Коли в людей у житті важкий період, ми часто можемо почути від них фразу «Я так переживаю…» Врешті, ці слова ледь не кожен з нас говорить майже щодня, адже причин для переживань знаходиться багато. Що означає така фраза і наскільки вона є шкідливою чи корисною? Іншими словами, переживати – це добре чи погано? І що робити, аби переживання були нам на користь? Про це розповідає кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Тернопільського національного технічного університету Інна Моначин.
Знати «ворога» в лице
За їх допомогою можна розрізняти силу і різні переживання. Якими ж вони бувають і що, власне, коїться з організмом?
Наслідком стресу може бути депресія. Виділяють три стадії розвитку депресії, обумовленої стресом. На першій в людини буває підвищена чутливість, вона дратівлива, виникає безсоння. Друга стадія – психосоматична. Розвиваються серцево-судинні розлади, болі м’язів, внутрішніх органів, можливі статеві розлади. Третя – власне депресивна стадія. До симптомів попередніх двох додається ще й підсилення тривоги та зниження самооцінки.
Однак, ефекти напруги на стадії стресу можуть бути і позитивними. Людина може відчути підвищення працездатності й зростання сили емоцій. Не завжди однозначно можна оцінити напругу, яку переживає людина: шкідливо це чи корисно. Часто це стає зрозумілим, коли мине певний час.
Стрес чи криза?
Фрустрації є різні: суспільно-соціальні (взаємодії між людьми), біологічні (здоров’я, старість), фізичні (позбавлення волі, вади), психологічні (агресивність).
Як правило, ситуація фрустрації породжує агресію. Конфлікт – особливий стан в стосунках між людьми, який супроводжується напруженням. Конфлікти є конструктивні, які ведуть до знаходження сенсу. І деструктивні, що ведуть до руйнації в стосунках, насильства, самотності і навіть смерті.
Є затяжна і шокова криза. Непідготовлена людина до переживання криз впадає в шок. Переживання затяжної, хронічної кризи характерне тим, що спочатку людина справляється з стресами, але в кінці-кінців все зводиться до дезадаптації, страждань і навіть суїциду.
Чому корисно переживати?
У складних ситуаціях переживання людини виконує дуже важливу роботу. Внутрішню роботу організму, яка спрямована на пошук ресурсів для гармонійного життя.
Тож чому корисно переживати? Переживання – це процес, що поєднує в собі емоції та знання. Завдяки йому людина може зрозуміти сенс того, що відбувається. Адже під час криз ми переживаємо кризу власної системи цінностей. Завдання переживання полягає в пошуку нової ціннісної системи, завдяки якій можна було б надати сенс буттю, освітлити його, відкрити нові перспективи.