Якось непомітно осінь вступила у свої права. В Україні вона триває трохи більше, ніж три місяці. Рибалки умовно ділять цю пору на свої чотири сезони.
Перший відраховують з появи перших жовтих пасем у кронах дерев. А закінчується він тоді, коли жовто-червоного і зеленого листя стає порівну. У лісах з’являються опеньки, а в повітрі – літаючі павутинки, що найчастіше буває на початку жовтня. Продовжує охолоджуватися вода, але у великих водоймах це відбувається нерівномірно, починаючи з верхнього шару. Поступово посилюється активність клювання хижої риби, насамперед судака та щуки, які добре беруть спінінгові приманки і живців на кружках. Судак починає “збиватися” в зграї, які вибирають районом свого годування глибші, ніж влітку, місця, і спільно полюють на мальків. Однак, вирушаючи в цей час на риболовлю, треба обов’язково враховувати, що шари води мають різну температуру, й опускати або проводити приманку там, де достатньо кисню і тримається хижак. Найчастіше опущений не на ту глибину живець незабаром засинає, що служить сигналом до зміни місця або зміни глибини ловлі.
Все яскравішими стають барви дерев – і настає наступний “сезон” – золота осінь, коли поряд з буянням фарб починає інтенсивно падати листя. Поступово оголюються ліси, тягнуться на південь зграї літніх пернатих. Триває ловля різної білої риби (частіше – ляща та плітки ) на глибині у великих водоймах, а жор хижака доходить до максимуму та поступово починає затухати (порівняно з вереснем).
Зараз можна порадити рибалкам пошукати окуневі зграї. Де ж краще робити це? Одні вважають, що варто чекати їх, сидячи на одному місці. Інші раз у раз змінюють місце, намагаючись швидше “намацати” зграю. А між цим окунів можна розшукати, використовуючи самих… окунів. Для цього спершу піймайте окуня, проколіть йому голкою спину біля верхнього плавця, введіть в отвір тонку волосінь, зав’яжіть вузликом і відпустіть рибу у воду. Волосінь беріть такої довжини, щоб вона перевищувала на два-три метри глибину водойми. Верхній її кінець прикріпіть до невеликого легкого поплавця, бажано яскравого . А тепер не поспішаючи пливіть на човні слідом за своїм “провідником”, який і приведе вас до однієї з окуневих зграй.
Із закінченням листопада починається “глибока” осінь, яка триває до першого снігу. Відлітають останні зграї гусей, лебедів і качок. Швидко охолоджується повітря та водойми, мешканці яких проявляють все менше активності. І тільки знання прийомів лову допоможе повернутися додому з рибинами у садку.
І, нарешті, настає останній осінній підсезон, що є одночасно переходом до зими. Таке передзим’я триває від першого снігу до льодоставу на водоймах. Час для риболовлі не надто приємний. Багато любителів закінчують ловлю на відкритій воді та готуються до зимового сезону .