«Ні пуху, ні пера!» – бажають мисливцям. «Ні луски, ні хвостика!» – кажуть рибалкам. Чи хтось замислювався над такими дивними побажаннями?
Адже не радять грибникам повернутися без грибів, а дачникам – без врожаю! У таких висловлюваннях відображено давній духовний досвід наших предків, це – відгомін побутової магії. Замовляннями намагалися обдурити злі сили, які могли перешкодити риболовлі, та ввести в оману «духів-охоронців» риби.
І сьогодні підійдіть тихесенько до рибалки, який сидить на березі, запитайте: «Що-небудь зловили?». Якщо садок порожній, лише сумно похитає головою. Якщо ж поруч красномовно виблискує боками здобич, все одно не буде вихвалятися, а відповість стримано: «Є, але невелика…» – і вдоволено пихне цигаркою…
Колись я прочитав «замовляння» під назвою «Щоб зловити велику рибу». Отож, якщо ловиться лише маленька, не журіться. Зі словами «Приведи діда, приведи бабу, приведи тата, приведи маму, приведи тітку, приведи дядька» легенько її вдарте, а після такого «виховного процесу» звільніть від гачка та відпустіть у річку. Подібне до цього і відоме рибальське замовляння «Ловися риба велика та мала!». Хоча його автору – вовку з казки – воно не допомогло: хвіст вмерз в ополонку…
Мораль байки проста: використовувати замовляння можна, але при цьому слід враховувати всі природні фактори. А з усмішкою сказана «магічна» фраза не зашкодить – як мінімум, покращить настрій тим, хто поруч. Тільки довго не медитуйте над замовляннями – проґавите клювання.
Є ще один «вид» рибальської магії: наші предки наділяли деякі рибини надприродними властивостями. За казковим сюжетом, грізна господиня водойми – щука в обмін на свободу дарує рибалці можливість здійснювати свої бажання. Для цього чоловік мав лише сказати: «За щучим велінням і за моїм хотінням!». Такий собі вдосконалений прототип золотої рибки.
Серйозний конкурент щуки на підводне «президентство» – сом. Цього прісноводного гіганта люди здавна побоювалися. Старі рибини, оброслі водоростями та молюсками, справді схожі на міфічного «водяного». Крім того, ще кілька сотень років тому соми досягали 300-кілограмової ваги! Таких рибин ловили на чверть телячої туші та витягали на берег волами. Погодьтеся, що нічна ловля сома на так званий квок (дерев’яне пристосування, яке при ударі об воду видає звуки, що нагадують квакання) схожа на якесь магічне дійство.
Так чи інакше, але магічні вірування – невід’ємна частина риболовлі. Навіть якщо це лише звичайнісінькі забобони, то, погодьтеся, вони не злі й навіть романтичні. І коли вчать дбайливому ставленню до природи – це прекрасно!