Не лише фортепіано і скрипка: у Тернополі можна навчитися грати на джембе та дарбуці (ФОТО)

Етнічні барабани допомагають зняти емоційну напругу і побороти депресію

1

Завдяки ритмам старовинних інструментів у мозку виробляються альфа- хвилі, які відповідають за хороший настрій, розслаблення і відпочинок

Тернополяни вчаться грати не лише на фортепіано або ж скрипці. У нашому місті можна опанувати і такі старовинні інструменти, як джембе та дарбука. Вже три роки у Тернополі діє «Школа етнічних барабанів». Як впливає на людину вибивання ритмів і чому інколи вони дієвіші, аніж сильні ліки, «Нашому ДНЮ» розповів викладач школи Тарас ШПАЧУК.

Джембе та дарбука мають тисячолітню історію

За кордоном ці інструменти використовують для лікування емоційних розладів, а в Україні це досі доволі екзотичне захоплення. Більше сотні тернополян на власному досвіді переконалися, що гра на етнічних барабанах позитивно вливає на здоров’я і допомагає у повсякденному житті. Незамінні вони і в реабілітації хлопців, які повернулися з АТО.  У нашому місті «Школа етнічних барабанів» діє у центрі східної культури «Білий лотос».

– Це місце, де можна навчитися мистецтву східної каліграфії, відвідати чайну церемонію, потренувати тіло і дух різними східними методиками, – розповідає Тарас Шпачук. – Заснував центр Микола Більчук і саме він три роки тому створив при ньому «Школу етнічних барабанів», завданням якої є розвиток відчуття ритму, популяризація перкусії і хорошого настрою серед мешканців Тернополя.

2

І для мене, і, мабуть, для більшості читачів нашої газети, етнічні барабани – це, направду, екзотика, тому з’ясуємо, що ж воно таке. Найперше, перкусія – це загальна назва ударних інструментів, які не входять до складу класичної ударної установки. Отож, це зовсім інші барабани, ніж ті, які ми звикли бачити на сцені. У Тернополі вчать грати на джембе та дарбуці. У цих інструментів понад тисячолітня історія. Джембе – родом із західної Африки. Його виготовляють з цілісного шматка дерева та обтягують шкірою. Вважають, що цей інструмент був створений у стародавній імперії Манде – нинішня територія Гвінеї і Малі в 1100-1200 роках нашої ери. Дарбука – один із стародавніх інструментів Близького Сходу. Прообрази цих барабанів у формі кубка відомі ще з часів неоліту. У Стародавньому Єгипті найперша згадка про нього датується часом правління фараона Хеопса. Традиційно корпус дарбуки виготовляється з обпаленої глини, на яку за допомогою мотузок або жильних шнурів натягують мембрану з козячої шкіри. Саме цей інструмент традиційно супроводжує танець живота.

4

Барабанний ритм покращує роботу серця і кровоносної системи

Тернополянин Тарас Шпачук вже шість років займається грою на етнічних барабанах. На власному досвіді переконався – це більше, ніж заняття музикою. Важливу роль тут відіграє ритм.

– На перший погляд почуття ритму важливе  лише в певній професійній діяльності – музикантам, танцюристам, співакам, – каже Тарас. – Але якщо задуматися, прислухатися, то все наше життя пронизане ритмами, вібраціями, хвилеподібними послідовностями, нерозривно пов’язаними з нашою життєдіяльністю. Ритми є в навколишньому світі й у нашому тілі. Прискорення – сповільнення, зліт – падіння, робота – відпочинок, стискання – розтискання. Ритми всюди і вони мають на нас вплив. І від того, наскільки ми сприйнятливі до цих пульсацій, наскільки ми їх проживаємо – залежить не тільки наше фізичне і психічне самопочуття, а й широта поглядів, світогляд, емоційна гнучкість, готовність до сприйняття нової інформації.

3

Фахівці переконані, розвиток відчуття ритму допомагає людині віднайти гармонію – навчитися будувати стосунки з іншими людьми, регулює внутрішню діяльність організму і його взаємодію із зовнішнім середовищем.

– Барабанний ритм покращує роботу серця і кровоносної системи, сильно впливає на фізичний стан і емоції людини, – додає Тарас Шпачук. – Барабани допомагають зняти емоційну напругу, «розрядитися», а також сконцентруватися на тому, що відбувається «тут і зараз». Завдяки ритмам цих інструментів у мозку виробляються альфа- хвилі, які відповідають за хороший настрій, розслаблення і відпочинок.

5

Вибивання ритмів замість сильних ліків: барабани рятують від посттравматичного синдрому

Позитивний вплив цих інструментів визнали медики у всьому світі й успішно їх застосовують у своїй практиці.

– У світі барабани використовують для лікування ДЦП, аутизму та емоційних розладів, – каже Тарас Шпачук. – У нас був досвід роботи з бійцями АТО, які були у полоні. У них був сильний посттравматичний синдром і важка депресія. Для того, щоб хоч якось впоратись з приступами паніки і нічними жахами, вони змушені були вживати важкі хімічні препарати. Але вже після кількох занять з барабанів у них відбулося значне емоційне покращення. Спочатку вони почали зменшувати дозу своїх ліків, а потім повністю від них відмовились. Цей приклад наочно показує ефективність барабанної методики. Тим, у кого зі здоров’ям все в порядку, барабани просто допомагають тримати фізичний і емоційний стан в тонусі. Регулярні заняття на дарбуці і джембе знімають стрес і втому, розвивають концентрацію і зосередженість. Завдяки вибиванню ритмів у мозку з’являються цікаві ідеї, а  також легше знайти вихід із складних ситуацій.

  • 7
  • 8

За кордоном грати на барабанах вчать змалку. Тут переконані, що ритмотерапія здатна творити дива.

– Моя знайома Галина 18 років назад поїхала у Німеччину. Там вона освоїла професію «вчитель з ритму», –  розповідає Тарас. – У їхніх школах розуміють, що учням потрібно розвивати відчуття, міжкулеву асиметрію і творчість, тому вона працює з кількома закладами, де барабанить з дітьми різного віку і  дітьми з особливими потребами. Також у Німеччині, якщо в когось є депресія чи інші емоційні розлади, то перш ніж приписувати таблетки, радять звернутися до ритмотерапії. І дуже часто на цьому все закінчується. На жаль,  у нас зараз тільки починають про це говорити.

6

Школу етнічних барабанів у Тернополі відвідує кілька десятків тернополян.

– Для більшості людей це щось незвичне і нове, але мета школи і підхід приваблюють нових учнів і кожен, хто хоч раз приходить на урок – обов’язково повертається ще, – каже Тарас. – Щоб навчитися грати на барабанах, музична освіта не потрібна. А якщо вона у вас є, то буде простіше і цікавіше опановувати новий інструмент. Адже різні звуки дають різні вібрації і енергію.  Музика відіграє особливу роль у нашому житті – вона формує настрій і поведінку людини. Тому дуже важливо слухати гарну і гармонізуючу музику. Ще важливіше грати самому, досліджувати, як в процесі творення звуків і ритму ви починаєте змінюватись самі.

  • 10
  • 9
Записатися у школу етнічних барабанів можуть люди різного віку.
Деталі  за тел 068-846-37-30  або у фейсбуку https://www.facebook.com/TernopilDrum/

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *