Тернополю не вистачає коштів на інсулін: ліки видають у борг у кількох аптеках міста

Тернополю не вистачає коштів на інсулін: ліки видають у борг у кількох аптеках міста

Критична ситуація склалася в обласному центрі із забезпеченням хворих із цукровим діабетом. Потребу в інсуліні мають 1300 жителів Тернополя. Проте у 2019 році держава виділяє на ці ліки для містян лише 30 відсотків коштів.

Інсулін в аптеках є, а от фінансування для того, аби хворі могли отримати їх безкоштовно, змушена шукати міська влада. Начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міськради Ростислав Левчук зазначає, що в обласному центрі протягом останніх років виникала проблема недофінансування.

– Держава взяла на себе зобов’язання щодо фінансування низки медичних програм, тобто виділяє кошти на них з державного бюджету. Це, зокрема, стосується і забезпечення людей безкоштовним інсуліном. Протягом останніх років ми відчуваємо брак коштів. Торік лише в кінці року надійшла субвенція, яка частково покрила ці потреби, – розповів Ростислав Левчук.

Критична ситуація склалася у 2019 році. За словами Ростислава Левчука, на державному рівні обіцяли профінансувати 87 відсотків коштів на інсулін, натомість виділили майже втричі менше.

– Наприкінці року в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун взагалі заявила, що в бюджеті закладено кошти для стовідсоткового забезпечення інсуліном пацієнтів за державні кошти, – пояснює він. – Трохи пізніше на сайті міністерства охорони здоров’я з’явилася інформація, що забезпечать лише 87 відсотків від потреби. Відповідно, 13 відсотків залишалося на дофінансування з місцевого бюджету. При потребі в 15 мільйонів гривень у рік на інсулін це – 1,2 мільйони. Їх і було закладено в міський бюджет. Проте, на нинішній день державне фінансування потреб в інсуліні в області становить лише 40 відсотків, а в Тернополі – 30 відсотків.

Зокрема, в обласному центрі тепер щомісяця виникає проблема дофінансування хворих на інсулін. У міській раді запевняють, що люди не залишаться наодинці з цією проблемою і їм не доведеться платити чималі кошти з власних гаманців.

– Міська рада буде шукати можливості фінансувати ці потреби, – каже Ростислав Левчук. – Станом на сьогодні не вистачає 7,5 мільйонів гривень, щоб тернополяни отримували інсулін безкоштовно. Держава виділила лише 4 мільйони, а ще два мільйони вже дофінансувала міська рада.

На найближчій сесії депутати звертатимуться до новообораного президента з цією проблемою. Тим часом аби хоч тимчасово залагодити нестачу ліків, три тернопільські аптеки погодилися видавати інсулін у борг. Це заклади на вулицях Шпитальній та Просвіти, а також аптека №126.

До слова, як зазначив начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук, У 2019 році держава виділила для хворих на цукровий діабет жителів Тернопільщини 16 мільйонів гривень, при необхідності 34 мільйони.

Окрім Тернополя, інсуліну не вистачає  у Мельниці-Подільській, Гусятині та Монастириськах. Отримані кошти на купівлу інсуліну цьогоріч розподілили по місяцях, щоб їх вистачило до кінця року. Таким чином органам місцевого самоврядування доведеться щомісяця виділяти 60% на придбання препарату. За словами посадовця, забезпечення інсуліном це не лише проблема держави. Об’єднані територіальні громади мають кошти на те, щоб взяти на себе частину витрат на закупівлю інсуліну.

 

Оля Статкевич


Loading...Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

shares