Тернопільський лікар Вадим КРАВЧУК: «Коронавірус негативно впливає на суглоби і провокує загострення хронічних недуг»

Тернопільський лікар Вадим КРАВЧУК: «Коронавірус негативно впливає на суглоби і провокує загострення хронічних недуг»


Тернопільський ортопед-травматолог розповів про ускладнення від COVID-19, яке спричиняє набряки і біль у ногах, та сучасні методи лікування цих хвороб
За даними американського Університету Джонса Гопкінса, із початку пандемії у світі зафіксували понад 374 мільйони 716 тисяч випадків захворювання на коронавірус та понад 5 мільйонів 664 тисячі смертей. На жаль, з отриманням негативного тесту і одужанням проблеми людей не закінчуються. За даними ВООЗ, кожна десята людина, яка перенесла COVID-19, зіткнулася із симптомами постковіду, що тривають до 12 тижнів і більше. У п’ятірку найболючіших проявів постковідного синдрому входять суглобові болі. Про їх симптоми, способи лікування і відновлення здоров’я опорно-рухового апарату після перенесеної недуги ми розпитали у ортопеда-травматолога КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня №2» Вадима Кравчука.


Ослаблений імунітет провокує запалення

– Одні з перших симптомів коронавірусу, який відчувають пацієнти поряд з підвищеною температурою та кашлем, – це ломота в тілі, біль в м’язах, кістках, особливо, суглобах, – розповідає Вадим Кравчук. – Згодом, коли організм здолає коронавірусну інфекцію й настане довгоочікуване одужання, у значної частини пацієнтів продовжуються проблеми зі здоров’ям. Практично половина пацієнтів, які до мене звертаються з початку пандемії, скаржаться на біль у суглобах та інші проблеми з опорно-руховим апаратом після перенесеного коронавірусу. Як це не прикро усвідомлювати, але COVID-19 безслідно не проходить і, одужавши, люди змушені продовжити боротися з ускладненнями, які спровокувала ця недуга.
За словами лікаря, зниження імунітету, що трапляється внаслідок впливу COVID-19, має несприятливий вплив на кістково-м’язеву систему. Запальні процеси в суглобах та хребті загострюються саме на фоні ослаблення імунної системи і зниження опірності організму до інфекції.
– Особливо до цього чутливі люди, які вже мають хронічні недуги – остеоартроз, ревматоїдний артрит, подагричний артрит, – додає Вадим Кравчук. – Під найсильніший удар потрапляє поперечний відділ хребта – загострюється остеохондроз, кульшовий суглоб – це коксартроз і колінний суглоб – гонартроз. Люди, які перехворіли на коронавірус, особливо старшого віку, скаржаться на відчуття скутості в суглобах, обмеження рухів, відчуття набряку, скованості. Звичайно, частина людей нехтує цими симптомами, вживає велику кількість знеболювальних та вітамінів і сподівається, що з часом все мине.

Набряки і скутість в суглобах – це «тривожні дзвіночки», які не варто ігнорувати

Зволікання з візитом у медичний заклад і самолікування зазвичай призводять лише до посилення симптомів і погіршення стану суглобів.
– Коли є значний запальний процес, то він може поширюватися не лише у капсулі суглоба, а й у зв’язках і сухожиллі. Як ускладнення у суглобі накопичується багато синовіальної рідини, яка провокує значний набряк, – зазначає Вадим Кравчук. – В такому випадку жодні знеболювальні, різноманітні мазі та інше самолікування не зможуть допомогти. Насамперед, потрібен огляд лікаря, який призначить УЗД або рентген-обстеження, щоб зрозуміти, у якому стані суглоб. А далі вже залежно від отриманих результатів пацієнту призначають медикаментозне лікування, щоб зняти запальний процес і набряк. Якщо ж синовіальної рідини накопичилося дуже багато, то можна зробити пункцію і витягнути її.
Фахівці відділу хірургії одного дня поліклінічного відділення КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня №2» якісно і оперативно надають допомогу пацієнтам із хворобами суглобів.
– У нашому закладі облаштована операційна з усім необхідним обладнанням, – зазначає Вадим Кравчук. – Є дві палати, у яких хворі можуть підготуватися до маніпуляцій і відпочити після проведених процедур. Досвідчені спеціалісти не тільки можуть зробити пункцію, витягнути рідину і допомогти локалізувати запалення у суглобах, а й провести сучасні лікувальні процедури. Йдеться про PRP-терапію – введення у суглоб плазми крові людини, збагаченої тромбоцитами. Для цього в людини беруть 20 мілілітрів венозної крові, обробляють на спеціальному обладнанні, аби збагатити її тромбоцитами, які містять фактори росту і мають регенераційні властивості. Також, аби покращити роботу суглоба, лікарі вводять препарат гіалуронової кислоти, яку ще називають штучним мастилом. З віком в’язкість синовіальної рідини втрачається, щоб її відновити, ми здійснюємо ці маніпуляції. За потреби всі процедури можемо здійснювати під УЗД-контролем, що покращує якість роботи і ефективність процедури.

Після коронавірусу навантаження збільшуйте поступово

Пацієнти, які перенесли COVID-19, особливо це стосується старших людей, дуже часто змінюють свій спосіб життя. Вони хвилюються, щоб знову не заразитися, більше часу проводять вдома. Найпоширеніший симптом коронавірусу на скелетно-м’язеву систему – підвищена втомлюваність організму навіть через три місяці з початку хвороби. Причому її відчувають понад 50 відсотків пацієнтів, незалежно від того, проходили вони лікування вдома чи у відділенні інтенсивної терапії. Натомість молодь, яка перехворіла, дуже часто намагається якомога швидше повернутися до звичного ритму життя.
– Після ураженням COVID-19 не слід перевантажувати організм, адже він і так виснажений після перенесеної недуги, – радить Вадим Кравчук. – Проте, не варто і перебувати зовсім нерухомо, важливо дотримуватися розумного балансу. Одужавши, відновлювати фізичну активність треба вкрай обережно. Спершу необхідні короткі прогулянки – 10-30 хвилин ходьби, на свіжому повітрі, поступово повертаючись до тих навантажень, які були до захворювання на коронавірус. Не варто відразу ж бігти у спортзал і відновлювати свою форму, якщо ви до хвороби активно займалися спортом. Починайте з легших навантажень і поступово їх збільшуйте. Якщо ж ви відчуваєте у суглобах скутість і помітили набряки, краще підіть до лікаря. Адже задавнені запальні процеси провокують хронічні недуги і погіршують стан суглоба.
Юля ТОМЧИШИН.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *