Результати Індексу спроможності громад презентували в рамках програми DOBRE у Тернополі.
Система вимірювання дає змогу побачити слабкі та сильні сторони місцевого самоврядування в конкретній громаді, визначити акценти і покращувати результати. Керівник програми USAID DOBRE Беррі Рід вручив сертифікати на додаткове фінансування проектів громадам-партнерам, які продемонстрували найбільший рівень зростання показників спроможності впродовж року.
«Дуже радий відзначити успіх наших партнерів саме напередодні Дня місцевого самоврядування. Адже це наочний приклад якісного росту об’єднаних громад, а також можливість спонукати інших до кращих результатів. Дякую, що не лише переможці, а й більшість громад демонструють значний поступ спроможності», – сказав керівник програми DOBRE Беррі Рід.
Теребовлянська та Шумська міські об’єднані громади отримали по 55 тисяч доларів. А одна з найменших, але успішних громад в області – Іванівська, – отримала 35 тисяч доларів додаткового фінансування. Переможці самі оберуть на які проекти згідно із стратегією розвитку підуть ці ресурси.
«Для нас оцінка спроможності самоврядування спершу була непростим викликом, адже там чимало цілком конкретних пунктів, які громада має виконати. Крок за кроком ми виконували завдання і побачили, що цей інструмент допоміг нам самим виправити деякі прогалини та підсилити громаду загалом. Дуже дякуємо, що відзначили нашу роботу», – зазначив голова Іванівської об’єднаної громади Руслан Шафранович.
«Дуже добре, що існують такі інструменти вимірювання, коли кожна громада може визначити на яких щаблях свого потенціалу, своїх можливостей вона знаходиться», – сказав Володимир Харченко, керівник управління містобудування та архітектури Тернопільської облдержадміністрації.
Принципи та методологію оцінки програма DOBRE також запропонувала для використання усім громадам області. Застосування Індексу могло б допомогти деяким із громад, які зараз пропонують переформатувати. За словами представників програми DOBRE, часто навіть маленькі громади демонструють вражаючі результати якісного росту.
«Зараз у Верховній Раді та міністерстві чимало дискутують щодо спроможності громад. На нашу думку, індикатори, які зараз існують не завжди належним чином відображають рівень спроможності. Не потрібно зосереджуватися на приєднанні вже існуючих громад до інших територій просто через те, що вони малі. Раціональніше спершу повністю завершити процес об’єднання», – зазначив керівник програми DOBRE Беррі Рід.
Програма DOBRE щороку вимірює Індекс спроможності громад-партнерів за 20-ма показниками діяльності місцевого самоврядування. Основні характеристики, які оцінюють – лідерство та управління, надання послуг у громаді, управління фінансами та бюджетом, участь громадськості.
Індекс спроможності місцевого самоврядування (Participatory Municipal Capacity Index – PMCI) розроблений організацією Global Communities та адаптований у рамках програми DOBRE для оцінки місцевого самоврядування в Україні.
Довідка
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п’ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI). Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.