Дожилися! Опозиційні фракції у Верховній Раді пропонують ввести кримінальну відповідальність за «політичне сутенерство» і «втягування у політичну проституцію». Йдеться про перебіжчиків, по-народному – «тушок».
Один із авторів цієї ідеї – нардеп від «Батьківщини» Андрій Сенченко пояснив: «Прикладів підкупу депутатів у нас в парламенті маса – у минулому скликанні це довів Роман Забзалюк, котрий працював під прикриттям в іншій фракції».
Політичною проституцією автори документа пропонують вважати «зміну політичних поглядів або відступ від передвиборної програми під тиском влади, за гроші або інші преференції». «Якщо за політичну проституцію депутат має нести політичну відповідальність, його дії оцінять виборці, то політичне сутенерство – інша справа! Це явище полягає у погрозах, спробах впливу на бізнес або родину депутата, підкуп депутатів», – наголосив Андрій Сенченко. І додав: «Ті, хто цим займається, повинні нести кримінальну відповідальність – від п’яти до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна».
Документ мав би зупинити перехід депутатів від опозиції до парламентської більшості. Проте не віриться, що законопроект «Про внесення змін до Кримінального кодексу» у частині відповідальності осіб за «політичне сутенерство або втягування у політичну проституцію» буде прийнятий. Представники Партії регіонів категорично виступили проти. Та й не всі опозиціонери підтримують таку ініціативу. Воно й зрозуміло: навіщо відмовлятися від шансу отримати мільйонні «винагороди» за зміну політичної орієнтації?
Топовою темою вітчизняної політики стало злиття «Батьківщини» з «Фронтом змін» та ПРП. Соратники Юлії Тимошенко запевняють: екс-прем’єр активізує свою політичну присутність і саме вона є ідеологом перетворення трьох згаданих політсил у єдину партію, проголошену минулої суботи на спільному з’їзді просто неба.
Головою партії на об’єднавчому з’їзді переобрали Юлію Тимошенко. Керівником політради – Арсенія Яценюка. Деякі члени «Батьківщини» називали об’єднання рейдерським захопленням їхньої партії Арсенієм Яценюком. «Фронтовики» це заперечують…
Також об’єднана опозиція «Батьківщина» вирішила висунути Юлію Тимошенко кандидатом у президенти на виборах 2015 року. Опальна екс-прем’єрка може скласти серйозну конкуренцію для нинішнього Президента, звісно, за умови, якщо вийде до цього часу на волю і зможе брати участь у виборах. Віктор Янукович, у свою чергу, позбуватися влади наміру немає. Майбутнє для нього втрачає сенс без президентської булави, Межигір’я і необмеженого впливу на політично-бізнесові процеси в державі.
Провладним політичним силам також потрібний Віктор Федорович. Так, Микола Азаров уже заявив, що Україну очікують сім років політичної і економічної стабільності, оскільки альтернативи нинішньому Президенту на виборах-2015 немає. Прем’єр переконаний: Віктор Янукович залишиться на своїй посаді.
А ось Юлію Володимирівну можуть підстерігати неприємні сюрпризи. Хтозна, які кримінальні справи і за якими статтями можуть ще порушити проти неї. Зрештою, й початі справи не завершені.
А, можливо, для Тимошенко організують «лікувальну» імміграцію до Німеччини чи іншої західної країни. І таким чином позбавлять її реального впливу на українську політику та унеможливлять участь у президентських перегонах.
Як би там не було, нова політична гра розпочалася. Робляться ставки. І вони досить високі…
Попри браві реляції Миколи Яновича про «економічну стабільність», бюджет-2014 буде напруженим, сказав голова Верховної Ради Володимир Рибак. Про це свідчить проект основних напрямів бюджетної політики на наступний рік.
Та й в політичному сенсі до «пакращення» не йдеться: число протестних акцій в Україні зростає. Багатьох людей спонукає до цього недовіра до вітчизняного політикуму, правової системи, влади а також і бідність.
Стосовно останнього, заступник голови Союзу юристів України, колишній омбудсмен Ніна Карпачова під час парламентських слухань на тему: «Стан дотримання прав людини в Україні» заявила, що у нашій державі від бідності страждає понад 70 відсотків населення. Прірва між багатими і бідними вражає. Перші заможніші від інших у 45 (!) разів. Водночас середньоєвропейський показник не перевищує 4,5 раза. Борги із заробітної плати у травні перевищили 1,56 мільярда гривень.
Чи переживе держава і народ ще сім років «політичної і економічної стабільності» та «пакращення»?..
Ольга ЧОРНА.