Мандруємо замками Тернопілля: князі Вишневецькі повертаються у родовий палац

Мандруємо замками Тернопілля: князі Вишневецькі повертаються у родовий палац

Колись у старовинному палаці в містечку Вишнівці на Збаражчині зберігалася величезна колекція творів живопису, серед яких і більше 600 портретів. Але історія не була надто прихильною до палацу. Зараз музейні працівники, науковці та митці відроджують колишній шарм і славу неймовірно красивої пам’ятки. У палаці відкрили нову експозицію – копії портретів із славнозвісної колекції.

Невеликий Вишнівець відомий насамперед як родинне гніздо відомого українського роду князів Вишневецьких. Саме звідси походить легендарний засновник Запорізької Січі Дмитро Вишневецький (Байда), У воєнних лихоліттях місцевий палац неодноразово руйнували та грабували. Вже в 50-х роках 19 століття багато творів із колекцій Вишневецького палацу було вивезено за кордон.

Частина портретів повернулася до палацу у вигляді мистецьких копій. На виставці представлено 15 полотен, на яких зображені представники князів Вишневецьких. Виконала портрети художниця-реставраторка Вишнівецького відділу Національного заповідника «Замки Тернопілля» Вікторія Присяжнюк. Талановита випускниця Львівської академії мистецтв за десятиліття своєї роботи в установі створила близько трьох десятків копій портретів історичних постатей, які прикрашають відновлені інтер’єри Збаразького замку та Вишневецького палацу. Кропіткій роботі над полотнами передували пошуки в архівах, бібліотеках, музеях і на мистецьких сайтах. Лише представникам роду Вишневецьких у палацовій колекції колись належали 27 портретів. На жаль, сьогодні більшість портретів перебувають за межами України і тільки 11з них – у фондах Національного музею історії України.

Вікторія Присяжнюк, працюючи в різних техніках, вміло освоїла і класичну манеру виконання багаторазового живопису в техніці старих майстрів. Поетапність нанесення фарби дозволяє їй досягти дивовижних відтінків та ефектів, оскільки кожен шар при нанесенні просвічується через попередній. У майстерності художниці може пересвідчитися кожен шанувальник мистецтва і старовини та побачити в інтер’єрах Вишневецького палацу копії портретів відомих історичних особистостей, які залишили глибокий слід в історії України та Європи. Це, зокрема, портрети лицаря-козака Дмитра (Байди) Вишневецького, фундаторів Кременецького колегіуму Януша Антонія та Михайла Серватія Вишневецьких, захисників православ’я Михайла та Раїни Вишневецьких, короля Речі Посполитої Міхала Корибута Вишневецького, засновниці театру в Білорусі Урсули-Франциски Вишневецької та багатьох інших.

Відновлення інтер’єрів Вишневецького палацу та поповнення їх портретами родових дідичів – це ще один вагомий крок до повернення пам’ятці слави значного культурного осередку держави.

Любов ШИЯН,

науковий співробітник Національного заповідника «Замки Тернопілля», кандидат історичних наук.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *