24 липня в православній церкві вшановують пам’ять рівноапостольної княгині Ольги, дружини київського князя Ігоря і проповідницю православ’я. У народному календарі – Ольгин день.
Дата народження Ольги невідома: історики вважають, що вона народилася в Псковському селищі Вибутовська весь, імовірно в 894 році. При народженні їй дали ім’я Хельга – в перекладі з мови варягів воно означає “священна”.
Знайомство з київським князем Ігорем відбулося на батьківщині у Ольги – князь гукнув дівчину на човні, щоб перебратися на інший берег річки. Ольга переправила Ігоря, а незабаром за нею приїхали княжі гінці, щоб просити руки. Коли Ольга вийшла заміж за Ігоря їй було всього 12 років. Пізніше у пари народився син Святослав. Але шлюб Ольги та Ігоря був недовгим – князя вбили древляни, про що незабаром дуже сильно пошкодували.
Після загибелі чоловіка Ольга стала керувати князівством і проявила себе як жорсткий і хитрий політик. Вона нібито погодилася стати дружиною ватажка древлян, але перших древлянських послів закопала живцем в землю, а других – живцем спалила в лазні. Потім Ольга разом з військом вирішила провідати могилу чоловіка – вона знаходилася у древлян, і винищила там 5 тисяч чоловік. У 946 році Ольга пішла ще одним походом на древлян і розбила їх, а не зумівши взяти місто Іскоростень – просто спалила його, прив’язавши до лап птахів запалені клоччя з сіркою.
В історію княгиня увійшла як проповідниця християнства – в Константинополі вона хрестилася під ім’ям Олена. Звідти ж привезла православні ікони і книги і стала зводити храми на батьківщині. Також Ольга встановила межі Київської Русі, ввела оподаткування. Мощі княгині її онук, князь Володимир, помістив у першому кам’яному храмі – Десятинній церкві Успіння Пресвятої Богородиці.
У 970-х роках Ольгу стали шанувати як святу, в 1547 році зарахували до лику святих і назвали свята рівноапостольна Ольга. Такої честі в християнстві удостоїлися всього 5 жінок – Марія Магдалина, первомучениця Текла, мучениця Апфія, просвітителька Грузії Ніна і цариця Олена Рівноапостольна.
Святу Ольгу згадують 24липняза юліанським календарем. За новоюліанським календарем (з 1 вересня 2023 року) шанувати її будуть 11липня.
Пам’ятні дати
Календар важливих подій в Україні та світі за 24 липня:
1015 рік – у боротьбі за київський престол вбивають князя Бориса, одного із перших руських святих;
1198 рік – німецькі хрестоносці розбивають лівів-язичників у битві при Ризькій горі;
1534 рік – французька експедиція Жака Картьє досягає гирла річки Святого Лаврентія;
1623 рік – похід флотилії гетьмана Михайла Дорошенка до Керченської протоки;
1791 рік – члени опозиційного крила якобінської партії позбавлені французького громадянства своїми однопартійцями;
1911 рік – американський археолог Хайрам Бінґем відкриває в Перу “втрачене місто” Імперії Інків Мачу-Пікчу;
1918 рік – гетьман Павло Скоропадський затверджує закони про загальну військову повинність і кримінальну відповідальність за перевищення максимально встановлених цін і спекуляцію;
1923 рік – під час мирної конференції у Лозанні підписують мирний договір, згідно з яким встановлювалися кордони Туреччини в Європі та Малій Азії;
1950 рік – перший запуск із мису Канаверал ракети – німецької Фау-2;
1981 рік – в Італії забороняють діяльність усіх масонських лож і таємних товариств;
1991 рік – урочисте відкриття пам’ятної таблиці в Батурині в пам’ять про гетьмана Івана Мазепу.
В цей день народилися:
1907 рік – поет, перекладач Василь Мисик;
1971 рік – українська поетеса, письменниця та драматург Євгенія Чуприна;
1976 рік – українська поетеса Ярослава Бабич.
Який день в Україні і світі
24 липня в Україні святкують День фінансового працівника. Професійне свято, яке було створене, щоб вшанувати важливу роль фінансових працівників в економіці країни. Його встановили Указом президента України 15 лютого 2021 року. В економіці країни фінансові працівники відіграють дуже важливу роль. Завдяки їм забезпечується стабільність фінансової системи, контролюється рух коштів, здійснюється планування бюджету і забезпечуються всі виконання його.
Міжнародний день турботи про себе. Найважливішим скарбом будь-якої людини вважається саме здоров’я. Однак існують такі проблеми, які неможливо подолати за допомогою безрецептурних медикаментів чи харчових добавок. Турбота про себе, за словами ВООЗ, це здатність людей самостійно підтримувати належний стан здоров’я, покращувати своє самопочуття, запобігати хворобам.
Від самого початку свого існування люди турбувалися про власне здоров’я, а впродовж тисячоліть медицина власне погялала в тому, що люди займалися самолікуванням. Лише від XIX століття завдяки розвитку лікарських професій, науковим відкриттям тощо пацієнти стали довіряти своє здоров’я професіоналам. Тому самодопомога і самолікування потрапили до розділу непотрібних практик.
Зараз люди частіше сприймають термін “турбота про себе” в сенсі процедур в СПА-салоні чи догляду за своєю шкірою, проте, насправді, це окрема медична концепція, яка була створена в Інституті Есален (Каліфорнія, США). В 1960-х роках заклад став інтелектуальним центром для обговорення нових підходів до охорони здоров’я, наголошуючи на йогу та альтернативну медицину.
День народження розчинної кави. Саме цього дня 1938 року компанія Nestle почала масштабне виробництво цього популярного нині напою. Але технологія виготовлення розчинної кави була винайдена раніше. 1909 року американський хімік Джордж Луїс Вашингтон відкрив власне підприємство. Серед військових розчинна кава відразу стала дуже популярною, адже напій готується швидко і просто. Пізніше задум Вашингтона продовжив вже у компанії Nestle хімік Макс Моргентайлер, який довершив смак кави.