У 1932-33 роках світ промовчав, коли українців комуністична Москва убивала голодом. Захід знав, що творилося. Але купував за дешево українську пшеницю. І закривав очі на страшні речі. Коли мовчить світ, кояться найганебніші злочини…
Зараз, завдяки технічному прогресу, стримати й приховати інформацію важко. Світ побачив, що відбувається в Україні. У Європі, США, Канаді, Південній Америці, Середній Азії, Австралії, в острівних державах люди вийшли підтримати Україну. Дивлячи на цю географію, мимоволі подумала: оце ж розкидало життя українців!
Нашій державі потрібна підтримка світу. Вона просто життєва необхідна. Дипломатична. Моральна. І просто людська. Бо влада зайшла у своїй жорстокості та безглуздому протистоянні із власним народом надто далеко. Переграла сама себе. Заховалася за щитами і кийками «беркутівців», «тиомрів», міліції, інших силових структур, за вироками суддів і погрозами «притягнемо», «покараємо»… Але сидіти в окопах вічно не можна. І якщо, боронь Боже, почнуться нові так звані «зачистки», то… навіть страшно подумати.
Світ спершу мляво реагував на українські події. Якщо Європа м’яко намагалася привести до тями українське керівництво, то США мовчали. Деякі сенатори, і на тому дякуємо, виступили із заявами. Але нашим керівникам заяви – як мертвому припарка. А тим часом, у багатьох американських містах, і перед Білим домом у тому числі, українська діаспора мітингувала і чекала на реакцію містера президента.
Тепер слово узяли провідні світові засоби масової інформації. Вони занепокоєні тим, що ситуація в Україні може дійти до силового сценарію і прямого втручання Володимира Путіна й закликають Барака Обаму попередити російського президента про наслідки. Оглядачі критикують Захід, який, чи то не має далекоглядності стосовно України, чи можливості запропонувати більше.
Закордонні ЗМІ констатують: протестувальники в Україні бажають системних змін у своїй державі, але влада президента Януковича, як виглядає, не має наміру поступатися чи, тим більше, йти геть.
Так, американська газета «The Washington Post» наголошує, що «сотні тисяч українських протестувальників на євромайданах вимагають не лише євроінтеграції, а й кардинальної зміни недосконалої та корумпованої системи своєї країни». Але збільшення протестів наразі не дає бажаних результатів – президент Янукович продовжує улещувати Росію й допомагати Путіну втримувати Україну при собі».
«The Wall Street Journal» пише, що «антиурядові демонстрації мають важливе значення для майбутнього Європи, хоча це важко помітити через призму байдужості США». Українці вимагають нового уряду, дострокових виборів та зміни Конституції. Влада Януковича не йде на поступки і вичікує, а це викликає занепокоєння у світі через небезпеку силового вирішення ситуації в Україні. Газета вже вкотре попереджає, що на Заході майже не беруть до уваги Володимира Путіна, який «буде продовжувати вести жорстку гру, щоб утримати Київ у своїй орбіті». Видання вважає, що США можуть запобігти небажаному розвитку подій в Україні: «протести можуть скерувати Київ на кращий шлях, і це повинно стати ціллю США».
«The Wall Street Journal» резюмує: «Адміністрація Барака Обами може дати зрозуміти Путіну, що йому доведеться заплатити у разі, якщо він буде підігрівати насильство чи сприяти наступові на демократію». І рекомендує: «Добре було б президентові Обамі для різноманітності обірвати мовчання і виступити від імені свободи і Заходу».
Польська «Gazeta Wyborcza» цитує чергове звернення міністра закордонних справ Радослава Сікорського до української влади і сотень тисяч протестувальників. Керівник польської дипломатії вважає: «Тут мусить бути знайдений український спосіб розв’язання того, що є українською політичною проблемою та означає запровадження реформ для того, щоб оживити переговори з МВФ, уберегти Україну від банкрутства й допровадити її до підписання угоди з ЄС».
І ось нарешті… Віце-президент США Джо Байден попередив Віктора Януковича про неприпустимість застосування насильства. Як повідомляє сайт Білого дому, у Байдена 9 грудня відбулася телефонна розмова з Януковичем.
Віце-президент США висловив Януковичу глибоке занепокоєння з приводу ситуації в Україні й підкреслив на необхідності негайної деескалації ситуації та започаткування діалогу з лідерами опозиції щодо досягнення консенсусу для вироблення шляху України вперед. «Він зазначив, що насильство не має місця у демократичному суспільстві, і воно несумісне зі стратегічними відносинами між Україною та США», – констатує Білий дім.
Байден також «підтвердив тверду підтримку з боку США європейських прагнень України» та підтримав візити Верховного представника ЄС Кетрін Ештон і заступника держсекретаря США Вікторії Нуланд у Києві.
Застеріг українську владу від насильства у відповідь на протести і віце-канцлер Німеччини, міністр закордонних справ Гідо Вестервеллє, повідомляє німецьке МЗС. «Свобода думки та зібрання повинні бути захищені всіма державними органами; протести не повинні використовуватися як привід для вчинення актів насильства… Кримінально- процесуальне законодавство, безумовно, не є правильним інструментом для пошуку гарного рішення», – сказав Вестервеллє. І назвав «згубним» шлях «придушення, погроз чи насильства з будь-якого боку».
