Тернопільський економіст розповів, як довго українці тішитимуться дешевшим доларом

Тернопільський економіст розповів, як довго українці тішитимуться дешевшим доларом

Незважаючи на тривалу відсутність чергового траншу від МВФ, який Україна може отримати аж на початку третього кварталу цього року в сумі $2 мільярди, інфляційні процеси та песимістичні прогнози, гривня все-таки відвоювала свої позиції у долара.

– Чи довго тішитися українцям дешевшою інвалютою?

На запитання «Нашого ДНЯ» відповідає Віталій Ярославович РУДАН, кандидат економічних наук, старший викладач банківської справи Тернопільського національного економічного університету.

– Валютна стабільність в Україні зумовлена декількома факторами. По-перше, в кінці лютого – на початку березня Міністерством фінансів було продано облігації внутрішньої державної позики в іноземній валюті нерезидентам на суму близько 300 мільйонів доларів строком погашення 3-6 місяців під 16 відсотків річних. Тобто на валютний ринок України було залучено 300 мільйонів доларів, які сприяли укріпленню гривні. Однак у червні-серпні розпочнеться погашення таких облігацій, що означатиме відтік валюти з України і, відповідно, девальваційний тиск на гривню.

По-друге, з метою стримування девальвації гривні на початку року Національний банк підвищив облікову ставку до 17 відсотків, що призвело до обмеження зростання грошової маси, а це в свою чергу знизило девальваційний тиск.

По-третє, відбувається посівна кампанія, а отже аграрії продають валюту для закупівлі паливно-мастильних матеріалів та інших товарів для проведення обробітку полів, що також має вплив на ревальвацію гривні.

Таким чином, упродовж квітня-серпня в Україні буде спостерігатися валютна стабільність з тенденціями до незначного укріплення гривні в діапазоні 25,80-26,50 гривні за долар.

– Які чинники можуть призвести до нового витка девальваційних процесів в Україні?

– Серед таких чинників можу виділити декілька. Перше: настання строку погашення облігацій внутрішньої державної позики, які були емітовані продані нерезидентам (іноземним інвесторам) у лютому-березні цього року.

Другим чинником є погашення міжнародних зобов’язань в іноземній валюті Україною перед МВФ.

Третій – урожайність сільськогосподарських культур, які становлять експортне ядро України. Адже від урожайності залежить обсяг експорту і обсяг надходження валютної виручки.

І четвертий – це ціни на основні експортні товари України: сільськогосподарська продукція і метали.

Основний девальваційний ефект матиме погашення зовнішньої заборгованості України, а також девальваційні очікування серед населення і підприємств, які спровоковані прогнозованою величиною курсу гривні до долара США в Державному бюджеті України на рівні 30,1 грн./дол. Тому в осінній період є всі підстави для нового витка девальвації національної валюти з 26 до 30 гривень за долар.

– Валюта Євросоюзу вперто тримається на позначці майже 32 гривні за євро, а то й вище. Чи слід очікувати зміцнення гривні до євро?

– Щодо курсу гривні до євро, то його динаміка на сьогодні залежить від курсу долара США до євро на міжнародному валютному ринку, який, у свою чергу, залежить від політики президента США, Федеральної резервної системи, влади Євросоюзу, військових конфліктів на Близькому Сході тощо. В цьому аспекті важко прогнозувати курс гривні до євро, однак у випадку девальвації гривні стосовно долара відбудеться й девальвація щодо євро.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *