Незважаючи на тривалу відсутність чергового траншу від МВФ, який Україна може отримати аж на початку третього кварталу цього року в сумі $2 мільярди, інфляційні процеси та песимістичні прогнози, гривня все-таки відвоювала свої позиції у долара.
– Чи довго тішитися українцям дешевшою інвалютою?
– Валютна стабільність в Україні зумовлена декількома факторами. По-перше, в кінці лютого – на початку березня Міністерством фінансів було продано облігації внутрішньої державної позики в іноземній валюті нерезидентам на суму близько 300 мільйонів доларів строком погашення 3-6 місяців під 16 відсотків річних. Тобто на валютний ринок України було залучено 300 мільйонів доларів, які сприяли укріпленню гривні. Однак у червні-серпні розпочнеться погашення таких облігацій, що означатиме відтік валюти з України і, відповідно, девальваційний тиск на гривню.
По-друге, з метою стримування девальвації гривні на початку року Національний банк підвищив облікову ставку до 17 відсотків, що призвело до обмеження зростання грошової маси, а це в свою чергу знизило девальваційний тиск.
По-третє, відбувається посівна кампанія, а отже аграрії продають валюту для закупівлі паливно-мастильних матеріалів та інших товарів для проведення обробітку полів, що також має вплив на ревальвацію гривні.
Таким чином, упродовж квітня-серпня в Україні буде спостерігатися валютна стабільність з тенденціями до незначного укріплення гривні в діапазоні 25,80-26,50 гривні за долар.
– Серед таких чинників можу виділити декілька. Перше: настання строку погашення облігацій внутрішньої державної позики, які були емітовані продані нерезидентам (іноземним інвесторам) у лютому-березні цього року.
Другим чинником є погашення міжнародних зобов’язань в іноземній валюті Україною перед МВФ.
Третій – урожайність сільськогосподарських культур, які становлять експортне ядро України. Адже від урожайності залежить обсяг експорту і обсяг надходження валютної виручки.
І четвертий – це ціни на основні експортні товари України: сільськогосподарська продукція і метали.
Основний девальваційний ефект матиме погашення зовнішньої заборгованості України, а також девальваційні очікування серед населення і підприємств, які спровоковані прогнозованою величиною курсу гривні до долара США в Державному бюджеті України на рівні 30,1 грн./дол. Тому в осінній період є всі підстави для нового витка девальвації національної валюти з 26 до 30 гривень за долар.
– Щодо курсу гривні до євро, то його динаміка на сьогодні залежить від курсу долара США до євро на міжнародному валютному ринку, який, у свою чергу, залежить від політики президента США, Федеральної резервної системи, влади Євросоюзу, військових конфліктів на Близькому Сході тощо. В цьому аспекті важко прогнозувати курс гривні до євро, однак у випадку девальвації гривні стосовно долара відбудеться й девальвація щодо євро.