«Наш ДЕНЬ» зібрав найпоширеніші питання про кір і науково обґрунтовані відповіді на них фахівців Міністерства охорони здоров’я України.
Кір – одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі, яке швидко поширюється. За даними спостережень, 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована людина, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.
Першою ознакою, зазвичай, є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після інфікування і триває від 4 до 7 днів. На цій початковій стадії можуть з’являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через декілька днів з’являється висип, спочатку, як правило, на обличчі і верхній частині шиї. Приблизно через 3 дні він поширюється по всьому тілу, на руках і ногах. Тримається 5-6 днів і потім зникає. Однак, симптоми кору люди часто сприймають за грип, звичайну застуду або прояв алергії, тому навіть після появи характерного червоного висипу намагаються лікуватися вдома.
Вірус кору швидко передається повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Цей вірус може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як інфікована людина залишила приміщення. При цьому хворий є заразним ще до появи висипу та до 4 діб після його появи. Необхідно дотримуватися «кашльового» етикету, самоізолюватися. Хворі з тяжким перебігом кору, ускладненнями потребують госпіталізації.
Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до 5 років. Зокрема, може спричинити запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонію, діарею, енцефаліт і навіть призвести до смерті.
Усі діти та дорослі, які не робили щеплення. Сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не були вакциновані згідно з календарем профілактичних щеплень. Підлітки і дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також вразливі до недуги. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.
Ні, специфічного лікування не існує. Хвороба із симптомами триває до декількох тижнів. Лікування спрямоване на полегшення стану і запобігання ускладненням. Проте, можна запобігти захворюванню, єдиний надійний метод профілактики кору – вакцинація.
631 Стільки випадків кору зареєстровано в Тернополі протягом грудня 2018 року – січня 2019 року, за інформацією відділу охорони здоров’я міської ради. Половина хворих – це діти.
Згідно з календарем профілактичних щеплень, вакцинувати дітей потрібно в 12 місяців і в 6 років, двома дозами.
Так, це не є протипоказанням.
Якщо дитина пропустила першу чи другу дозу вакцини за графіком, лікарі закликають звернутися до медичного закладу і отримати безоплатне щеплення якомога швидше. Дорослим, які не були вакциновані проти кору, також рекомендується зробити щеплення. В Україні за державні кошти здійснюється закупка вакцини лише для дітей. Дорослому українцю найпростіше отримати вакцину в приватній клініці або купити в аптеці та принести її разом з чеком до свого лікаря, який зробить укол.
Необхідно негайно звернутися до лікаря. За рекомендаціями лікарів, якщо дитина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.
Гостре захворювання, що супроводжується високою температурою. Серйозна алергічна реакція на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із її компонентів. Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі). Вакциною не щеплюють вагітних, оскільки вона містить живі віруси. Вакцинацію здійснюють на етапі планування вагітності.
Також скажіть лікарю, якщо: вам здається, що дитина хвора або приймає ліки; є алергія на медикаменти або їжу; є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо; у дитини були судоми; з моменту останнього щеплення минуло менше, ніж 4 тижні.
Вакцину ніколи не колють у сідницю. Якщо потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Після щеплення спостерігайте за дитиною, не йдіть з поліклініки одразу. Залишіться на 20-30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає реакції негайного типу на вакцину. Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури – це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми – ознака того, що вакцина діє та організм дитини формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб.
Батька слід звернутися до лікаря, якщо: у дитини є висока температура, яка важко збивається жарознижувальними препаратами; вона тремтить або здригається так, наче їй холодно; млява, дуже зблідла; дитина відмовляється від води та їжі, блює; виражено занепокоєна, довго плаче.
Так, така імовірність існує, кажуть медики, жодна вакцина не може дати 100% захист від захворювання. Проте, навіть якщо захворієте, хвороба буде мати більш легкий перебіг.
Так. Якщо немає медичної карти, в якій зафіксовані щеплення або факт хвороби, можна зробити аналіз крові на наявність антитіл до кору. Якщо він позитивний – ви захищені, якщо негативний – ви не хворіли і, швидше за все, не були вакциновані.
Де вакцинуватися в Тернополі?
У Тернополі діти до 18 років можуть безкоштовно вакцинуватися за календарем та надолужити пропущені щеплення у поліклінічних відділеннях міської дитячої комунальної лікарні за адресами: вул. Федьковича, 16, бульв. Д. Галицького, 28, вул. Миру, 11, вул. Київська, 12, просп. Злуки, 57 та вул. Морозенка, 7.
Для здійснення щеплень від кору батькам потрібно звернутися у Тернопільську міську дитячу комунальну лікарню або до дільничного лікаря-педіатра.