Сьогодні – Покрова Пресвятої Богородиці, День захисників та захисниць України, День козацтва

Сьогодні – Покрова Пресвятої Богородиці, День захисників та захисниць України, День козацтва

1 жовтня (14 жовтня за юліанським календарем) – свято Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії. Цього дня згадують чудесне явлення Божої Матері, яка розпростерла над жителями Константинополя своє широке біле покривало, наче покрила їх від ворогів.

Це чудо сталося в середині X століття в Константинополі, у Влахернській церкві. У ній зберігалися головний покров, риза і пояс Пресвятої Богородиці. За переказами, 910 року місто взяли в облогу вороги. Вони ось-ось могли увірватися в місто, і місцеві жителі знайшли притулок у храмі. Там люди, зокрема й сам імператор Лев VI разом із дружиною молилися про порятунок. Під час нічного чування юродивий Андрій з учнем Епіфанієм побачили, як Божа Матір теж молиться разом з усіма. Богородиця підійшла до Престолу, зняла з голови покривало і покрила ним тих, хто молився. Зникла Богоматір так само непомітно. Наступного ранку ворог відступив від міста, за однією з версій, на морі здійнялася буря, що розметала кораблі, за іншою – сарацинів розбило візантійське військо. 

Люди переказували одне одному чудо явлення Богоматері та просили в неї покрову у своїх молитвах. Відзначати Покрову як свято почали з середини XII століття.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 1 жовтня:

331 рік до н. е.  — у битві біля Гавгамелів (Месопотамія) Александр Македонський здобуває перемогу над перським царем Дарієм III;

1648 рік — козацькі полки захоплюють фортецю Кодак на Запорожжі;

1661 рік — в Королівстві Англія відбуваються перші перегони на яхтах: король Карл II обігнав свого брата Джеймса;

1727 рік — на генеральній раді у місті Глухові Данила Апостола обрано гетьманом;

1871 рік — у Києві починає роботу Колегія Павла Ґалаґана;

1919 рік — скінчилася польсько-українська війна (1918—1919);

1926 рік — Київський оперний театр отримує назву Київська державна академічна українська опера, (сьогодні Національна опера України ім. Т. Г. Шевченка);

1931 рік — стає до ладу і випускає перший трактор Харківський тракторний завод;

1938 рік — німецькі війська входять на територію Чехословаччини;

1941 рік — підписують тристоронню угоду, за якою США та Велика Британія зобов’язувалися надати СРСР матеріальну допомогу;

1948 рік — починається експлуатація газопроводу Дашава-Київ завдовжки 513 км;

1949 рік — у Пекіні проголошують створення Китайської Народної Республіки;

1959 рік — у Києві створюють Товариство культурних зв’язків з українцями за кордоном;

1960 рік — на Запорізькому автомобілебудівному заводі розпочинається виробництво серійних машин ЗАЗ-965 “Запорожець”.

Цього дня народилися:

1858 рік — український письменник, автор численних прозових творів про героїку Запорозької Січі Адріан Кащенко;

1970 рік — український футбольний воротар, колишній президент Професійної футбольної ліги України, боєць Збройних сил України Святослав Сирота;

1981 рік — український борець греко-римського стилю, учасник Олімпійських ігор Олександр Хвощ.

Який день в Україні і світі

1 жовтня в Україні святкують День захисників та захисниць України. Щорічно разом із церковним святом Покрови Пресвятої Богородиці в Україні святкують День захисників і захисниць України. Свято було створене, щоб вшанувати пам’ять захисників нашої держави та подякувати тим, хто сьогодні боронить її кордони від ворога.

День українського козацтва. Дату обрали невипадково, адже козаки дуже шанували Покров Богородиці і навіть будували храми на її честь. Цього дня січовики обирали своїх отаманів.

День територіальної оборони України. Його запровадив президент Володимир Зеленський — припадає щорічно на 1 жовтня. 2017 року міністр оборони України розробив проєкт вдосконалення організації територіальної оборони.

День вчителя в Україні. Це свято щорічно припадає на першу неділю жовтня. Учні найчастіше вітають вчителів в п’ятницю, а не в неділю. День вчителя в Україні почали святкувати 1994 року після того як 11 вересня було видано указ президента “Про День працівників освіти”. 5 жовтня — дата Міжнародного дня вчителя.

Міжнародний день африканської діаспори. В наші дні африканська діаспора — це результат поневолення народів Африки, яких довгий час примусово переселяли до інших країн. Населення континенту колись продавали як рабів, тому нині в деяких країнах (США, Бразилія тощо) багато людей африканського походження.

Міжнародний день кави. Свято було створене за ініціативи Міжнародної організації кави 2015 року. Кава — популярний напій, який люблять у різних країнах світу. Спочатку кавові зерна використовували в Ефіопії як їжу. А першу кав’ярню відкрили в Стамбулі 1554 року.

Всесвітній день какао та шоколаду. Подія була започаткована 2010 року за ініціативи Французької академії шоколаду в Мілані. В той час його часто називали “їжею богів”. Цікаво, що ацтеки мая вживали не лише самі плоди, але й подрібнену м’якоть.

Всесвітній день вегетаріанства. Вегетаріанство не нове явище, адже його принципи існували з давніх давен і в багатьох культурах. Подібна ідеологія навіть практикувалася деякими релігійними групами в Давньому Єгипті за 3000 років до нашої ери.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *