Лелека два дні не покидав гнізда, де помирала його кохана: на Тернопільщині птахи загинули через невідому отруту

Лелека два дні не покидав гнізда, де помирала його кохана: на Тернопільщині птахи загинули через невідому отруту

16 років тому в обійсті сім’ї Осідак з села Городниця, що на Гусятинщині,  поселилася пара лелек.  Кажуть, ці розумні птахи приносять щастя і втіху тим, чиє місце облюбували. Тож господарі – подружжя Іван та Катерина – справді зраділи  таким гостям. Тим більше, що сини  саме покинули домівку і поїхали  в Італію, і подвір’я стало пусткою. 

Лелеки стали зводити гніздо на зрізаному ясені. Довго і наполегливо трудились, поки не довели своє житло до ладу.         

Господарі з  цікавістю  спостерігали за пернатою парою, милуючись нею  і дивуючись її вірності. Згодом  з’явилось поповнення. Лелеченята росли і розвивались на очах чоловіка і жінки, які серцем прикипіли  до цієї унікальної родини. Однак з настанням холодів птахи готувались до відльоту у теплі краї. Подружжя дуже переживало, чи повернуться  лелеки назад до них.

 – Я дивилась їм услід зі сльозами на очах, – каже пані Катерина. – А вони ще довго кружляли, клекочучи над хатою, а тоді полетіли, а мені здалося, що вони забрали з собою шматочок мого серця… З трепетом ми з чоловіком дочекалися весни. Щодня виглядали лелек. Якою то  була радість, коли вони повернулись! Наше обійстя знову ожило.        –

Раділи і допомагали, чим могли, лелекам  і сусіди Костецькі. Шістнадцять років поспіль птахи тішили нас  усіх своєю присутністю. Відлітали і повертались, добудовували гніздо і  виводили потомство. Я навіть помітки робила з  дитячих кольорових гумок, щоб знати напевне, чи ті самі птахи, чи з цієї родини  прилітають. Вони стали повноправними  мешканцями двору і вулиці.   І тут сталося непоправне, – зі сльозами на очах додає пані Катерина.

Цьогоріч,  через холодну весну, люди виглядали  лелек з тривогою. І вони прилетіли, правда, тижнем  пізніше, як у попередні роки. Одразу взялися упорядковувати гніздо. Ніщо не віщувало біди.  Самка готувалася висиджувати  яйця, самець всіляко її оберігав. То відлетить у пошуках поживи для коханої, то гордо стоїть поруч неї, розправляючи крила.

 Проте напередодні Великодніх свят сім’ї  Осідак і Костецьких запідозрили щось неладне. Два дні підряд лелека не покидав гнізда, а все стояв біля своєї подруги. А потім бачили його біля річки,  він довго стояв, раз-по-раз п’ючи  воду, тоді піднявся у гніздо і ніби хотів відтягнути  з нього самку. 

Це насторожило людей. Чоловіки дістались гнізда  і завмерли. Самка бездиханно лежала, біля неї  він, її лелека, –  зовсім обезсилений. Зняли обидвох. Думали, спасуть хоча б його. Не вдалося.   Пару похоронили разом, її першою, через декілька годин  його… 

Господарі  та сусіди досі не знаходять собі місця. Катерина Осідак у великому  розпачі, каже , що обійстя ніби осиротіло, стало сумним.  Ольга Костецька теж  не стримує сліз, зізнається, що також дуже  звикла  до лелек, роками вважаючи їх справжніми членами обох сімей.

Що ж призвело до фатальної трагедії невинних птахів, які, щоб дістатися свого гнізда, подолали не одну сотню кілометрів, і у яких слід  багато чому повчитися людям? Як припускають односельці, птахи могли  отруїтися протруєною кукурудзою, яку напередодні висіяли у грунт…

Марія МАЙДАНЮК.

***

Коли матеріал вже був готовий до друку, зателефонували ще з одного села на Гусятинщині, з Вільхівчика. У них теж загинули лелеки…

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

shares