Коронавірус повернув українських заробітчан додому, Європа кличе назад…

Коронавірус повернув українських заробітчан додому, Європа кличе назад…

І хочеться, і колеться… Саме так можна сказати про ситуацію довкола виїзду заробітчан за кордон. Теперішня влада обіцяла повернути їх додому. Цьому частково посприяв коронавірус. Бо повернулися далеко не всі. А чимало з тих, хто «штурмував» кордони, вже хочуть їхати назад.

В Україні швидкими темпами зростає безробіття: лише в травні додатково зареєструвалися 140 тисяч безробітних громадян. Відтак, кількість людей, які не мають роботи, зросла до 456,8 тисяч осіб. Майже пів мільйона! І це лише офіційно. По-друге, приваблюють європейські зарплати. По-третє, коли держава починає перейматися долями українців, багатьох це насторожує. Життя навчило… Хоча, все логічно. Здоров’я – один із найвагоміших аргументів. І в усьому світі під час пандемії Covid-19 уряди убезпечують громадян своїх країн: закрили кордони, бізнес тощо. Але…

Спершу українці боялися, що наступного дня їх уже не пустять додому, бо «закривають кордони». Саме страх збирав тисячі заробітчан на пунктах пропуску. Можна було уникнути ажіотажу, нормально пояснити: нікого на чужині напризволяще не залишать. Стаття 33 Конституції прямо забороняє не впускати громадянина України додому. Провальні комунікації з боку влади про нібито «закриття кордонів» спричинили масове одночасне повернення українців із-за кордону й багатогодинні очікування на пунктах пропуску. 

Згадана стаття Конституції також гласить: громадянин України не може бути позбавлений права виїзду за кордон, крім випадків, передбачених законом. Йдеться, зокрема про несплату аліментів, доступ до державної таємниці, відкрите кримінальне провадження… Оскільки пандемія внесла корективи у життя всієї планети, то поїздки за кордон тимчасово стали практично недоступними. Літаки не літають, потяги та автобуси не їздять…

Але Європі потрібні робочі руки. Вірус – вірусом, а, приміром, сільське господарство чекати не може. Попри те, що в Євросоюзі зростає безробіття, тамтешній люд працювати на полях не хоче. Нелегка це робота. Тож українці в поміч. Красномовний приклад: без українців польський агросектор чекає колапс. Глава польської Асоціації переробників фруктів і овочів, власник одного з найбільших переробних підприємств у Польщі (Real SA) Анджей Гайовнічек, в інтерв’ю Укрінформу сказав: «Польща – величезний виробник продуктів харчування, один із найбільших у Європі. Тож якщо працівники з України не приїдуть, це буде катастрофа. Те, що буде вирощено в полях, пропаде, оскільки не буде кому збирати». Там зараз потреба в «сотнях тисяч» сезонних працівників з України. На думку Гайовнічека, якщо українці у зв’язку з пандемією не зможуть приїхати до Польщі на початок сезону збору полуниці, це може призвести навіть до протестів тамтешніх аграріїв.

А в Фінляндії місцеві фермери заявили, що розраховують на 15 тисяч українських заробітчан – у них гостра нестача працівників.
Українській владі і грошей заробітчанських треба, бо вони – своєрідні інвестиції в економіку країни, і випускати людей назад не хочеться. Уряд Дениса Шмигаля навіть намагався отримати право на запровадження повної заборони на виїзд, однак ініціатива зустріла критику експертної спільноти як неконституційна та сумнівна за користю, і не була схвалена парламентом.

Європейці тим часом організовують для українців чартери. А рідна влада – «торги» за заробітчан. Через те в Україні заговорили про порушення конституційного права громадян на вільне пересування, про «безвіз» – як про «безвиїзд». А ще експерти застерігають: після такої «турботи» деякі українці думатимуть, як назавжди залишитися за кордоном і свої сім’ї туди забрати. А це – мінус для демографії та фінансових надходжень. Крім того, чимало українців, які, попри карантин, залишилися працювати за кордоном, намагатимуться чим довше там затриматися. Бо хтозна, якою ще може виявитися «турбота» влади. Також у пошуки праці за кордон можуть податися ті, хто ще не був у статусі заробітчан. Зараз українці вже шукають будь-яку можливість виїхати за кордон…     

Зворохобила суспільство й інформація низки іноземних дипломатичних місій, включно з посольством Великої Британії, яке опублікувало офіційне повідомлення, де йшлося, що Україна забороняє виїзд своїх громадян без дозволу МЗС. Просто Радянським союзом запахло, коли громадянин вимушений був звертатися до чиновників за так званою виїзною візою – дозволом виїзду за кордон.

У відомстві, в свою чергу, стверджують: загальних обмежень виїзду громадян України за кордон не існує, а в ухваленні рішення стосовно авіарейсів МЗС виконує лише функцію комунікатора. Про це «Європейській правді» повідомили в офіційному роз’ясненні у пресслужбі відомства. Іншими словами, в МЗС не надають дозволи чи відмови у дозволі на виїзд за кордон і не передавали таку інформацію дипустановам. Відомство є комунікатором, яке передає інформацію від посольств до інших органів влади, що мають право ухвалювати необхідні рішення. А як тоді пояснити скандальний чартер до тієї ж Британії, коли влада не випускала заробітчан? 

Штучне стримування міграції, закриття кордону – не вихід. Зупинити відтік заробітчан можуть конкурентні робочі місця, належні умови праці, стимули для бізнесу. Зрештою, Україна – європейська держава. І дорого заплатила за це й же безвіз. Чи забули Революцію Гідності?   

І ще таке. Новоспечений голова Виконавчого комітету реформ Міхеїл Саакашвілі телеканалу 24 заявив: після завершення карантину люди сповна зрозуміють, що грошей в країні нема і не буде робочих місць. За його словами, «дуже велика кількість малих та середніх підприємств збанкрутують, великі також». Проблемою є й те, що приблизно 2 мільйони заробітчан повернулись в Україну. «Орієнтовно мільйон із них повернеться до Польщі, однак це все одно не вирішує проблему… Буде два-три мільйони додаткових безробітних при тому, що немає ніяких можливостей для економічного зростання», – сказав він.

Виникає логічне запитання: якщо заробітчани – «проблема», то навіщо влаштовувати цирки з чартерами, «торгами»? І друге: якщо не буде робочих місць, як виживати? На що сподіватися? Влада має відповіді на рахунок цього? Чи, може, де люди знайдуть кращу роботу, там і повинні працювати? Хочеться, щоб усе-таки це була Україна. І від влади залежить багато. 

А щодо заборон виїжджати заробітчанам за кордон, це не лише антиконституційно, а й не іміджево. Восени – місцеві вибори. І вони можуть мати для влади не вельми приємний результат…

Ольга ЧОРНА. 

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *