На Тернопільщині ліквідовують наслідки стихії та підраховують збитки (ФОТО)

Великодня негода: підтоплені будинки і городи, село без газу та пошкоджений міст

На Великодні свята сильний дощ і град наробили біди у селах і містах області. За даними обласного Гідрометеоцентру, у Тернополі випало дві місячних норми опадів, на півночі краю – 40% місячної норми, на Півдні області – 80%. У Бережанському районі – місячна кліматична норма.

– Найскладніша ситуація склалася у Зборівському, Бережанському, Збаразькому, Козівському та Підгаєцькому районах. Через негоду в області відключили від електропостачання 30 населених пунктів, було підтоплено 106 домогосподарств, – повідомив голова Тернопільської ОДА Степан Барна. – В селі Літятин Бережанського району сміттям пошкоджено наземну газову трубу низького тиску. Через це у 220 абонентів немає газопостачання. А це майже 600 людей.

Потоки води, град і льодова кірка

Жителі Тернопільщини були шоковані святковою негодою. Люди викладали у соцмережі відео і фото аномального дощу і граду. В Озерній все було вкрито білою льодовою кіркою. Град тут падав близько півгодини і на кілька годин село повернулося у зиму. У селі Потік Козівського району водою залило всі вулиці. Місцева жителька Галина Лупиніс пише, що старожили пам’ятають схожу негоду 50 років тому. А у Плотичі того ж району люди сфотографували град завбільшки перепелине яйце. У селі Максимівка Збаразького району через сильний дощ підтопило два господарства.

На свята без світла і газу

Як повідомили у «Тернопільобленерго», електропостачання у всіх населених пунктах відновили 29 квітня та 1 травня.

– Ми приступили вранці 2 травня до виконання робіт з відновлення газопостачання у селі Літятин, – розповів голова правління ПАТ «Тернопільгаз» Олег Караванський. –  Через потоки бруду раніше не могли працювати ані техніка, ні люди. Закінчити роботи плануємо до кінця дня, або у крайньому випадку вранці 3 травня.

Також у селі Літятин через затоплення пошкоджений міст, є загроза зсуву. Водні потоки підмили опору, тож вже вчора, 2 травня, розпочали ремонтні роботи. Також триває очищення місцевих доріг. Якщо конкретніше по районах попередньо підсумувати збитки, то на Бережанщині підтоплено 42 господарства. Найбільше шкоди негода завдала в селі Шибалин Бережанського району. Там підтопило 11 домогосподарств. І в селі Щепанів, де підтопило 15 домогосподарств. Розмиті дороги Бережани-Розгадів, Бережани-Підгайці, Бережани-Будилів, Жовнівка-Крожова. У Зборівському районі найбільше постраждали Кальне – затоплено 50 господарств і Розгадів – 12. Також постраждали села Озерна, Осташівці, Данилівці. У Зборівській РДА повідомили, що на даний час складають акти про шкоду, завдану стихією, а відшкодовуватимуть кошти із резервних фондів громад.

– У Козівському районі підтопило 18 господарств, загинула домашня птиця і тварини, – повідомив голова Козівської РДА Василь Вітровий.

Збитки відшкодують, головне – скласти акти

Начальник управління з питань цивільного захисту населення Тернопільської ОДА Ігор Лівінський зазначив, що після отримання повної інформації з районів буде проведено обласне засідання комісії з техногенно-екологічної безпеки.

– Плануємо вивчити проблеми більш детально, по кожному домогосподарству. Потрібно розглянути усі можливі варіанти, як ми можемо допомогти з боку державної підтримки, – зауважив Ігор Лівінський.

Представники органів місцевого самоврядування складають акти про збитки, спричинені негодою. А вже під час засідання комісії говоритимуть про суми відшкодувань. Також відомо, що через зливи і град пошкоджено  близько 400 гектарів посівів. Однак, оскільки більшість насаджень застраховані, то саме страхові компанії відшкодовуватимуть ці збитки.

Вода із замулених криниць – шкідлива

Фахівці обласного управління Держпродспоживслужби закликають жителів області не пити воду із замулених криниць і джерел.

– На сьогодні відомо про підтоплення трьох криниць, – зазначає керівник відомства Василь Хомінець. – Центральні водогони у районах не постраждали. Наші фахівці виїхали у райони, що потерпіли від стихії, аби відібрати для дослідження взірці води з джерел централізованого водопостачання та децентралізованих, індивідуальних джерел, які могли бути підтопленими. Рекомендуємо до дезинфікації та перевірки якості води не вживати воду з підтоплених джерел і криниць. У випадку крайньої необхідності воду з власних джерел водопостачання, що викликає сумніви стосовно її якості, використовувати лише після кип’ятіння протягом 15 хв. Не рекомендовано використовувати в їжу продукти харчування, які зберігали у приміщеннях, що зазнали підтоплень (підвали, погреби, кладові тощо), зокрема консервацію, крупи, овочі, фрукти тощо.

Похолодання і дощі продовжуватимуться до кінця тижня. На сьогодні рівень води у Дністрі суттєво підвищився, тому, попереджають рятувальники, можливий перший рівень небезпеки стихійних явищ у районах, через які протікає ця річка.

  • 0305201924
  • 0305201923
  • 0305201922
  • 0305201921
  • 0305201920
  • 0305201917

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *