Критична ситуація склалася в обласному центрі із забезпеченням хворих із цукровим діабетом. Потребу в інсуліні мають 1300 жителів Тернополя. Проте у 2019 році держава виділяє на ці ліки для містян лише 30 відсотків коштів.
Інсулін в аптеках є, а от фінансування для того, аби хворі могли отримати їх безкоштовно, змушена шукати міська влада. Начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міськради Ростислав Левчук зазначає, що в обласному центрі протягом останніх років виникала проблема недофінансування.
– Держава взяла на себе зобов’язання щодо фінансування низки медичних програм, тобто виділяє кошти на них з державного бюджету. Це, зокрема, стосується і забезпечення людей безкоштовним інсуліном. Протягом останніх років ми відчуваємо брак коштів. Торік лише в кінці року надійшла субвенція, яка частково покрила ці потреби, – розповів Ростислав Левчук.
Критична ситуація склалася у 2019 році. За словами Ростислава Левчука, на державному рівні обіцяли профінансувати 87 відсотків коштів на інсулін, натомість виділили майже втричі менше.
– Наприкінці року в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун взагалі заявила, що в бюджеті закладено кошти для стовідсоткового забезпечення інсуліном пацієнтів за державні кошти, – пояснює він. – Трохи пізніше на сайті міністерства охорони здоров’я з’явилася інформація, що забезпечать лише 87 відсотків від потреби. Відповідно, 13 відсотків залишалося на дофінансування з місцевого бюджету. При потребі в 15 мільйонів гривень у рік на інсулін це – 1,2 мільйони. Їх і було закладено в міський бюджет. Проте, на нинішній день державне фінансування потреб в інсуліні в області становить лише 40 відсотків, а в Тернополі – 30 відсотків.
Зокрема, в обласному центрі тепер щомісяця виникає проблема дофінансування хворих на інсулін. У міській раді запевняють, що люди не залишаться наодинці з цією проблемою і їм не доведеться платити чималі кошти з власних гаманців.
– Міська рада буде шукати можливості фінансувати ці потреби, – каже Ростислав Левчук. – Станом на сьогодні не вистачає 7,5 мільйонів гривень, щоб тернополяни отримували інсулін безкоштовно. Держава виділила лише 4 мільйони, а ще два мільйони вже дофінансувала міська рада.
На найближчій сесії депутати звертатимуться до новообораного президента з цією проблемою. Тим часом аби хоч тимчасово залагодити нестачу ліків, три тернопільські аптеки погодилися видавати інсулін у борг. Це заклади на вулицях Шпитальній та Просвіти, а також аптека №126.
До слова, як зазначив начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук, У 2019 році держава виділила для хворих на цукровий діабет жителів Тернопільщини 16 мільйонів гривень, при необхідності 34 мільйони.
Окрім Тернополя, інсуліну не вистачає у Мельниці-Подільській, Гусятині та Монастириськах. Отримані кошти на купівлу інсуліну цьогоріч розподілили по місяцях, щоб їх вистачило до кінця року. Таким чином органам місцевого самоврядування доведеться щомісяця виділяти 60% на придбання препарату. За словами посадовця, забезпечення інсуліном це не лише проблема держави. Об’єднані територіальні громади мають кошти на те, щоб взяти на себе частину витрат на закупівлю інсуліну.
Оля Статкевич