Що таке податкова соціальна пільга і хто має право її отримати?

Що таке податкова соціальна пільга і хто має право її отримати?

«Я – мати-одиначка, виховую двох малолітніх дітей. Працюю на 0,5 окладу на маленькому підприємстві. Отримую мінімальну заробітну плату. Більше доходів немає. Скажіть, будь ласка, чи маю я право на податкову пільгу?»
Ірина Комаровська.

Консультує Міністр юстиції Павло ПЕТРЕНКО.

– Що таке податкова соціальна пільга (ПСП)?

– Відповідно до ст. 169 Податкового кодексу України, це право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого від одного роботодавця у вигляді заробітної плати.

– Хто має право отримати ПСП?

– Працівники, які отримують зарплату до 2690 гривень, мають право на зменшення оподаткованого доходу на 960,50 гривень. Право на збільшену податкову соціальну пільгу мають:

– батьки, які утримують двох і більше дітей віком до 18 років (розмір пільги складає 960,50 гривень на кожну дитину);

– одинока мати (батько), вдова (вдівець) чи опікун, піклувальник, які мають дитину (дітей) до 18 років;

– особи, які утримують дитину-інваліда (дітей-інвалідів) віком до 18 років (для двох останніх категорій розмір пільги складає 1440,75 гривень. на кожну дитину).

Для зазначених категорій громадян граничний дохід для отримання пільги також збільшується пропорційно кількості дітей: на двох дітей – 5380 гривень, на трьох – 8070 гривень і т.д.

– Як розраховується ПСП?

– Загальна податкова соціальна пільга застосовується для будь-якого працівника в розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Із 1 січня 2019 року сума прожиткового мінімуму для працездатної особи становить 1921 гривня.

1921 грн х 50% = 960,50 гривень.

Крім того,  ПСП застосовується до зарплати, якщо її  розмір  не перевищує суму, яка дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи, помноженого на 1,4.

1921 грн х 1,4 = 2690 гривень.

– Які документи потрібно надати роботодавцю щоб отримати ПСП?

– Працівник подає роботодавцю заяву за встановленою формою про застосування  пільги.

Додатково до заяви на отримання  збільшеної податкової соціальної пільги подають – одинока матір,   батько, вдова, вдівець або опікун, піклувальник, які мають дитину (дітей) віком до 18 років:

копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ із зазначенням відомостей про батька дитини в Книзі реєстрації актів цивільного стану;

копію рішення  органу  опіки  і  піклування  про встановлення  опіки  чи  піклування  (якщо  із  заявою  звертається  опікун  або піклувальник);

копію свідоцтва  про  шлюб  та  свідоцтва про смерть (якщо із заявою звертається вдова або вдівець);

копію паспорта.

Особи, які утримують дитину-інваліда віком до 18 років:  

копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства;

копію рішення  органу  опіки  і  піклування  про встановлення опіки  чи  піклування  (якщо  із  заявою  звертається  опікун  або  піклувальник);

пенсійне посвідчення  дитини  або  довідку  медико-соціальної експертизи для заявника, який утримує дитину-інваліда віком від 16 до 18 років;

медичний висновок,  виданий  закладами  МОЗ  в  установленому порядку.

Особи, які мають двоє чи більше дітей віком до 18 років: 

копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства;

копію рішення  органу  опіки  і  піклування  про встановлення опіки  чи  піклування  (якщо  із  заявою  звертається  опікун  або піклувальник).

– До кого ПСП не застосовується?

– Податкова соціальна пільга не може бути застосована до:

доходів платника податку, інших ніж заробітна плата;

заробітної плати, яку працівник отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад’юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету;

доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.

– Чи можна втратити право на отримання ПСП?

– Так, якщо працівник подав заяви про застосування пільги до кількох роботодавців, тоді він втрачає право на отримання пільги за всіма місцями отримання доходу.

– Чи можна відновити право на ПСП?

– Платник податку може відновити право на застосування податкової соціальної пільги, якщо він подасть заяву про відмову від такої пільги всім роботодавцям  із зазначенням місяця, коли відбулося таке порушення. В свою чергу, роботодавець нараховує і утримує відповідну суму недоплати податку та штраф у розмірі 100 % від суми цієї недоплати.

Право на застосування податкової соціальної пільги відновлюється з податкового місяця, що настає за місяцем, в якому сума такої недоплати та штраф повністю погашаються.

– Куди звертатися за більш детальними консультаціями та роз’ясненнями?

– Якщо у вас залишились питання, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *