Летючі кози, ослики замість автівок і казкові міста: чому варто їхати в Марокко (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Летючі кози, ослики замість автівок і казкові міста: чому варто їхати в Марокко (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Марокко – це величезний світ, куди приїжджають мандрівники-романтики. Ті, хто мріє покататися на верблюді, випити з берберами м’ятного чаю, провести ніч під зірками в приголомшливій тиші великої африканської пустелі, поніжитись на золотому пісочку, покупатись в Атлантичному океані та своїми очима побачити різнокольорові міста.  З України в Марокко можна дістатися за п’ять з половиною годин – літаки приземляються в курортному Агадирі на атлантичному узбережжі. Звідти й почалася наша мандрівка цією казковою африканською країною з Українським журналістським фондом.

Відчуйте себе красивими!

Туристів тут люблять. Ну, по-перше, чого гріха таїти, ми підтримуємо економіку країни і окремих жителів зокрема. А по-друге, вносимо приємну різноманітність в спекотні марокканські будні.

А вони тут дійсно спекотні. Температура влітку в тіні може зашкалювати за + 40 градусів С. Ви думаєте, цей факт хоч трішки зіпсує ваш відпочинок? Зовсім ні! Купатися в спеку в Атлантичному океані – кайф, кайф, кайф! А в готелях і туристичних автобусах гостинні господарі подбали про клімат-контроль.

До речі, про готелі. Вони різні, але на всіх є відбиток східного шику. Найкрасивіші нагадують палац султана. Їжа – на будь-який смак і гаманець. У готелях – мало чим відрізняється від тієї, до якої звикли вдома. Але ми з колегами звертали з туристичних шляхів і занурювалися в колоритні арабські квартали. У місцевій харчевні араби за копійки смажили нам свіжовиловлену океанську рибу на оливковій олії. Смакота!

Отже, перше враження від Марокко: пригостять, наговорять «східних» компліментів, покладуть спати на шовкові перини під шум безкрайнього океану. Уже чимало!

Але зовсім не заради цього варто їхати в дивовижне царство …

Яскраво, ще яскравіше…

Марокко – казка наяву. Тут ви вдень з вогнем не знайдете мадам в короткій спідниці з сигаретою в зубах. Всі Шехерезади свою красу ховають в національні каптани. У багатьох жінок закриті обличчя. У національне вбранні вдягнено й багато чоловіків. Строгість і одноманітність фасонів місцеві модниці й модники компенсують яскравими фарбами. Так, ми зустрічали червоні, жовті, зелені, фіолетові, чорні, бузкові, помаранчеві, сріблясті каптани.

Природа в Марокко така ж яскрава, як самі марокканці. Червоний пісок, на якому примудряється виживати зелена рослинність, золоте сонце, яке усміхається через високі гори, яскраво-сині річечки і водосховища – все це змушує туристів не ховати фотоапарат протягом всієї подорожі. І коли вже здається, що, мандруючи по країні туристичним автобусом, найдивніше в Марокко ви вже запам’ятали, раптом бачите…

Політ літаючих кіз

Уявіть собі дерево, на якому засіло п’ятнадцять березневих котів. А тепер замініть котів на… кіз.

«Літаючі кози», які лазять по деревах, – це одна з найвеселіших пам’яток Марокко. Можливо, такими їх зробила еволюція – не знайшовши їжі в піску, вони перемістилися на дерева.

Втім, таких кіз можна споглядати лише на окремих деревах. Справа в тому, що вони полюбляють об’їдати символ країни – «залізне дерево», яке росте тільки на південному заході Марокко.

Власне, це різновид олив, з плодів яких роблять унікальну арганову олію – головний бренд країни. Тут стверджують, що це кращий засіб від цукрового діабету і серцево-судинних захворювань.

Тому більшість кіз із «залізних дерев» давно зігнали. І місцеві жителі заплатять штраф, якщо їх коза захоче поласувати унікальною рослиною, слідуючи інстинктам. Пощастило тільки тим парнокопитним, яким виділили кілька дерев для розваги туристів.

Верблюдами за наречену

У Марокко люди живуть не тільки в великих красивих містах, такий як неймовірні Фес, Рабат, Касабланка, а й в горах, і в пустельній місцевості. І тут головний помічник марокканського селянина – ослик. В’ючна тварина коштує 100 доларів і живе близько 35 років.

