Професор з Тернополя Лілія БАБІНЕЦЬ: «Не вистачає позитивних емоцій? Прислухайтеся до кишечника»

Професор з Тернополя Лілія БАБІНЕЦЬ: «Не вистачає позитивних емоцій? Прислухайтеся до кишечника»
Як один із найбільш важливих органів керує нами?

Часто і ніби без причини болить живіт, турбує важкість і здуття? При цьому ще й охоплює почуття тривожності, незадоволення? Можливо, у вас синдром подразненого кишечника (СПК) — захворювання, яке вражає все більшу кількість населення планети, особливо молодь. Що це за недуга і чому гастроентерологи інколи поєднують її лікування з консультаціями психотерапевтів?

Розпитуємо про це професора, доктора медичних наук, завідувачку кафедри первинної медико-санітарної допомоги та загальної практики сімейної медицини Тернопільського національного медичного університету, віце-президента громадської організації «Асоціація сімейних лікарів Тернопільської області» і Українського клубу панкреатологів Лілію Степанівну Бабінець.

Страждають більше 20 відсотків людей

Що таке синдром подразненого кишечника?

– Це комплексне захворювання кишечника, що характеризується розладом органів травлення, частими симптомами болю, дискомфортом, здуттям живота, попри те, що у хворого немає ніяких відхилень за результатами клінічних тестів.  Взагалі захворювання функціональних органів травлення, які не зумовлені серйозними об’єктивними порушеннями, нині дуже розповсюджені. За різними даними, більше 20 відсотків дорослого населення Землі страждають від СПК, дві третини з них – жінки. Хоча з іншого боку, чоловіки рідше звертаються при цьому захворюванні за медичною допомогою. Переважає недуга серед молодих людей. І це дуже серйозна проблема.

Фактично, знижується якість життя, це заважає людям реалізовувати себе, призводить до  дезадаптації в соціумі. При синдромі подразненого кишечника багато хто усувається від соціально-активних видів діяльності. Адже людей можуть турбувати біль в животі, закрепи, проноси, здуття живота, спазми. Коли ще робота звична, люди пристосовуються. А коли пов’язана з публічними речами, тоді виникають проблеми.

Чому не варто ігнорувати лікарів?

– Буває, люди соромляться звертатися з цією, ніби інтимною, проблемою до медиків. Але спеціалісти мають виключити серйозні органічні ураження чи біохімічні зміни в організмі людини. Аби не пропустити, наприклад, онкологічних захворювань,  зокрема колоректального раку, дивертикульозу, ішемічного коліту, поліпозу та інших небезпечних недуг. Особливо, якщо закреп чи пронос, або їх чергування, біль, здуття турбують протягом тривалого часу – 3 місяці і більше, причому турбують регулярно – не менше одного разу на тиждень. Тільки після детального обстеження можна стверджувати, що у людини синдром подразненого кишечника. Адже, в принципі, така симптоматика може виникати періодично і в здорових  людей. У зв’язку з нервовими, харчовими факторами, так званою  хворобою подорожуючого і т. п.

Взагалі, в організмі людини все дуже взаємопов’язано. Слабкість, здуття при синдромі подразненого кишечника часто компонуються ще й з іншими ознаками поза шлунково-кишковим трактом. Наприклад, вони можуть супроводжуватися відчуттям «каменю» в горлі, невротичністю, посиленою тривожністю, подразненням сечового міхура, тощо. У 80 відсотків пацієнтів провокуються інші порушення шлунково-кишкового тракту. Може турбувати шлунок, підшлункова, жовчний міхур…

Однак хорошим у синдромі подразненого кишечника є те, що це явище повністю зворотне, лише варто правильно поставити діагноз й інколи просто змінити стиль життя.

Кишечник і мозок «працюють» разом

Стреси, поганий сон, інші психологічні фактори можуть викликати симптоми СПК?

– У кишечнику є власна нервова система. Вона, образно кажучи, «диригує» його роботу й обмінюється інформацією з мозком. Кишечник і мозок «працюють» разом, щоб контролювати травлення. У пацієнтів з СПК часто відмічають зміни нейронної осі  «кишечник-мозок». До 30 відсотків пацієнтів із синдромом подразненого кишечника  мають порушення у психічній сфері, тобто коли вже невротичні зміни ідуть на рівні з психопатією. Це – люди, які можуть мати іпохондричні напади, депресії, інші речі, які потребують співпраці з психотерапевтом і навіть психіатром.

