Змішані або ущільнені посадки вигідні з декількох причин. По-перше, одержуємо більше врожаю з однієї грядки. По-друге, земля ніколи не пустує, а значить не розтріскується, не розмивається, втрачає менше вологи та живильних речовин. По-третє, правильно підібрані супутні культури ще й у боротьбі зі шкідниками нам допоможуть.
Уже наприкінці березня на майбутні помідорові грядки саджають ранні та швидкозростаючі культури – редис, листяні салати, руколу, цибулю на перо, капусту пак-чой. До того моменту, коли прийде час висаджувати розсаду помідорів, половина «першопрохідників» уже буде з’їдена, а другу половину доїмо, поки томати приживаються, укорінюються й освоюються на новому місці.
На другому етапі підсаджують «компаньйонів» поруч із уже зростаючими томатними кущами. Один з кращих для томатів сусідів по грядці – це базилік. Він поліпшує смак плодів і відлякує рогатого хробака. Самому базиліку сусідство з помідорами теж не шкодить – аби тільки було достатньо світла та живлення.
Інші пряні трави (чебрець, м’ята, шавлія) теж гарні для змішаних посадок з томатами, тому що не підпускають на грядку ґрунтових шкідників. А огіркова трава бораго, крім цього, поліпшує якість томатного соку і продовжує строк зберігання плодів.
Із пряних трав не пасує помідорам хіба що меліса.
Якщо метою спільних посадок є не одержання подвійного врожаю, а оздоровлення ґрунту та захист томатів від захворювань і шкідників, то помідорові грядки прикрашають корисними квітами: красолею, календулою та низькорослими чорнобривцями.
Коли основна проблема – це фітофтора, у сусіди до томатів рекомендують додати гірчицю, цибулю і часник.
Добре вживаються на одній грядці з томатами зелені культури – шпинат, петрушка, спаржа, щавель, селера, салати й листяна капуста. А от кріп і фенхель краще посадити в іншому місці городу.