Швелер відноситься до металевих виробів фасонного прокату, поперечний розріз якого формує літеру П. У швелера розрізняють стінку і полички, типорозміри яких являються важливою характеристикою даного виробу. Під висотою швелера розуміють висоту його полиць.
Сталеві швелери виробляють із прокату методом гарячого прокату заготовок на сортових верстатах. Можливо виготовлення швелерів з паралельними або нахиленими внутрішніми гранями полиць. Номер швелера у маркуванні вказує на його висоту.
Класифікація
Залежно від способу виробництва розрізняють наступні види швелера:
- Сталеві гарячекатані;
- Сталеві спеціальні;
- Сталеві гнуті рівнополичні;
- Сталеві гнуті нерівнополичні.
Залежно від свого призначення швелер може бути:
- Звичайним широкого застосування;
- Спеціальним, призначеним для автопромисловості;
- Спеціальним вагонобудівним.
Гарячекатаний швелер виробляють двох основних видів:
- З ухилом внутрішніх граней;
- З паралельними гранями.
Швелер з похилими гранями може мати кут нахилу полиць у межах 4-10 % відповідно до ДСТУ. У такому випадку в маркуванні присутня літера У.
Швелер з паралельними гранями може бути декількох видів, що відмічаються в маркуванні літерами:
- С – спеціальної серії.
- Е – економічний;
- Л – легкий.
Цифрова позначка в маркуванні вказує на відстань між полицями виміряну в сантиметрах.
В залежності від точності прокату гарячекатані швелери можуть бути:
- Високої точності (маркування А);
- Підвищеної точності (маркування Б);
- Звичайної точності (маркування В).
Сталеві швелери гнутого типу поділяють на:
- Рівнополичні;
- Нерівнополичні.
Виробляють гнутий швелер на трубних верстатах із рулонної сталі звичайної якості, вуглецевої якісної конструкційної сталі.
Згідно з ДСТУ висота рівнополичного швелера складає 50-400 мм, а ширина 32-115 мм.
Нерівнополичні швелери виробляють на профілезгинальних верстатах з рулонної холоднокатаної і гарячекатаної сталі звичайної якості, вуглецевої якісної конструкційної сталі, низьколегованої сталі. Різновиди довжини таких виробів аналогічні до рівнополичних швелерів.
Застосування металевого швелера
Завдяки високій осьовій міцності до згинання та відносно невисокій вазі і металоємності потребу купити швелер мають майже всі галузі економіки.
Крім спеціальних швелерів, що використовуються в автомобільній і вагонобудівний промисловості в якості рам, каркасів та інших несучих конструкцій, швелери є основним матеріалом, що використовується в будівництві.
Швелер може застосовуватись в якості арматури залізобетонних конструкцій, так і в якості самостійного матеріалу для виготовлення каркасів будівель, перекриттів, пандусів.
Швелери застосовують при облаштуванні перекриття великих прольотів і багатоповерхових каркасних споруд. Часто його використовують у якості стінової та дахової арматури та для посилення бетону. Особлива конструкція і властивості швелера дають змогу даному виду металопрокату витримувати значні осьові та несучі навантаження.