. За словами президента Петра Порошенка, близько 25 відсотків промислового потенціалу країни зупинено, 10 відсотків – зруйновано. А видатки на оборону складають понад 90 мільярдів гривень. І поки триває війна, інвестиції в країну не прийдуть.

За оцінкою МВФ, протягом найближчих років для стабілізації нашій державі потрібно буде 41 мільярд доларів. Щоправда, заступник голови Єврокомісії Кристаліна Георгієва в інтерв’ю німецькому виданню «Der Tagesspiegel» зазначила, що цієї суми може виявитися не достатньо, оскільки 1,5 мільйона людей втратили через війну дах над головою.

До слова, помічник генсека ООН з прав людини Іван Шимонович виступив з різкою критикою української влади, яка урізає соцвиплати і пенсії громадянам заради того, аби отримати кредит МВФ. На його думку, якщо влада продовжить подібну політику, невдоволення серед українців зростатиме. Шимонович наголосив: слід боротися з корупцією, забезпечити справедливе правосуддя і дотримання прав людини, а не займатися «закручуванням гайок» для жителів країни.

У свою чергу, Порошенко визнав, що українцям не варто очікувати на швидке покращення рівня життя. «Чи покращиться негайно рівень життя? Ні. Бо дуже велику ціну ми заплатили за війну і платимо. Дуже велику ціну платимо за енергетичну незалежність», – сказав президент.

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *