В Усті й Горошовій Борщівського району свято Маланки стало чи не найголовнішою подією року. Місцеві мешканці довго та ретельно готують свої костюми та перетворюють щедрування на справжній яскравий карнавал. І цьогоріч у ніч перед 14 січня традиційно показували театралізовані виступи, співали колядки та водили вертепи.
Щороку на Тернопільщині на справжній карнавал по-українськи приїжджає чимало гостей з усіх куточків України. Селяни не просять допомоги, а влаштовують свято власними силами.
Як і в Усті, так і в Горошовій участь у забаві бере кожна хата. Цього року дорогою до сіл встановили тематичні пости та контрольно-пропускні пункти, на яких для того, щоб проїхати далі, потрібно виконати певні завдання – заколядувати чи заплатити кілька гривень. Популярними були пости поліцейських і молодят. Останні, справляючи імпровізоване весілля, запрошували до танцю та пригощали всіх мандрівників.
Вулицями сіл ходили переодягнені поліцейські, султани, козаки та яскраві казкові персонажі. Родзинкою святкування були Маланки. Хлопці, переодягнені у жінок, за традицією, ходять від хати до хати, де є дівчата. До ранку треба встигнути обійти усіх незаміжніх. Заради цього вже сотню років і влаштовують гуляння.
Традиційно під час святкування Маланки присутній символ нового року. Цьогоріч ним є Жовтий Собака, якого прибрали й поставили посеред святкової площі в Горошовій.
Наступного року селяни обіцяють, що свято Маланки буде яскравішим, колоритнішим і незабутнім. Тож запрошують усіх до себе в Устя й Горошову.