Першим поштовим маркам України – 100 років (ФОТО)

Першим поштовим маркам України – 100 років (ФОТО)

Цього року Україна святкує 100-річчя випуску перших поштових марок України. Цікавою була історія їх виникнення. Дослідники філателії відзначають кілька ранніх проектів створення поштової марки. Цю ідею висували і шведський лейтенант К. Треффенберг, і словенський чиновник Л. Кошір, і англійський видавець Д. Чалмерс та інші. Але запровадження наклеюваної поштової марки пов’язують з ім’ям англійського поштмейстера Роуленда Хілла – автора ескізу першої у світі поштової марки, яка увійшла в обіг 6 травня 1840 року в Британії.

В історії філателії перша марка відома під назвою «чорний пенні», оскільки вона мала номінал саме в 1 пенні і була надрукована чорною фарбою. Також на марці був водяний знак у вигляді малої корони та портрет королеви Великої  Британії Вікторії. Перейнявши почин Англії, почали випускати поштові марки й інші країни.

В Україні поштові марки вперше з’явилися у 1918 році, в часи Української народної республіки.  Творцями сюжетів поштових мініатюр були видатні графіки Георгій Нарбут і Антін Середа. На підставі закону Центральної Ради від 18 квітня 1918 року, замість зниклих з обігу розмінних монет, були випущені марки-гроші з номіналом від 10 до 50 шагів. Першу серію, названу «шагівковою», друкували на тонкому картоні з написом на звороті «Ходять нарівні з дзвінкою монетою».

Після УНР – більше 70 років – Україна жила без власних марок, хоча ще у 1947 році УРСР стала членом Всесвітнього поштового союзу. Лише з 1992 року в країні почали друкуватися власні марки незалежної держави.

Щодо виготовлення поштових марок, то спершу вони друкувалися на дуже недосконалих машинах, іноді навіть вручну. Використовувалась техніка гравюри – спосіб розмножування малюнка за допомогою друкарської форми з дерева, металу, пластмаси, лінолеуму тощо.

Тепер поштові марки друкуються на високоякісному папері фарбами з високим балом світло- та водостійкості. Зворотний бік гумують (проклеюють), а для того, щоб полегшити відокремлення марок від аркуша та одну від одної, аркуш перфорують (проколюють). Перші марки не перфорувалися – їх відрізали ножицями. Перфорувальну ж машину винайшов працівник Дублінського поштамту Генрі Аргер.

Одразу після появи поштової марки з’явились і поціновувачі, які зрозуміли не лише її безпосереднє практичне значення, а й художню цінність як твору прикладної графіки малих форм. Таким чином поштова марка стала предметом колекціонування, а людей, які почали збирати знаки поштової оплати, з середини 60-х років XIX ст., стали називати філателістами.

У 1926 році було створено Міжнародну федерацію філателії. В Україні існує Асоціація філателістів України та випускається он-лайн журнал «Філателія України».

Із нагоди 100-річчя випуску перших поштових марок України,  ПАТ «Укрпошта» у жовтні 2018 року планує проведення XVI Національної філателістичної виставки з міжнародною участю «Укрфілекспо-2018».

Під час виставки, яка проходитиме в м. Києві, в «Українському домі», 9-14 жовтня відбудуться презентації та урочисті церемонії погашення нових знаків поштової оплати.

До слова, «Укрпошта» – єдине підприємство на території України, яке має виключне право на видання та введення в обіг поштових марок, маркованих конвертів і карток (знаків поштової оплати). Це регламентовано Законом України «Про поштовий зв’язок».

Loading...


Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

shares