Щоб морква була і корисна, і смачна

Щоб морква була  і корисна, і смачна
Чим довше морква залишається на грядці, тим вона корисніша, бо саме в осінні дні в ній інтенсивно накопичуються поживні речовини і вітаміни. Від правильності вибору строків збирання моркви залежать і її розмір, і якість, і лежкість коренеплодів узимку.

Не поспішайте викопувати

Щоб вирішити – настав час збирати моркву, чи залишити її в землі ще на 10-15 днів, треба просто викопати один-два коренеплоди з землі. Якщо морква обросла дрібними корінцями, то вже пора, інакше моторні гризуни доберуться до неї раніше за вас.

Морква – холодостійка культура і найбільш інтенсивне збільшення врожаю (до 40–45%) вона дає наприкінці серпня й у вересні в період поступового зниження середньодобової температури. Цьому сприяє швидкий відтік живильних речовин з листя у коренеплоди при температурі 7–8°С.

Найбільш сприятливим строком для збирання моркви на ділянках слід вважати кінець вересня. При збиранні в цей час ви одержите максимальний урожай моркви, яка буде добре зберігатися взимку. Подальше тривале зволікання зі збиранням позитивного ефекту не дає, оскільки якщо денна температура повітря не піднімається вище 4–5°С тепла, то відтік живильних речовин з листя у коріння практично припиняється й овоч перестає рости. Коренеплоди цієї культури в ґрунті переносять короткочасне зниження температури до -3…-5°С, але якщо їх викопати із землі, то вони не переносять навіть найслабшого заморозку.

Обережно – не пошкодьте!

Збирають моркву тільки в гарну погоду. Сорти з короткими й напівдовгими коренеплодами легко висмикуються із землі руками, але при збиранні довгих коренеплодів без вил або лопати не обійтися.

При цьому треба не забувати, що морква досить чутлива до механічних ушкоджень. Тому при її збиранні, транспортуванні та закладці на зберігання необхідно ретельно дотримуватися загальноприйнятих правил: не допускати ударів, зламів, подряпин та інших механічних ушкоджень, тому що коренеплоди погано зарубцьовують такі ушкодження, а саме через них проникають збудники гнилі.

Не можна тривалий час залишати бадилля необрізаним, тому що листя, швидко випаровуючи вологу, викличе в’янення коренеплодів, що різко знизить їхню стійкість до хвороб при зберіганні. Крім того, не треба повністю очищати коренеплоди від землі,  а також мити їх, оскільки це може прискорити розвиток хвороб. Не рекомендується зібрану моркву тримати довго в купах на грядці, тому що коренеплоди швидко в’януть і стають непридатними для зимового зберігання.

З бадиллям надовго не залишайте

Як видаляти бадилля? Не обривайте його, викручуючи руками, а акуратно обрізайте ножем. Якщо при цьому залишите невеликі черешки, то ближче до весни на коренеплодах почне рости бадилля, яке не тільки знизить масу моркви, а й різко погіршить її живильну цінність. Тому, обрізайте коренеплоди ножем по лінії сплячих вічок, тобто зрізуйте верхівку на 1-2 мм. У такому випадку при зберіганні бадилля не проросте.

Відразу після обрізки бадилля коренеплоди необхідно прибрати під навіс і злегка провітрити перед закладкою в ящики. Потім зібраний врожай сортують, прибираючи хворі, ушкоджені та м’які коренеплоди. Їх вживають відразу в їжу або на переробку, не залишаючи на зимове зберігання. Після цього відібрану для зимового зберігання моркву необхідно 5-6 днів витримати в темному і прохолодному приміщенні, щоб вона добре остудилася, і тільки потім уже охолоджену її можна закладати на зберігання в підвал.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *