Теребовлянська міська об’єднана територіальна громада була створена однією з перших в Україні у вересні 2015 року. До її складу ввійшло понад 30 тисяч жителів міста Теребовля та 25 довколишніх сіл. Сьогодні Теребовлянська ОТГ – одна з найбільших і найуспішніших громад не лише в нашій області, а й в країні. Сюди регулярно приїздять делегації з різних регіонів, аби переймати досвід і надихатися на зміни у своїх об’єднаннях.
– Найцінніший наш ресурс – це люди, – переконаний Сергій Поперечний, голова Теребовлянської ОТГ. – Ми робимо все, аби залучити до співпраці молодь. Щоб хлопці та дівчата після закінчення навчання працювали в нас і разом розбудовували нашу громаду. Теребовля славиться на всю Україну молодіжною міською радою, яка активно діє, ініціює цікаві проекти, проводить різні акції та цікаві заходи. Будь-який учень чи студент навчальних закладів міста або мешканець Теребовлі у віці від 14 до 29 років може балотуватися у депутати до молодіжної міської ради. Вибори відбуваються на базі загальноосвітніх закладів міста та Теребовлянського вищого училища культури. Ідеї молоді ми завжди вітаємо та підтримуємо. Адже за ними майбутнє громади.
У центрах культури і дозвілля діти дивляться фільми, а дорослі займаються фітнесом
Унікальну реформу сфери культури три роки тому реалізували в Теребовлянській громаді. За словами Сергія Поперечного, було непросто, адже люди боялися змін і спершу з осторогою їх сприйняли. Сьогодні ж навпаки радіють такій новації.
– Замість сільських клубів ми створили центри культури і дозвілля, – розповідає посадовець. – Це заклади, куди хочуть приходити люди, де вони вчаться чогось нового, розвиваються, спілкуються. Тут бігають діти, є рух, відбуваються цікаві дійства, а затишна атмосфера сприяє втіленню різноманітних творчих ідей.
Щоб на власні очі побачити, як це працює, вирушаємо у села Підгайчики і Ласківці. Затишні кімнати із сучасним дизайном, є опалення, привітні працівники. Тут однозначно цікаво. Пригадую сільський клуб у своєму рідному селі – це різні речі, хоч і там провели опалення та зробили ремонт. Оновлені стіни потрібно наповнити змістом. Лише тоді витрачені кошти матимуть зміст і дійсно принесуть користь.
– У нас працюють бібліотекар, культорганізатор, інженер-програміст, концертмейстер, балетмейстер. Також до складу нашого центру входять клуби у чотирьох довколишніх селах. Загалом колектив налічує дванадцять працівників, – розповідає директор центру Людмила Шостопаль. – Діти можуть відвідувати хореографічний, вокальний, інструментальний гуртки, дорослі займаються фітнесом. Ми регулярно організовуємо зустрічі з цікавими людьми, влаштовуємо майстер-класи, дискотеки, перегляди фільмів та мультфільмів у кінозалі.
Зовсім змінилися і бібліотеки. Старі книги здали на макулатуру, а за виручені кошти купили нові. Також регулярно з бюджету громади виділяють кошти на придбання сучасних видань.
Варто зазначити, що зарплата працівників центру 5-6 тисяч гривень. За успішну роботу дають премії. А ще, за словами Сергія Поперечного, культурна сфера принесла в бюджет 1 мільйон 200 тисяч гривень прибутку.
«Ми виховуємо успішних учнів»
Особливу увагу приділяє громада освіті. Поступово шкільні класи оновлюють і створюють сучасні простори для навчання дітей. У Теребовлянській школі-ліцеї за кошти громади відремонтували кабінети української філології, інформатики, іноземної мови, учнівську їдальню, а також клас для першачків.
– У нашому ліцеї навчається 250 учнів, – розповідає директор закладу Ірина Лазорчик. – Протягом останніх двох років завдяки зусиллям нашої громади покращилися умови навчання в школі. У всіх оновлених кабінетах мобільні меблі. Є зона вчителя, зона усамітнення – все згідно з вимогами Нової української школи. Ми змінюємо підхід до навчання, щоб наші уроки були цікавими для учнів. Наприклад, Франкові читання ми проводили у кафе за чашкою чаю із штрудлем, уроки історії у нашій фортеці або ж у теплу пору року інколи влаштовуємо заняття у шкільному саду. Ми робимо все для того, аби виховати успішних учнів. Це не обов’язково повинні бути відмінники – це діти, які розвивають свої здібності, працюють над собою, мають активну життєву позицію. Ми започаткували алею шкільного визнання, на яку потрапляють учні, які прославили школу у різних галузях – спорті, мистецтві, на олімпіадах або конкурсах.
Діти зізнаються: навчатися у такій сучасній школі їм подобається. Особливо вражає кабінет англійської мови. Його оформляли вчителі та діти – довго обирали дизайн, але зусилля були цього варті.
– Такі поїздки в успішні громади потрібні для того, щоб люди зрозуміли усі плюси та перспективи, які з’являються завдяки процесу об’єднання, не боялися змін, – каже виконавчий директор Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України Ігор Гірчак. – Адже є багато населених пунктів, які ще не розпочали об’єднуватися. Сьогодні громади конкурують за ресурси, впроваджують цікаві проекти – і це добре, адже такі речі стимулюють їх розвиватися. У будь-якому випадку можу з впевненістю сказати, що навіть найменша громада, котра об’єдналася, має значний ресурс і можливості, щоб наблизити послуги до пересічного мешканця. А, власне, це і є метою реформи децентралізації.
Юля ТОМЧИШИН.