Їжа для італійців – це не просто спосіб насичення, який необхідний для життя, а невід’ємна частина культури. Нарівні з мистецтвом, архітектурою та багатою історією італійська кухня славиться на весь світ вишуканими стравами, неповторними смаками та оригінальними рецептами. Палітра відтінків стиглих томатів, різноманіття смакових якостей сиру, приголомшливий аромат базиліку та пікантні нотки оливкової олії – усе це про італійську кухню. Це дивовижний світ барв, який дарує неземне задоволення. Пропонуємо вам добірку рецептів італійської кухні для натхнення у будні і свята.
Брускетта з помідорами і моцареллою
Це – улюблена всіма італійцями закуска, підсмажений хліб із різними добавками. Головна відмінність італійської брускетти від банального бутерброда – скибки хліба або чіабатти натирають оливковою олією і підсмажують на сухій сковорідці або на грилі до хрусткої скоринки. Або забризкують олією скибочки хліба і підсмажують їх в розігрітій до 200 ° С духовці до золотистого кольору.
Потрібно: 6 шматків білого хліба, 3 ст. л. оливкової олії, 250 г моцарелли, базилік для прикраси, 2 зубці часнику, сіль, перець.
Приготування: помідори нарізати скибочками і видалити насіння. Крупно нарізати моцареллу. Помідори і сир перемішати з оливковою олією, посолити, поперчити і викласти на підсмажений хліб. Зверху посипати порізаними листочками базиліку і відразу ж подавати.
Салат з помідорів і тунця
Потрібно: 150 г фігурних макаронів, 1 банка (185 г) тунця у власному соку, 200 г помідорів чері, розрізаних навпіл, 100 г оливок, 1/2 голівки червоної цибулі, 1 пучок базиліку, 6 ст. л. оливкової олії, 3 ст. л. червоного винного оцту, сіль та перець до смаку.
Приготування: макарони відварити у великій кількості підсоленої води до готовності, як вказано на упаковці. Процідити, остудити. У салатну миску скласти помідори, цибулю, базилік. М’якоть тунця відцідити і додати до овочів. У оливок видалити кісточки, розрізати навпіл і покласти до решти інгредієнтів. До салату додати оливкову олію, оцет, сіль та перець за смаком. Все добре перемішати. Додати макарони і ще раз акуратно перемішати, так щоб не пошкодити структуру макаронів.
Полента
Полента – національна страва італійців, аналог мамалиґи в молдавській кухні. Подають її гарячою, або дають повністю охолонути, порізавши масу на шматочки. Використовують як гарнір чи самостійну страву з додаванням м’яса, анчоусів, грибів тощо.
Потрібно: 250 г кукурудзяної крупи, 700 мл води, 30 г вершкового масла, 2 ст. л. борошна, 100 г болгарського перцю, 100 г цибулі, 100 г помідорів, 0,5 ч. л. італійських трав, сіль, перець до смаку.
Для приготування поленти знадобиться кукурудзяна крупа дрібного помолу чи борошно. Крупу перемішати разом із сушеними травами. Воду довести до кипіння, всипати в неї крупу. Всипати потрібно тонкою цівкою, безперервно помішуючи. Висипати всю крупу одразу неправильно, бо вона зіб’ється в грудочки. Коли каша почне густішати, додати в неї сіль, вершкове масло та перемішати. Варити, поки каша не загусне. Готова полента повинна бути настільки густою, щоб встромлена в неї ложка не падала.
Глибоку тарілку чи інший посуд змастити рослинною олією. Викласти у неї поленту. Розрівняти поверхню змоченою в холодній воді ложкою. Залишити кашу застигати на 1-2 години. За цей час полента стане щільною та придатною для нарізання. Нарізати поленту щільною ниткою або мокрим ножем.
Шматочки поленти запанірувати в борошні та викласти на сковорідку з розігрітою олією. Багато борошна не потрібно. Достатньо, щоб воно вкривало шматочки тонким шаром з обох боків. Обсмажувати 2-3 хвилини з кожного боку, до підрум’янювання. Не перевертайте шматки доти, поки знизу не з’явиться рум’яна скоринка. Вона не тільки покращує смак та зовнішній вигляд страви, але й робить шматочки міцнішими, не дозволяє їм розвалитися. Загалом полента повністю готова до споживання і необсмажена. До смаженої поленти приготувати овочевий соус.
Усі овочі нарізати дрібними кубиками. На олії обсмажити цибулю з солодким перцем до розм’якшення. Додати до них помідори та смажити, поки не розм’якнуть і вони. Додати сметану, сіль, перець і протушкувати ще 5 хвилин під кришкою. Цим соусом полити поленту.
Паста “Альфредо” з куркою
Потрібно: 500 г пасти (феттучині), 500 г курячого філе, 500 мл густих вершків, 50 г несолоного вершкового масла, 300 г тертого сиру Пармезан, 100 г м’якого вершкового сиру, 200 г молодої спаржі або зеленого горошку, щіпка меленого мускатного горіха, сіль, свіжозмелений білий перець.
Приготування: курку нарізати невеликими шматочками і обсмажити на вершковому маслі до золотистого кольору. Спаржу розрізати навпіл, додати її до курки і обсмажити все разом ще хвилин 7.
У невеликій каструльці або сотейнику розтопити вершкове масло, влити вершки і варити, поки не закиплять. Додати вершковий сир шматочками і, постійно помішуючи, варити, поки сир повністю не розплавиться. Посолити, поперчити, посипати мускатним горіхом, добре перемішати. Тримати на вогні, поки соус не загусне. Вилити соус «Альфредо» в курку зі спаржею та проварити ще хвилин 10 на повільному вогні. Потім накрити кришкою і дати настоятися хвилин 15.
Відварити спагетті у великій кількості підсоленої води до готовності. Злити воду. Додати їх у соус з куркою, або подавати окремо – спагетті, а зверху викласти курку в соусі.
Різотто з морепродуктами
Потрібно: 2 склянки рису, 500 г морепродуктів, 1 цибулина, 3-4 зубці часнику, 200 мл білого вина, 1,5 л бульйону.
Приготування: морський коктейль розморозити, обов’язково позбутися зайвої рідини і можна приступати до приготування. Для цього потрібно все приготувати заздалегідь, щоб не відволікатися на сторонні речі.
Найперше подрібнити ножем ріпчасту цибулю. Часник почистити та розчавити. Потрібен тільки його сік та аромат. Приготувати будь-який бульйон. Розігріти декілька ложечок ароматної оливкової олії в сковорідці. Обсмажити в цій олії цибулю. Додати на кілька хвилин до неї часник. Кругленький рис, не промиваючи, змішати з цими овочами та прогріти на плиті. Смажити рис бажано до того моменту, як зернята стануть прозорими та наситяться олією. Влити склянку білого вина та перемішати. Із цього моменту мішати різотто потрібно постійно, не відволікаючись. Коли вино вбереться, а запах алкоголю перестане відчуватися, залити лише один черпак приготовленого заздалегідь, але гарячого бульйону. І продовжувати мішати, поки рідина не вбереться, хвилин 15 або 20. Коли влиєте останній черпак бульйону, потрібно додати морепродукти. Рідина не повинна ввібратися повністю, а рис натомість залишається твердуватим. Спробуйте, наскільки він солений, та додайте всі спеції на смак.
Тісто для піци
Потрібно: 300 мл теплої води, ½ ч. л. цукру, 10 г сухих активних дріжджів (або 15-20 грам свіжих), 2 ст. л. оливкової олії, 100 г борошна семоліни (можна замінити звичайним пшеничним), 400 г пшеничного борошна, 10 г солі.
Приготування: теплу воду добре змішати з іншими інгредієнтами, поки не сформується пружне, але досить вологе тісто. Воно не повинно липнути до рук. Перекласти тісто на присипану борошном робочу поверхню і починати місити. Місити потрібно інтенсивно, активно, розтягуючими рухами хвилин 10-15, поки тісто не стане еластичним і гладким. Змастити тісто оливковою олією, не щільно накрити харчовою плівкою. Якщо у Вас є час, залишити тісто у холодильнику на 18-24 години. В холодному місці тісто також підійде, тільки повільніше. Але його смак від такої тривалої ферментації буде значно кращим.
Якщо часу немає, тоді поставте тісто для піци у теплому місці, без протягів, на три години, поки воно не збільшиться у розмірі. Розігрійте духовку до 250 С˚. Пам’ятайте, ми печемо тонку піцу без тонни наповнень. Перекласти тісто знову на присипану борошном поверхню. Розділити на 4 частини (або 2) і сформувати кульки. Розкачати кожну кульку качалкою, формуючи круглий тонкий корж. Потім розтягнути руками до потрібного розміру та товщини. Змастити піцу томатним соусом і накласти обрану вами начинку. Випікати у добре розігрітій духовці 15-20 хвилин. Піца повинна підрум’янитись, а сир розтопитись. Подавати негайно!
Увага: якщо не збираєтесь пекти з усього тіста відразу, є дві можливості: змастити кульки тіста оливковою олією і загорнути в харчову плівку. Заморозити. По потребі повільно розморожувати у холодильнику. Коли тісто розморозиться, дістати з холодильника і довести до кімнатної температури перед формуванням піци. Або ж спекти порожні розкатані основи для піци до напівготовності. Щільно загорнути і перед запіканням навіть не потрібно розморожувати основу. Просто змастити соусом і викласти начинку. Запікати у розігрітій духовці.