Чи вимірювали ви свій артеріальний тиск? Якщо тонометр показав вам 120 на 80 – можете вважати себе щасливцем, бо це – норма. Але побачити такі цифри під час обстеження щастить далеко не кожному.
Патологія тиску – одна з найпоширеніших недуг серед українців, про це свідчить медична статистика. Статистика, на жаль, дуже сумна. До перепадів тиску багато людей ставляться легковажно. Нічого не болить, тому й лікуватися необов’язково. Особливо небезпечне й підступне підвищення тиску, яким страждає кожен п’ятий на Землі. І лише коли підводить серце чи гірше працюють нирки, знижується зір, або взагалі стається інфаркт чи інсульт, людина згадує про своє здоров’я і починає лікування. Що потрібно знати про артеріальний тиск, аби не запустити недугу? Як виявити хворобу на ранній стадії? Чим небезпечне тривале підвищення тиску? Які прості методи допоможуть внормувати його без таблеток?
Розповідає завідуюча інсультним відділенням Тернопільської обласної психоневрологічної лікарні, позаштатний невролог Світлана Стоян.
Тихий вбивця
– Підвищення артеріального тиску – це природна реакція організму, яка допомагає йому легше перенести фізичне навантаження чи пристосуватися до стресу. Але коли тиск піднімається занадто високо, або це підвищення триває довше, ніж необхідно для подолання стресової ситуації, чи виникає в умовах спокою, – тоді можемо говорити про розвиток захворювання – артеріальної гіпертензії.
Артеріальна гіпертензія – стійке і довготривале підвищення артеріального тиску до 140 на 90 міліметрів ртутного стовпчика і вище. Це найбільш розповсюджене захворювання всієї серцево-судинної системи.
– Тому що в більшості людей підвищення тиску може мати безсимптомний перебіг. Для його виявлення не треба дорогих та ультрасучасних обстежень (потрібен лише тонометр), але значна частина хворих просто не здогадуються про цей діагноз.
– За останнє десятиліття гіпертонічні недуги помолодшали. Раніше від підвищеного тиску страждали літні люди, після 50 років. Сьогодні пацієнтами лікарів стали і молоді чоловіки та жінки. Уважними до свого здоров’я слід бути незалежно від віку.
Виділяють низку факторів ризику, які сприяють виникненню артеріальної гіпертензії. Серед них: погана екологія, постійні стреси, спадковість (серцево-судинні захворювання у кровних родичів), паління, малорухливий спосіб життя. Важливе і харчування, адже ожиріння сприяє підвищенню тиску. А сьогодні молодь полюбляє продукти, які містять багато жирів і штучних складників. Також для гіпертоніків дуже важливим є питання, яка погода. Різкі її зміни впливають на самопочуття. На Тернопіллі географічне розташування, погодні умови сприяють тому, що тут багато людей страждають від високого тиску.
Зміни в усіх органах
– Підвищений артеріальний тиск призводить до значних ускладнень, які погіршують якість життя. При цьому слід пам’ятати, що тривале підвищення тиску може бути як окремою недугою, так і симптомом інших хронічних хвороб. Приміром, може спостерігатися у разі хвороб нирок, ендокринних органів, деяких серцевих вад, атеросклерозу, органічних уражень центральної нервової системи. На жаль, багато людей легковажать або займаються самолікуванням. При цьому вони зазвичай приймають таблетки короткої дії. Випили – стало на якийсь час легше. Але при цьому не лікують причину й лише переводять хворобу у важчу стадію.
– Якщо не лікуватися, підвищений артеріальний тиск може призвести до інфаркту чи інсульту. Судинка не витримує навантаження і розривається або спазмується, і тоді якийсь час кров не доходить до мозку. Сьогодні інсульт – одна з найсерйозніших хвороб, від якої помирають або стають інвалідами. Перші ознаки інсульту можна виявити, попросивши людину виконати кілька простих завдань: підняти руки вгору, повторити якісь нескладні слова, усміхнутись – щоб побачити, чи немає асиметрії обличчя.
Інсульт – це гострий стан. Окрім того, часто нелікований підвищений тиск має не такі виражені, але не менш серйозні наслідки: загальне ураження головного мозку, когнітивні порушення, зниження інтелекту. Виникають порушення в роботі нирок, легенів, серця. Страждає вся судинна система, порушується кровообіг, тому поступово зміни відбуваються в усіх органах.
Тиск 140 на 90? Зверніться до лікаря!
– На початковій стадії, коли відсутні ураження органів-мішеней, найефективнішими є заходи немедикаментозної терапії. Їх суть полягає в тому, щоб усунути вплив на організм пацієнта тих факторів ризику, які найбільше сприяють підвищенню артеріального тиску. Науково доведено, що при відмові від паління цигарок, обмеженні споживання солі, алкоголю, тваринних жирів і простих вуглеводів (цукор, крохмаль), зменшенні маси тіла та веденні активного способу життя можна впевнено і довготривало контролювати показники тиску. Але переважна більшість пацієнтів підсвідомо сумнівається в ефективності «лікування без ліків», до того ж не всі погоджуються змінювати свій спосіб життя.
Тим пацієнтам, котрим така терапія виявилася неефективною, зазвичай розпочинають медикаментозне лікування. Однак при цьому є одне правило: ліки від тиску приймають усе життя, так само, як при цукровому діабеті – інсулін або препарати для зниження цукру. Підбирають дози і надалі контролюють їх кількість, зменшують або збільшують. Тоді значно рідше виникають інсульти чи інфаркти. Однак буває, люди деякий час дослухаються до рекомендацій лікаря, а коли стає легше – припиняють лікування. На жаль, таке покращання – до пори, до часу, а згодом стається біда.
– І для цього варто більше рухатися, правильно харчуватися, берегти свої нерви… Якщо показник на тонометрі кілька разів сягає 140 на 90 – цим не можна легковажити. Треба звернутися до лікаря й пройти обстеження.