Тисячі марокканських віслюків чергують на дорогах країни в очікуванні господаря. Вірні тварини довозять селянина з далекого селища на трасу. Тут сільські жителі ловлять транспорт і їдуть у справах – на базар або роботу. А ослик терпляче чекає господаря стільки, скільки потрібно.

Немає ціни ослику, коли в далеке марокканське селище приїжджає гість. Оскільки зі зв’язком в горах і пустелі не дуже, гостя з дороги можна зустрічати часом три дні. Щоб не витрачати час даремно, посилають ослика. Саме йому належить дочекатися подорожнього і привезти його в потрібне селище.

Але, як би не цінували марокканці віслюків, верблюд коштує дорожче. На них їздять, перевозять вантажі, з вовни в’яжуть теплі речі, отримують молоко, і, звичайно, на них катають туристів.

Один верблюд коштує близько півтори тисячі доларів. І саме в верблюдах дають калим за красуню-наречену. Втім, про наречених розмова особлива.

Чаклунство як засіб від інших дружин

У Марокко офіційно дозволено багатоженство. Але дістати собі молоду дружину при наявності «старої» зовсім непросто. Згідно з указом короля Марокко Мохаммеда VI, одружитися вдруге чоловік може при дотриманні двох умов. Перше – необхідна нотаріально завірена згода першої дружини. Друге – у нової пасії повинен бути новий будинок – селити дружин разом категорично забороняється. За словами нашого гіда, нинішній стан справ не дуже влаштовує сильну стать. Зате дами майже задоволені.

Не вірте, якщо хтось вам скаже, що покірна мусульманка згодна на другий, третій або четвертий шлюб чоловіка. Нічого подібного! Не маючи можливості бунтувати відкрито, вона буде протистояти конкуренції нишком. Саме тому в Марокко так поширені доісламські вірування, іншими словами – чаклунство.

Покращення вже сьогоднi

Втім, король Мохаммед VI демонструє чудеса однолюбства. Його дружина королева Лейла Сельма – з простої маррокканской сім’ї. У народі люблять переказувати легенду про те, як його величність зустрів простачку Лейлу в житловому арабському кварталі і закохався в ту ж мить.

Треба визнати, чутки про доброго короля досягли потрібних вух. Рядові марокканці свято вірять в те, що їх величність таємно переодягається в простого трудівника і ходить дивитися, як живуть піддані.

На відміну від українців, марокканці стверджують, що всі королівські «покращення» на собі відчувають «вже сьогоднi». Так, в країні стало більше шкіл, влада будує навчальні заклади навіть у найвіддаленіших селах.

Поліпшилася ситуація з питною водою – в жаркій державі щороку будують нові водосховища.

Проблем з дорогами у них немає взагалі. Всі магістралі, особливо платні, гарної якості. А зим, що руйнують дорожнє полотно, тут не буває.

Потрети короля практично в кожному закладі – і в кафе, і в магазинах, і в установах влади. Майже як у нас портрети президента. Але є одна відмінність. Якщо наші гаранти дивляться з офіційних портретів незрячим поглядом кудись в «покращення», то Мохаммед VI на фотках завжди посміхається, тисне комусь руки, катається на лижах…

Мохаммед намагається виглядати освіченим не тільки в очах підданих, а й усього світу. Так, «Вікіпедія» стверджує, що за час правління короля країна просунулася до більш м’якої форми авторитаризму в порівнянні з режимом його батька Хасана II. Цивільні права жінок розширені, покращилася ситуація з дотриманням прав людини і свободи преси (особливо в порівнянні з іншими країнами африканського і арабо-мусульманського регіону), країна домоглася успіхів у соціально-економічному розвитку.

Але і у просунутих правителів є своє «Межигір’я». У Мохаммеда VI розкішні королівські палаци з дивовижними садами в кожному великому місті країни. Вздовж їх периметра стоять виснажені спекою солдати зі зброєю. Роблять серйозний вигляд, але всі як один поглядають у бік симпатичних туристок.

А ми жартуємо про те, що, напевно, не так і погано бути другою дружиною молодого багатого короля.

Окрема вдячність за організацію прес-туру Travel Professional Group – найбільшому туристичному оператору України. Наразі компанія пропонує відпочинок в більш ніж 100 країнах світу за понад 250 напрямками, а також послуги з організації ділових подорожей, корпоративних і тематичних заходів, організацію авіаперевезень будь-якого класу в усі країни. З будь-яких консультацій щодо відпочинку можна звертатись за тел. (044) 545-44-44 й на пошту info@tpg.ua, сайт – www.tpg.ua.

Ольга СЕЛЮК.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *