Сучасне життя людини важко уявити без грошей, але зі справжніми банкнотами в обіг потрапляють і підробки. Вони бувають такої високої якості, що розпізнати, чи справжні купюри, буває доволі важко. Втім, виявити фальшивку будь-якої складності здатні судові експерти. У тернопільській поліції розповіли, як роблять це на практиці.
Дослідження грошових знаків – це один із найбільш поширених напрямків технічної експертизи документів. Його проводять фахівці сектору технічних досліджень документів та почерку відділу криміналістичних досліджень Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
– Стрімкий розвиток комп’ютерних технологій зумовив зростання злочинності. Зловмисники намагаються підробляти купюри різними способами, – розповідає завідувач сектору Тетяна Григорович.
При проведенні дослідження паперових грошей перед експертом стоїть ціла низка запитань. Найперше потрібно визначити, чи відповідає банкнота за своїми характеристиками оригіналу. Встановити, за допомогою якої техніки виготовлена підробка та який папір і фарбу використали для неї.
Підробляють купюри різного номіналу, як у національній валюті України, так і в іноземній. Несправжні гроші можуть відрізнятися за кольором від оригіналу, на них відсутні водяні знаки, захисні стрічки і рельєфні зображення.
– Щоб відрізнити підробку від справжньої купюри, насамперед потрібно звернути увагу на кольорову гаму. Її важко передати і, як правило, вона буває світліша або темніша за тоном від оригіналу.
Здебільшого фальшиві грошові знаки легко розпізнати, якщо підробка поганої якості, достатньо уважно придивитись до купюри. Але якщо при виготовленні фальшивих купюр застосовуються більш удосконалені технології, розпізнати підробку без спеціальних знань та технічних засобів дуже важко. Фальшивомонетники розраховують на неуважність громадян. Тому потрібно ретельно оглядати банкноти, і якщо виникають якісь сумніви щодо їх справжності, необхідно звертатись за допомогою до спеціалістів.
Фальшиві банкноти, які виготовляють із використанням копіювальної техніки – найпростіші. Разом з тим зустрічаються підробки дуже хорошої якості, для виготовлення яких фальшивомонетники застосовують офсетний друк і різноманітні кліше.
З кожним роком покращується система захисту купюр від підробок. Вдосконалюють і українську національну валюту – зараз гривня має досить високий рівень захисту.
Якщо ж так сталося, що ви виявили у себе в гаманці фальшиві гроші, не поспішайте панікувати, а тим паче одразу збувати їх. За останнє, до речі, передбачена кримінальна відповідальність. Найкращий варіант – це повідомити про фальшивку в поліцію, радять судові експерти.