За словами Вестервеллє, демонстрація у минулі вихідні на Майдані Незалежності у Києві ще раз «підтвердила прагнення українського народу до Європи».
Президент Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозу оприлюднив заяву з приводу України під час виступу на конференції «Новий образ Європи» 9 грудня у Мілані. Він, зокрема, наголосив: «Молоді люди на вулицях України при мінусовій температурі пишуть новий образ Європи! Коли ми бачимо на холодних вулицях Києва чоловіків та жінок з європейським прапором, яуі боряться за цей європейський прапор… це тому, що тим самим вони боряться за Україну та своє власне майбутнє. Це тому, що вони бачать, що відбувається в Польщі, або країнах Балтії. Але також і тому, що вони знають: Європа – це обіцянка надії та свободи. І я думаю, що право та обов’язок Європейського Союзу – підтримати народ України в цей дуже складний момент. Бо вони роблять величезний внесок до Європи, який тільки можна зробити».
Жозе Мануель Баррозу повідомив, що мав телефонну розмову з Януковичем і попросив його бути стриманим, не застосовувати силу до людей, які протестують мирно, ставитися з усією належною повагою до свобод, які є важливими для нас всіх у Європі. І наголосив: це неправда, що тільки західна частина України хоче майбутнього, у якому буде мир та свобода. Цього хочуть більшість українців. І я вважаю, що наш обов’язок – визнати їх сьогодні. Бо наша історія – це історія відкритості».
У свою чергу «Freedom House» вважає: єдиним шляхом виходу з кризи в Україні є відставка президента Януковича. Про це йдеться у прес-релізі організації. «Подальше використання українською владою сили має призвести до негайного введення цільових санкцій США і Європейським союзом проти українських урядовців, які відповідають за такі дії», – сказано у заяві.
«Freedom House» закликає Януковича піти у відставку. Президентські вибори – єдиний несиловий шлях до закінчення демонстрацій. «Міжнародна спільнота має стояти поряд з демократичними сподіваннями тих сміливих українців, яків вийшли на вулиці» – зазначають в організації.
У повідомленні «Freedom House» згадує про знесення барикад 9 грудня, напад на офіс опозиційних видань тощо.
А голова «Freedom House» Девід Крамер сказав: «Президент Янукович втратив підтримку і легітимність серед українців… створив кризу, відмовившись від інтеграції з ЄС та ігноруючи протестувальників». «Найкраща річ, яку може зробити Янукович, враховуючі його рішення зламати протести – оголосити про відставку, щоб прокласти шлях для дострокових президентських виборів», – наголосив Крамер. І додав: «США і ЄС мають чинити тиск на уряд, щоб він дослухався до законних вимог протестувальників, і якщо потрібно, запровадити санкції проти осіб, які несуть відповідальність за будь-який насильницький розгін».
Закликала українську владу утримуватися від застосування сили Верховний комісар ЄС Кетрін Ештон. Про це ідеться у її заяві, поширеній у ніч на вівторок 10-го грудня. «Напередодні візиту до Києва я із занепокоєнням слідкувала за новинами про те, що міліція насильно увірвалася до офісу найбільшої опозиційної партії – «Батьківщини». Це трапилося, коли президент Янукович запропонував започаткувати національний «круглий стіл», який зібрав би разом лідерів усіх опозиційних сил та трьох екс-президентів України… Ці останні події можуть суттєвим чином зірвати цей процес. Я закликаю українську владу проявляти максимальну стриманість і утримуватися від будь-якого подальшого застосування сили, аби залишити простір для знаходження, унаслідок переговорів, рішення щодо нинішнього політичного безвиходу» – зазначила Ештон.
Чи прислухається українська влада до голосу дипломатії та міжнародної спільноти? Бо голосу свого народу і криків побитих, заюшених кров’ю, дітей – не почули. Почутий наразі лише один російський президент Путін.
Але дуже добре, що світ почав звертати посилену увагу на українські події. Що заговорили авторитетні ЗМІ, дипломати. Українське питання – на контролі в ООН, у Брюсселі. За Україну моляться у храмах – вдома і за кордоном. Діаспоряни мітингують. А Київ тримає оборону…
Ольга ЧОРНА.
Іспанська влада поки ще жодним чином не висловила свою позицію щодо подій в Україні. Проте, у середу була опублікована чи не перша авторитетна оцінка. Її зробив один з видавців газети El País Луїс Бассестс: «Коли європейці дивляться у східне дзеркало вони зустрічаються з холодним поглядом Володимира Путіна. Все повертається. Повернулася Німеччина… Повертається також Росія, але, що лякає, як тінь Радянського Союзу під покровом євроазійського Митного союзу. Повертається Холодна війна у постмодерній версії з епіцентром в Україні». Бассестс додає: «Коли Європа знаходиться у депресії, на її східних кордонах майорить синій прапор із 12 зірками як символ свободи. З України надходять погані, але обнадійливі новини. Погані тому, що Росія противиться. Путін ще живе раною 1991 року. Європа замислюється про свої кордони, але також і про себе саму. Росія туди не поміщається, і це – очевидно». Впливовий журналіст підсумував: «Українські громадяни думають, що відстоюють своє майбутнє, але, насправді, їхнє майбутнє включає також майбутнє усіх європейців. На них yся надія».