А ось заробітчани надсилають в Україну більше грошей, ніж держава виплачує пенсіонерам, заявив економіст Мар’ян Заблоцький. За його словами, лише за час отримання Україною безвізу на роботу за кордон виїхали більше мільйона наших співвітчизників. Кількість грошей, які переводять додому заробітчани, подвоїлась – сума є більшою, ніж держава виплачує майже 12 мільйонам пенсіонерів.
За даними Світового банку, обсяги грошових переказів в Україну торік від заробітчан склали $14 мільярдів. Наша країна стала регіональним лідером у Європі та Центральній Азії за обсягами грошових переказів трудових мігрантів. І це йдеться лише про кошти, які пройшли через банки. Скільки передають заробітчани грошей з рук в руки – ніхто не знає.
Але про пенсії. У квітні середній розмір пенсії в Україні від початку нинішнього року збільшився на 253,38 гривень. Про це повідомив на своїй Фейсбук-сторінці Пенсійний фонд. Минулого місяця пенсію отримували 11,4 мільйони українців. Середній розмір пенсій становив 2899,04 гривні.
Лідирує за зростанням пенсійних виплат Київ. А от Тернопільщина – на останньому місці. Загалом, до топ-п’ятірки, де найменшими темпами зростав середній показник пенсії, увійшли західні регіони: Тернопільщина, Буковина, Волинь, Закарпаття й Рівненщина.
Отже, на 1 квітня середня пенсія в столиці сягнула 4059 гривень. А на Тернопільщині – 2202 гривні. Різниця – 1857,41 гривня.
Бідують у нашій країні не всі пенсіонери. Особливе задоволення від життя на заслуженому відпочинку отримують, зокрема, ті, хто має спецпенсії. Українці виступають, щоб правила нарахування пенсійних виплат скрізь були однаковими. Деяким категоріям держслужбовців спецпенсії скасували. А для декого «космічні» суми залишили. Приміром, для суддів, прокурорів, чиновників Міноборони…
«Судді – це одна з категорій, яка отримує пенсії за окремим законом», – наголосила на телеканалі ZIK народний депутат Наталія Веселова. За її словами, пенсійні виплати суддям можуть складати і до 100 тисяч гривень. На місяць. Річ у тім, що судді отримують 90 відсотків пенсії від середньої зарплати у галузі. А вона у рік може сягати мільйона і більше. Простим же українцям нараховують близько 35 відсотків від зарплати. Хоча стандарти Міжнародної організації праці вимагають забезпечити працівникам пенсії не менше, ніж 40 відсотків заробітку. Україна, до речі, зобов’язалася ці стандарти виконувати. Проте…
Останнє підвищення пенсій економіст і політик Андрій Новак назвав дивним. Бо людям, які отримують мінімальні пенсії, додають 50-100 гривень. А пенсіонерам, які мають великі виплати, додають ще тисячу.
Також експерт зазначив: дефіцит Пенсійного фонду України сьогодні становить 166 мільярдів гривень. І ліквідувати його за однорівневої солідарної пенсійної системи неможливо. «Тому треба якомога швидше запроваджувати накопичувальний рівень. Через 30-35 років ми зможемо досягнути бездефіцитності солідарної частини», – наголосив Андрій Новак.
Уявляєте, який це значний проміжок часу?!
Україна, до речі, в середньому витрачає на пенсії 10 відсотків від внутрішнього валового продукту. Фахівці наголошують: якщо співвідношення працюючих і пенсіонерів погіршиться, тобто збільшуватиметься число тих, хто отримує пенсії, і зменшуватиметься кількість працюючих, то ці 10 відсотків ВВП будуть ділитися на ще більшу частину пенсіонерів. Через це пенсія буде зменшуватися. І це цілком можливо, враховуючи демографічну ситуацію та трудову міграцію.