Законом України від 8 листопада 2018 року №2612-VIIІ «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» для громадян встановлено нові умови ввезення транспортних засобів.
При цьому передбачено перехідний період 180 діб для тих громадян, які ввезли автомобіль з 1 січня 2015 року до набрання чинності цим законом.
Після зазначеного періоду, а саме з 24 травня при перевищенні строку транзиту або тимчасового ввезення транспортного засобу з іноземною реєстрацією власнику такого автомобіля загрожує штраф або конфіскація транспортного засобу за рішенням суду.
– Я ввіз транспортний засіб особистого користування на територію України, однак передав його у користування іншій особі, тобто інформацією щодо місця знаходження цього автомобіля не володію. Чи застосовуватимуть до мене якісь санкції у разі порушення цим авто митного законодавства?
– Якщо ви мали на увазі відповідальність за порушення вимог митного законодавства щодо порушення строків транзитних перевезень та тимчасового ввезення, то так, її несе та особа, яка фактично ввезла транспортний засіб і не вивезла його за межі митної території України у встановлені строки.
На цей час статтею 470 МКУ передбачені стягнення: попередження або штраф у розмірі 170 грн (перевищення не більш ніж на 1 добу); штраф у розмірі 3400 грн (перевищення більше ніж на 1 добу, але не більше ніж на 10 діб); штраф у розмірі 8500 грн (перевищення більше ніж на 10 діб, а також втрата товарів, транспортних засобів).
– Що очікує «євробляхарів» за перевищення строків тимчасового ввезення авто?
– Відповідальність транспортних засобів особистого користування встановлено ст. 481 Митного кодексу України: не більше ніж на три доби – штраф у розмірі 850 грн; більше ніж на три доби, але не більше ніж на десять діб – штраф у розмірі 5100 грн; більше ніж на десять діб – штраф у розмірі 17000 гривень.
При встановленні фактів використання автомобілів, які знаходяться у митних режимах транзиту та тимчасового ввезення, митниці розглядають питання щодо складання протоколів про порушення митних правил за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу, якою передбачено накладення стягнення у вигляді штрафу у 300 відсотків несплаченої суми митних платежів.
– Я читав в одному тернопільському виданні, що за новими правилами штрафи стягуватимуть і з тих, хто передав автівку на єврономерах іншим особам. Чи правда це?
– Так, уже 24.05.2019 за передачу транспортного засобу особистого користування, тимчасово ввезеного на митну територію України чи поміщеного у митний режим транзиту, у володіння, користування або розпорядження особі, яка безпосередньо не ввозила такий транспортний засіб на митну територію України чи не поміщувала його у митний режим транзиту, за винятком випадків, коли в транспортному засобі знаходиться особа, яка безпосередньо ввозила такий транспортний засіб на митну територію України чи поміщувала його у митний режим транзиту, а так само використання такого транспортного засобу для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні передбачено накладення штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина четверта ст. 469 МКУ).
– Якщо автомобіль було втрачено, що тоді?
– Втрата транспортних засобів, ввезених громадянином в режимі тимчасового ввезення, у тому числі їх розкомплектування, тягне за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів
Втрата транспортного засобу, поміщених у митний режим транзиту, у тому числі їх розкомплектування, тягне відповідальність у вигляді штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскації таких транспортних засобів.
– Мене цікавить інформація про штрафи за порушення строків транзитних перевезень. Розкажіть про це детальніше, будь ласка.
– Пунктом 1 частини першої ст. 95 МКУ визначено, що для автомобільного транспорту строки транзитних перевезень складають 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці – 5 діб).
Адміністративна відповідальність за порушення вимог ст. 95 МКУ встановлена ст. 470 МКУ «Недоставлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів до митного органу призначення».
На цей час, залежно від перевищення встановленого строку транзитного переміщення ст. 470 МКУ, передбачені стягнення:
– попередження або штраф у розмірі 170 грн (перевищення не більш ніж на 1 добу);
– штраф у розмірі 3400 грн (перевищення більше ніж на 1 добу, але не більше ніж на 10 діб);
– штраф у розмірі 8500 грн (перевищення більше ніж на 10 діб, а також втрата товарів, транспортних засобів).
Відповідальність за перевищення строків тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування встановлено ст. 481 МКУ «Перевищення строку тимчасового ввезення або тимчасового вивезення товарів»:
– не більше ніж на три доби – штраф у розмірі 850 грн;
– більше ніж на три доби, але не більше ніж на десять діб – штраф у розмірі 5100 грн;
– більше ніж на десять діб – штраф у розмірі 17000 гривень.
Сектор комунікацій Головного управління ДФС у Тернопільській області.