Взагалі, СПК – хвороба дезадаптації, це відповідь організму на хронічний стрес. Інколи ми переживаємо різні життєві втрати. Ніби біль душевний притупився, але… Часто молоді люди прагнуть постійного лідерства, а тут щось раптом іде не так. Причиною можуть стати й інші життєві негаразди, коли людина не дуже задоволена своєю реалізацією, це зараз дуже актуально. Тому важливо, щоб лікар ставав другом такому пацієнту. І щоб не лише застосовувати медикаментозні методики після детального обстеження, а насамперед прагнути налагодити  гармонійний спосіб життя, життєву активність, здоровий сон. Зайнятися фізкультурою, шукати приємне, бачити радість у дрібницях. Вчитися нормально реагувати на стреси. Хоч це і непросто. Тому завдання лікаря, в першу чергу, сімейного, проявити себе як психотерапевт.

Зв’язок СПК з депресією, тривогою, нав’язливими станами науково доведено. І незалежно від того, що на першому місці, обидва симптоми (занепокоєння і погане травлення) підсилюють один одного: гормони стресу скорочують стінки кишечника, посилюючи біль, а мозок сприймає це як погіршення стану та подає сигнал знову виділити гормони стресу. Виходить зачароване коло. Тому пацієнтам із СПК необхідна психотерапевтична, а при потребі й медикаментозна допомога.

Чи провокують СПК антибіотики?

– Синдрому подразненого кишечника спричиняє також довготривале або часте лікування антибіотиками, що майже завжди супроводжується порушенням нормальної мікрофлори, тобто викликає явище дисбіозу. Тоді погано засвоюються мікроелементи і вітаміни, які дуже важливі для людського організму. Спричинюють зміну мікрофлори й одноманітні дієти, коли не поступають різні мікроелементи, потрібні амінокислоти. Також існує генетична схильність. Якщо в роду є люди тонкої душевної організації, яким притаманні неадекватно гострі реакції на навіть незначні подразники на різні психоемоційні чинники, то існує більша схильність до СПК.

До чого тут гормон радості

Чим небезпечний синдром подразненого кишечника?

– Ми вже зауважували, що насамперед це порушена якість життя та працездатність таких хворих. Затягнена недуга провокує інші порушення шлунково-кишкового тракту. Формується запальний процес інших органів. Через синдром подразненого кишечника страждає травна функція підшлункової залози, що супроводжується ферментативною недостатністю, а це – недостатнє засвоєння основних харчових речовин: жирів, білків і вуглеводів. Ці люди можуть мати анемію, авітамінози… Може знижуватися зір, випадати волосся. Тобто мало того, що людина неякісно живе, вона й може реально дійти до серйозних хвороб. Тому ще раз наголошую, звертайтеся до лікаря, аби пройти необхідні обстеження.

Як лікувати синдром подразненого кишечника?

– Немає єдиних ліків. Часто емоційні чинники можуть відігравати ключову роль у діагностуванні синдрому. Якщо це так, тоді потрібно займатися впорядкуванням свого життя, режиму харчування, яке має бути збалансованим, невеликими порціями, регулярним, хоч би чотири рази на день. Щоб було повноцінне за кількістю органічних і неорганічних речовин. Безумовно, коли є потреба, то мусимо хоча б коротким курсом призначити спазмолітики. У комплексі часто призначають пробіотичні, антидіарейні препарати. Необхідно також зняти закрепи. Коротким курсом інколи доречна  психотропна терапія.

Люди, схильні до СПК, повинні пам’ятати, що вони – надчутливі. Такий їхній рецепторний апарат і така їхня нервова система. І тому вони швидше звикають до певної дії препаратів. Отож, якщо їм і призначають окремі лікарські препарати, то їх треба чергувати. Це мають знати медики і самі пацієнти також, бо вони господарі  свого тіла.

Не забувайте про позитивні емоції різного плану. Аутотренінги, що підвищують самооцінку, заспокоюють, музикотерапія, йога, спілкування, подорожі, санаторно-курортне лікування. Гарно діє метод голковколювання. Словом, змінити певну життєву ситуацію, перемкнути, як іноді нам здається, замкнене коло.

Додайте собі трішки гормону радості, адже саме в кишечнику утворюється нейромедіатор серотонін, що передається нейронами до мозку. Ця речовина потрібна для підтримки бадьорого і радісного стану нервової системи. У людей із синдромом подразненого кишечника частіше бувають тривожність і депресія. Їх пов’язують також і з браком серотоніну. Тому не відмовляйте собі у зайвій шоколадці чи бананах. Не вистачає позитивних емоцій? Прислухайтеся до кишечника. І будьте здорові!

Автор

Зіна Кушнірук

Редактор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *