Майбутній урожай овочів залежить від якості ґрунту, у який їх саджають.
Щоб розсада не зазнавала сильного стресу після висадження на постійне місце, ґрунтову суміш для її вирощування рекомендують готувати на основі городньої землі. Але в ній за сезон накопичується величезна кількість шкідливих мікроорганізмів, збудників хвороб і личинок шкідників. Щоб земля з городу не була джерелом інфекції, її перед використанням треба знезаразити.
У домашніх умовах зробити це можна чотирма способами: проморожуванням, прожарюванням, пропарюванням, протравлянням.
- Метод проморожування полягає в тому, що мішок із землею під час сильних морозів (-15-20°С) на кілька днів виносять на вулицю. Опісля промерзлий ґрунт на 3-5 днів заносять у тепле приміщення, щоб «розбудити» зимуючих шкідників і насіння бур’янів. А потім знову виставляють на мороз. Таку процедуру повторюють не менше 2-3 разів.
- При прожарюванні ґрунт розсипають на металевій таці шаром до 5 см, злегка зволожують і поміщають на 30 хвилин у прогріту до 70-90°С (не вище!) духовку. Потім охолоджують і використовують для готування ґрунтосуміші.
- Пропарювання – діючий спосіб знезаражування ґрунту, який до того ж насичує його вологою. Для цього землю насипають у друшляк і, постійно помішуючи, протягом 7-8 хвилин тримають над каструлею з киплячою водою. Остиглий ґрунт можна використовувати для готування субстрату.
- Протравляння – це, мабуть, найпростіший спосіб знезаражування ґрунту. Він полягає в проливанні ґрунту рожевим розчином марганцівки.
Як покращити купований ґрунт?
Не у всіх є можливість самостійно приготувати ґрунт для розсади, і багато хто купує вже готовий. Але не завжди такі ґрунтосуміші відповідають вимогам конкретних розсадних культур, особливо це стосується універсальних ґрунтових сумішей.
Основним компонентом універсальної ґрунтосуміші є торф. Його недоліки – підвищена кислотність і погана водопроникність. Через це рослини слабко розвиваються й відстають у рості.
Щоб ваші зусилля не пропали даремно, такий ґрунт потрібно «модифікувати». Для цього виконайте наступні дії:
Додайте в універсальний покупний ґрунт таку ж кількість знезараженої городньої землі. Якщо її немає, використовуйте те, що є під рукою – невикористаний ґрунт для кімнатних рослин, землю з вазонів, що пропали.
Щоб знизити кислотність, додайте трохи крейди або доломітового борошна (1-2 ст. л. на відро ґрунту).
Для регулювання вологості субстрату можна додати кристалики гідрогелю. Тільки зовсім небагато, врахуйте, що у вологому середовищі їх розмір збільшується у 200-300 разів!