На українців накинулися зголоднілі кліщі: велика небезпека від маленької тварини

Багато людей роками скаржаться на втому, біль у голові чи суглобах. Причиною може бути укус маленької тварини – кліща, зараженого незвичною хворобою Лайма (бореліозом). Водночас, зараз тернопільські епідеміологи лише за день реєструють в середньому по 20 випадків, коли на людей нападають кліщі.

Ці створіння з’являються вже за температури вище 8°C, тому їх можна підчепити навіть за теплої зими. У цьому році тернопільські лікарі витягували кліща з людини у лютому. Але пік активності цих паразитів – це травень-червень і вересень-жовтень. Тож зараз – розпал сезону.

Кліщі – родичі павуків і скорпіонів, та в більшості випадків укуси – безпечні. Але іноді ці тварини можуть заразити людину важкою хворобою, яку важко діагностувати.
Як вберегтися від кліща та вчасно виявити недугу? Розповідаємо.

Понад 12 відсотків кліщів – заражені

Найчастіше кліщів бояться через хворобу Лайма (бореліоз). Це бактеріальна інфекція, яка передається під час присмоктування тварини. В останні роки бореліоз все частіше фіксують в Україні й на Тернопільщині зокрема.

– В області рівень захворюваності бореліозом стабільно високий, – розповідає лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Тернопільский обласний лабораторний центр МОЗ України» Надія Годована. – З початку року ми зареєстрували 13 випадків хвороби Лайма у жителів Борщівського, Збаразького, Кременецького, Теребовлянського районів і міста Тернополя. При цьому 92 відсотки постраждалих відзначали факт присмоктування кліща. Найбільше випадків укусів і хвороби Лайма реєструємо в Тернополі. Але загалом на початок року на обліку було 222 населених пункти області, де раніше виявляли випадки Лайм-бореліозу в людей або кліщів. І з року в рік число постраждалих від укусів зростає, як і випадків недуги.

Дослідження свідчать, що сьогодні понад 12 відсотків кліщів заражені цією специфічною хворобою.

Що відбувається, якщо вкусив інфікований кліщ?

Чи підхопили ви хворобу, багато в чому залежить від того, як довго кліщ перебував у тілі. Під час укусу в організм потрапляє бактерія – борелія, яка спричиняє зараження. Перші ознаки можуть з’явитися за три дні, але буває, що і значно пізніше.

– Зазвичай у місці, де був укус кліща, за тиждень-два або три з’являється невеличка червона пляма, яку не слід плутати з реакцією на сам укус, – пояснює лікар інфекційного відділення КНП «Тернопільська комунальна лікарня швидкої допомоги», головний позаштатний міський спеціаліст-інфекціоніст Світлана Сніцаренко. – Ця плямка не болюча, її можна не помітити, якщо вона, наприкад, на спині. З часом – починає збільшуватися. У центрі плями шкіра робиться синюшного відтінку, а периферія яскраво-червона й нагадує формою бублик. Чому вона виникає? Імунна система людини намагається локалізувати цю борелію на шкірі, і в цьому місці починається запальний процес. Але імунітет не має такої потужності, щоб «втримати» цю інфекцію, і збудник починає циркулювати по всьому організму.

Інфекція може уражати різні системи й органи тіла. Якщо постраждає нервова система – можливі менінгіт, головні болі, неврити, поліневрити і навіть енцифаліт. З часом це може призвести до паралічів. Як відзначають лікарі, часто такі пацієнти отримують інвалідизацію.

Борелія може «обрати» серцево-судинну систему, і тоді там виникають порушення. У молодих активних людей раптом починаються проблеми з серцем, які навіть можуть вкласти їх у палату інтенсивної терапії.

Збудник вражає і опорно-рухову систему. Зазвичай це провокує артрити, часто вони локалізовані там, де був укус.

Є більш рідкісні варіанти перебігу хвороби Лайма з ураженням печінки, очей. На пізніх стадіях можливі атрофічні зміни шкіри.

Важливо вчасно виявити і почати лікування

Специфічна пляма після укусу допомагає діагностувати хворобу Лайма, але, кажуть лікарі, є не у всіх. З чотирьох вкушених така ознака недуги виникає лише в трьох. Це означає, що наступні стадії хвороби не пов’язуватимуть зі справжньою причиною, а намагатимуться лікувати лише супутнє захворювання.

– Це погано, адже в такому випадку лікування не є правильним, – пояснює Світлана Сніцаренко. – При цьому первинну стадію, коли з’являється почервоніння, лікувати нескладно, а в запущених хронічних стадіях, коли хвороба триває більше півроку, значно важче.

Тож розпочати лікування важливо якнайшвидше. Якщо ви знайшли на тілі кліща, налитого кров’ю, або впевнені, що він протримався на тілі довше 24 годин, треба звернутись до лікаря. Якщо через декілька днів або тижнів після укусу ви або ваша дитина помітили специфічну пляму або відчуваєте нездужання (підвищення температури, озноб, головний біль, біль у м’язах, набряк лімфатичних вузлів, тахікардія, запаморочення) – тим паче негайно зверніться до лікаря.

Сьогодні для лікування призначають антибіотики. І якщо його розпочали вчасно, а пацієнт дотримувався рекомендацій, то людина швидко та повністю видужує.

У деяких випадках втома та біль у м’язах може тривати понад 6 місяців після лікування. Це так званий пост-лаймівський синдром.

Як діагностують хворобу Лайма і куди звертатися?

Для того щоб виявити наявність збудників інфекції в крові після укусу – можна звернутися в «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» на вулиці Федьковича, 13.

Також дослідженням кліщів займаються фахівці Тернопільського національного медичного університету.

Як безпечно витягти кліща?

Витягувати кліща теж рекомендують у травмпункті або в спеціалізованих центрах.

Якщо так склалося, що тварина все ж таки присмокталась до вас, а лікарів поблизу немає, зробіть наступне. Візьміть пінцет з гострими кінчиками або спеціальний інструмент для видалення кліщів (ви можете придбати його в аптеці або ветеринарних крамницях). Захистіть руки та очі. Візьміть кліща пінцетом так близько до шкіри, як це тільки можливо. Повільно потягніть тварину вгору, але не розчавіть. Обробіть місце укусу антисептиком або водою та милом.

Не варто прокручувати кліща, якщо намагаєтесь його витягти. Достатньо просто обережного руху вгору.

У ситуації, коли ви дістали тіло кліща, але його ротовий апарат залишився у шкірі, спробуйте витягти залишки пінцетом.

Якщо це не вдається, обробіть укус антисептиком і почекайте – шкіра сама звільниться від стороннього тіла.

Лікарі закликають у жодному разі не робити наступного: змащувати кліща вазеліном або олією, «фарбувати» кліща лаком для нігтів чи пирскати на нього лаком для волосся. При таких методах «відвалюватись» тварина буде довго, ваша ж ціль видалити шкідника якнайшвидше.

Чому їх так багато?

Кліщі зазвичай харчуються тваринами, зокрема і гризунами. Тож міста й села для них, особливо якщо багато скупчень відходів, – просто рай.

Водночас, зросла й увага до цієї проблеми. Якщо в якомусь районі не виявляють хвороби Лайма – це не означає, що її немає і що не хворіють люди.

– Багато хто не діагностований, – зауважує заступник директора з дослідження біологічних факторів ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» Володимир Паничев. – Все одно ці люди прийдуть до лікаря, але з пробемами серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату, з іншими недугами. Згадайте, скільки людей старшого віку в селах скаржаться на специфічні для хвороби Лайма проблеми – на втому, що суглоби «ниють», голова болить.

Тож найкращий спосіб вберегти себе – використати всі можливі методи профілактики.

Ось що радять лікарі: прикривайте шкіру одягом, на природі штани заправляйте в шкарпетки, збризніть одяг засобом, який відлякує комах (репелентом). Намагайтесь ходити лише стежками там, де це можливо. Вдягайте одяг світлих кольорів: так кліщів буде легше помітити. І – ввечері вдома обов’язково попросіть когось оглянути, чи не присмоктався до вас маленький паразит, який може спричинити великі проблеми.

Денис БУРИК.

Loading...
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

shares